Ana sayfa İnternet Instagram Windows Phone’da

Instagram Windows Phone’da

0

Windows Phone telefonlarında Instagram“ın eksikliğini fazlasıyla hissedenler, üçüncü taraf uygulamalardan tatmin olmayanlar nihayet muradlarına erdiler. Instagram“ın birkaç hafta önce sözünü verdiği Windows Phone uygulaması, “BETA” etiketi taşısa da, Windows Phone Mağaza“da yayınlandı.İlk olarak iOS platformuna giriş yapan popüler fotoğraf paylaşım uygulamasının Android“e gelişi ancak Mart 2012 de gerçekleşmiş, bu olay sonrasında da Instagram uçuşa geçmişti. Facebook tarafından satın alınan servis dünyanın dört bir yanında 150 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor. Windows Phone versiyonunun çıkışıyla birlikte bu sayı daha da artacak.Ne var ki, Windows Phone uygulaması iOS ve Android”deki versiyonların seviyesinin altında kalıyor. Instagram, Windows Phone cihaz sahiplerine Instagram deneyimini mümkün olan en kısa zamanda sunmak için sadece çekirdek niteliklere odaklanmış.

 

 

Zaten bu yüzden uygulama “BETA” etiketi taşıyor. Instagram bu uygulamayı geliştirmeye devam edeceğini ve mümkün olan en iyi Instagram deneyimini sunacağını vadetti. Mevcut uygulamada filtreler, video kayıt, bulanıklaştırma efektleri, paylaşım seçenekleri, sınırsız yükleme imkanı, ön ve arka kamera desteği gibi unsurlar yer alıyor.Instagram Windows Phone uygulaması çıkarmaya karar vermesinde bu platformun artan popülaritesinin büyük rol oynadığının altını çiziyor. Geçtiğimiz günlerde reklam gösterimine başlayan Instagram”ın daha fazla mobil kullanıcıya reklam göstermesi için Windows Phone kullanıcılarını da kapsaması gerekiyor. İşte Windows Phone uygulamasıyla buna kapı açılmış oldu.Türkçe dil desteğine de sahip olan Instagram BETA Windows Phone uygulamasını Mağaza”dan telefonunuza indirebilirsiniz.

 

 

Instagram ve Fotoğrafçılık
 

Instagram, son yılların ses getiren dijital fotoğrafçılık fenomeni haline geldi. üstelik uygulama, neredeyse sadece ilk çıkarıldığı yıl içerisinde sıfır noktasından milyonlarca kullanıcıya sahip olması.Her geçen gün milyonlarca amatör veya profesyonel fotoğrafçı Instagram kullanarak işlerini paylaşmaya devam ediyorlar. üstelik geçtiğimiz aylarda eklenen Video paylaşımı ile birlikte bu paylaşım çılgınlığı üst seviyeye ulaşmış durumda.Bu paylaşımlar uygulamanın popülerliğini artırmakla kalmıyor, potansiyel kullanıcılara da heyecan vermeye devam ediyor. 

 

 

Instagram, uzunca bir müddettir çeşitli görsel tasarım disiplinlerinde moda haline gelen retro akımının geldiği son nokta olarak tanımlanabilir. Dijital olarak eskitilmiş nesnelerin, salt bu eskitilme efekti sayesinde daha estetik olarak sunulması, disiplin üzerine kafa yoranlar için bazı zoru işaretleri de barındırsa, ortalama kullanıcının bu modayı bu kadar kolay ve çabuk bir şekilde yakalamasına olanak vermesi, uygulamayı bir anda en popüler uygulamalarından biri haline getirdi. öncelikle teknik olarak Instagram uygulamasının çalışmasını yakından inceleyelim.Instagram uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra gerekli kayıt işlemlerini de yaptınız ve siz de son zamanlarda özellikle sosyal ağlarda paylaşılan çekici retro görselleri çekmeye hazırsınız. 

 

Instagram, ortalama bir kullanıcı gözüyle bakıldığı zaman bu kadar kısa sürede bu denli popüler olmasının arkasında üç mühim etken yattığı görülebilir. Bunlardan birincisi uygulamanın gerçekten eğlenceli olması. İkincisi, fotoğraf bilgisi ve görsel algısı ne olursa olsun uygulamanın kullanıcısına öğrenme imkanı sunması. üçüncü olarak da uygulamanın dijital fotoğraçılığa olan hevesi artırması.Eğlence kısmı fotoğrafçılıkla az ya da çok ilgilenen herhangi bir kimseye kolaylıkla açıklanabilir. Instagram, kullanıcıya istediği anda ve istediği yerde hayli “cool” fotoğraflar çekmeye imkan veren bir uygulama. üstelik bunu cepte kolaylıkla taşınabilen bir telefondan başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yapabiliyor. Tabi, Instagram ile çekilmiş her fotoğrafın belirli bir estetik düzeyi aşabildiğini söylemek zor fakat, uygulamanın çalışma prensibine alışıp, ipuçlarına hakim oldukça hem eğlenip hem de estetik fotoğraflar ortaya koymamak içten bile değil. 

 

 

 

Bununla birlikte Instagram kullanarak oluşturduğunuz bu fotoğrafları internet üzerinden paylaşmak da mümkün. Aslında Instagram“ı özel kılan özellikte işte tam bu. Bu özellik sayesinde de oluşturduğunuz tasarımları sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere tüm İnternet‘te paylaşabiliyorsunuz. Sosyal ağlardaki paylaşımın, işin eğlence kısmına yaptığı pozitif katkısı tartışılamaz. Bu yolla Instagram kullanan diğer kullanıcılarla da interaktivite sağlamak ve onlardan etkilenmek de mümkün. İşte bu durum da bizi ikinci sebebe yönlendiriyor. Başka Instagram kullanıcıları ile İnternet ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden yürütülen paylaşımlar sayesinde uygulamanın kullanımı hakkında yeni bilgiler edinmek mümkün. 

 

Instagram, kullanım anındaki eğlencesinin yanında, oldukça da ilham verici bir uygulama olarak göze çarpıyor. Uygulamayı aktif olarak kullanırken bize ilham veren üç ana unsurdan bahsedebileceğimizi düşündük. Tabi bu unsurların sayısı kullanıcıdan kullanıcıya göre değişkenlik gösterebilir. İlk olarak, bahsini yukarıdaki satırlarda geçirdiğimiz sosyal paylaşım siteleri ve komünitelerde gördüğünüz Instagram fotoğrafları başlıca ilham kaynağı olacaktır. İkinci olarak, uygulamanın içerisinden erişilebilen kullanıcı işlerine bakabilmek kesinlikle ilham verici olacak. Dünya üzerindeki diğer Instagram kullanıcılarının uygulama üzerindeki hakimiyetine dair örnekler size de yeni kapılar açacak kuşkusuz. Ve son olarak da Instagram kullanılarak oluşturulmuş fotoğrafların tag’leri üzerinden arama yapabilme sayesinde sadece belirli anlarda yapılmış çalışmalar filtrelenebilir ve bu sayede bilgi akışındaki kaos önlenebilir.

 

 

Instagram uygulaması içerisindeki kullanıcı hesapları ve paylaşımlardan bahsetmişken, bir kullanıcı olarak buradaki popülaritenizi de artırmanın yollardan dem vurmadan geçmek olmaz. Uygulama dahilinde paylaşıma açtığınız fotoğraflarınızın daha çok kişi tarafından görülmesi, bir nebze de sizin başka kullanıcıların paylaştığı işlerle ne kadar ilgilenerek, “ortalıkta göründüğünüze” bağlı. Paylaşılan fotoğraflar arasında ne kadar çok “beğen” butonuna tıklarsanız, diğer kullanıcıların o kadar fazla dikkatini çeker ve paylaşımlarınızdan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Unutmamalı ki, işleri paylaşım halinde olan birçok profesyonel fotoğrafçı olsa da birçok kullanıcı fotoğrafla sadece amatör olarak ilgilenen meraklılardan oluşuyor. 

 

Bilgi birikimi ve estetik disiplini ne derecede olursa olsun Instagram kullanıcılarının birçoğunun düsturu aynı: Görsel olarak çekici sonuçları en kolay ve en hızlı bir biçimde alarak, bunları anında tüm dünyayla paylaşmak.Tabi ki fotoğraflarınızın kalite ve orijinalitesi arttıkça Instagram içerisindeki paylaşım platformundaki takipçi sayınız da artacak. Bu yüzden Instagram’la yapılan her denemeyi İnternet ortamında paylaşmaktan ziyade, üzerinde ortalamadan daha fazla mesai ve emek harcadıklarınızı paylaşmakta fayda var.

 

 

 

 

Böylece daha ilk günden belirli bir kalite düzeyini tutturmuş ve o çıtayı yükseltmeye meyletmiş olabilirsiniz. Birkaç gün aralıklarla paylaştığınız en iyi fotoğraflarınız kısa sürede ilgi görmeye başlayacak, uygulamayı gittikçe daha da ezber bozan bir teknikle kullandıkça, kullanıcılar arasında dikkat çekmeye başlayacaksınız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here