Ana sayfa Sektörden Instagram eş kurucuları Facebook’tan istifa etti!

Instagram eş kurucuları Facebook’tan istifa etti!

0

Instagram’ı birlikte kuran Kevin Systrom ve Mike Krieger, bugün firmalarından istifa ettiler. The New York Times tarafından yayınlanan haber, Systrom tarafından yazılan bir blog gönderisiyle de doğrulandı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar Systrom ve Krieger’in Facebook CEO’su Mark Zuckerber’in işlerine karışmasından son derece rahatsız olduğundan bahsetti. Facebook’un da kendisini sürdürebilmek için her geçen gün Instagram’a daha da bağlı hâle gelmesi bu durumu doğruluyor.

“Merakımızı ve yaratıcılığımızı tekrar ortaya çıkarmak adına işlere biraz ara vermeyi düşünüyoruz.” diyen Systrom, “Yeni şeyler inşa etmek geri gidip bizi neyin etkilediğini anlamamıza ve bunları dünyanın ihtiyaçlarıyla eşleştirmemize bağlı. Planladığımız şey de tam olarak bu.” diyerek ekledi.

İlgili Haber: WhatsApp kurucularından Jan Koum, Facebook”taki işini bıraktı

Facebook tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen muhtemelen en başarılı satın alım olan Instagram, firmaya 1 milyar dolara mal olmuştu. 2012 yılındaki satın alımdan bu yana iki kurucunun vizyonuyla büyümeye devam eden Instagram, Facebook’un da kaynaklarını oldukça stratejik biçimde kullanıyordu. İkilinin Snapchat ile agresif şekilde mücadele etmesi de firmayı şimdiki konumuna getirmede büyük bir önem arz ediyor. Kuruculardan Systrom blog gönderisinin sonlarında “13 kişilik bir ekipten binlerce kişilik, dünyanın her yanında ofisleri olan bir ekibe geçtik. Tüm bu büyümeyi sağlarken sunduğumuz ürünler 1 milyardan fazla kullanıcı tarafından sevilerek kullanılıyor.” dedi.

İki yöneticinin firmadan ayrılmasının ardından Instagram’ın hızlı yükselişini ne kadar devam ettireceği bilinmiyor. Facebook’un üzerinde dolanan gizlilik ve yalan haber tartışmaları sebebiyle platformdan uzaklaşanlar, özellikle de gençler, Instagram’ı benimsemişti. İki idealist yöneticinin ayrılışıyla Instagram, Facebook’un baskın yönetiminde ne kadar özgün kalabilir hep birlikte göreceğiz.


Aracı: Nick Statt / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here