Ana sayfa Haber InSight Uzay Aracının Mars’a İnişi Büyük Bir Heyecanla İzlendi

InSight Uzay Aracının Mars’a İnişi Büyük Bir Heyecanla İzlendi

0

Yaklaşan küresel faaliyetler nedeniyle başka bir gezegen bulmak neredeyse büyük bir gereklilik haline geldi. Bunun için favori gezegen olarak Mars ön planda.

Pazartesi günü öğleden sonra InSight uzay aracı marsa iniş yaptı. Bu kızıl gezegen; hem bilim dünyasının hem de astrofizikçilerin gözdesi olarak görülüyor.

Mars’a İniş Yapmak Neden Bu Kadar Zor ?

Dünya veya Ay’daki uzay gemisine iniş ile kıyaslandığında; Mars“her iki gezegenin da en kötüsü” olarak kabul edilir. Ay’ın aksine Mars’ın atmosferi, uzay aracının yere giden yolda yoğun sıcaklıklara kadar ısınmasına neden olan bir yapısı bulunuyor.

Bu nedenle diğer gezegenlere oranlara çok daha büyük riskler bulunuyor. Mars’taki herhangi bir görüntünün Dünya’ya ulaşması yaklaşık olarak 8 dakika sürüyor. Bu da başka bir problem olarak karşımıza çıkıyor.
Bu atmosfer; araçların yavaşlamasına yardımcı olurken, hava hala oldukça ince – Dünya atmosferinin yoğunluğunun yaklaşık yüzde 1’i – bu yüzden uzay aracını yeterince yavaşlatmıyor.

Tek başına bir paraşüt yeterli olmuyor ve bir aracı yavaşça indirmek için iticilere de ihtiyaç vardır. Bir uzay aracı ne kadar ağır olursa, Mars’a inmek de o kadar zorlaşır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here