Ana sayfa Makale İnsan Makine ve Yazılım Arası bir Mutant

İnsan Makine ve Yazılım Arası bir Mutant

0

Machine, insan, makine ve yazılım arası bir mutant.

Eğer bir yazılım uzmanı firma, uzun araştırmalar sonucu bir donanım yada controller piyasaya sürerse, dikkatimi hemen çeker çünkü günümüzde hemen hemen her üst seviye controller ve groove donanımının kalbini yazılım oluşturuyor, yani bu cihazların yeteneklerini içindeki program belirliyor. Kısacası işin sırrı yazılımda saklı. Bu yüzden de yazılım yapan firmaların donanım denemeleri, bana hep ilginç ve fütürist gelmiştir.

Native Instruments Maschine”e genel olarak bir groovebox gibi bakabiliriz ama aynı zamanda onu bir controller gibi de görebiliriz. Enteresan olan ise zamanla Maschine”i kullanarak içine girdiğimizde, bu saydıklarımdan ikisi de olmadığını anlıyoruz. Hardware Groovebox dersem, Maschine”i sınırlamış olurum çünkü Hardware Groovebox”larda içeriğe müdahale her zaman sınırlı kalmıştır. Maschine”e controller dersem de konseptini bir kenara atmış olurum. O yüzden Groove Instrument bence daha doğru bir tanım. Maschine, efsane olarak nitelendirdiğimiz MC 303 gibi makineler ile bilgisayarların her eve girmesi ile gelişen müzik programlarının bir füzyonu diyebiliriz. Bence Machine, insan, makine ve program arası bir mutant. örneğin bir kemancı, kemanı ile bütünleştiğinde onu bir organıymış gibi hisseder ve onu biyolojik varlığının bir parçası olarak görür. İşte Maschine de insanın müzisyen bir organı olma konusunda çok başarılı.  


Kullanımına geçmeden hemen teknik özelliklerine göz atalım:

• 16 ışıklı ve velocity özelliği bulunan plastik pad
• 41 ışıklandırılmış tuş
• 11 pot
• 256 x64 piksel çözünürlüğe sahip iki ekran
• MIDI I/O
• Gerçek zamanlı ve step sequencer olmak üzere iki farklı kayıt yeteneği
• 20 efekt
• 5 Gb sample ve loop kütüphnesi

Kurulum Aşaması

Maschine oldukça kaliteli ve sağlam bir izlenim bırakıyor. Maschine”i kullanmak için yazılımını yüklemeniz ve servis merkezinden aktive etmeniz gerekiyor. Yüklerken yanında gelen 50 Gb”lik kütüphane aktarımı için biraz beklemek zorundayız. Bu kütüphanenin içinde 15.000 sample, 300 davul kiti ve 280 Multi-Sample-Instrument kategorisi altında toplanmış. Tam bir servet aslında. Kayıttan sonra sırada 540 MB”lık bir güncelleme var. Kısacası çalışmaya başlamadan önce bir saat kadar beklemek durumundayız. Neyse ki kütüphaneyi, harici bir diske yükleyebiliyorsunuz.

  Bu yazılım, Maschine”de kontrol edilmek için tasarlanmış olduğundan mouse”a neredeyse hiç ihtiyaç duymuyoruz. Controller ile en büyük farkı bence üzerindeki tuşların kesin parametrelere adreslenmiş olması. Controller”larda genelde parametrelerin ne yapacağına biz karar veririz. Maschine”in diğer çarpıcı özelliği ise iki adet ekrana sahip olması, ekranların üzerlerindeki tuşlar ile fonksiyonu belirleyip altındaki yüksek çözünürlüklü pot ile ince ayarları yapabiliyoruz. Ekran diyince bilgisayar ekranı gibi algılanmasın. Maschine bilgisayar ile kullanılan bir enstrüman ve üzerindeki ekranlar o an kullandığınız önemli fonksiyonları gösteriyor.

Yazılıma gelecek olursak NI”yı az çok bilen, zaten hemen programının yüzeyini tanıyacaktır. NI sade ve fonksiyonel tasarımını burada da devam ettiriyor. NI yazılım yüzeyinde bir bütünlük oluşturma yolunda zaten bunu Kore”da görmüştük. Kore”a aşinaysanız burada hiç zorluk çekmezsiniz. Yazılımın en güçlü yanı sample ve loop”ları bulmamıza yardımcı olan kategorize motoru. Donanım ile bu fonksiyonu harika tamamlıyor. Mesela içinde kick yüklü olan bir pad”in üzerine basıyorsunuz ve hemen display”de alternatif kick”ler beliriyor. Böylece hemen değişik varyasyonları deneyebiliyorsunuz. Tabi ki sesin yüklemesini birazcık bekleyeceksiniz. Aranjmanını tamamladığınız bir sound, Maschine”in üzerinde belirtilmiş 8 gruptan birisine ait oluyor, her grup 16 slot”a sahip ve bu slot”lara 64 scene adreslenebiliyor. Gruplar içinde geliştirilmiş olan pattern”ler ise  scene”de kaydediliyor.

Her grup için 2 aux sends kullanabiliyoruz. Her grup için polifoniyi ayarlayabiliyoruz. 32 sese kadar destekleniyor ayrıca her grup için master ve aux sektörü bulunuyor.

Pattern moduna geçtiğimizde Maschine bir enstrüman halini alıyor. Pattern”larda bildiğimiz tüm temel ayarlamaları yapabiliyoruz. Uzunluğu değiştirebiliyoruz, içerikleri klonlayabiliyoruz, silip geriye alabiliyoruz.

Kayıt özelliği
Kayıt özelliği Maschine”in başka etkileyici bir yeteneği. Tüm drum maschine”lerde olduğu gibi burada da gerçek zamanlı girişler yapabiliyoruz. Pad”lerin ışıklı göstergesi hiç de yabana atılmayacak görsel bir yardım. Sequencer”lardan bildiğimiz milimetrik bir quantise var ama bunun yanında %50″lik bir quantise da kullanmak mümkün. Bu da yaptığınız groove”u hem topluyor hem de shuffle”dan tanıdığımız efekte yakın bir etki yapıyor. Eğer bir sample”ın aynı snap içerisinde bir kaç kez çalınmasını istiyorsanız bunu “Note Repeat” tuşuna basılı tutarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer bir beat”in tüm noktalarını tek tek yapmak istemiyorsanız bu fonksiyon çok işe yarıyor. Pad”lerin velocity seviyelerine sahip olması bu tekrarın bir dinamiğe sahip olmasını sağlıyor. Davul programlamada velocity”nin önemini bilirsiniz. Bu fonksiyon kullanılmazsa tamamen makine davul oluruz. Swing fonksiyonu ile bu dinamiği gerçek zamanlı değiştirebiliyoruz. Mesela bir pattern içinde çok kez çalınan aynı sample”nin velociy”sini farklılaştırarak statik olmaktan kurtarabiliyoruz. Bir “undo” sayesinde her hareketi geri alabiliyoruz. Erase ise isminden de anlaşıldığı üzere yapılan işlemi siliyor.

Maschine melodilerin kaydında pad”lerin bir klavye ile simule edilmesini destekliyor. Tabi ki bu bildiğimiz klavyeye benzemiyor ama oldukça yaratıcı ve işe yarayan bir sistem. Burada piyano bile çalabilirsiniz. Ama ille de klavye isteyenler için MIDI I/O bulunuyor. Vurmalı olmayan sesle de kullanılan bu tekniği aslında Piano Roll olarak tanıyoruz. Bass yada synth gibi girişlerde oldukça etkili bir yöntem. Kayıt esnasında ritmi belirleyen bir metronom bile var.

Beat yaratmanın başka eğlenceli tarafı ise step girişi. Maschine bu durum için bir sequencer”a sahip. Işıklı pad”ler sayesinde görsel takip mümkün. Tabi ki 4/4 vuruşlar, 4×4 pad düzenini kusursuz yansıtıyor.

Efekt sektörü
Efekt sektörü Maschine”in çok önemli bir unsuru zira DJ ve canlı performans durumlarında efektler sesi armonik olarak yabancılaştırmada sık sık kullanılıyor. Native Instruments, bunu bildiği için bu yönde her dileği karşılayacak bir sistem geliştirmiş. Dinamik sektörüne gelecek olursak nerdeyse tam teşekküllü sequencer”larda olduğu gibi bir paket çıkıyor karşımıza. Compressor, Gate, Limiter ve hatta Maximizer bile bulunuyor. Distortion ve Bitcrusher, özellikle elektronik müzik alanında başarılı. 4 parametreli EQ gerekli olduğu durumlarda yetiyor da artıyor bile. Bitmiş sample”lar ile çalıştığımızı düşünürsek bu saydıklarımız neredeyse çok lüks çünkü standart müzik uygulamalarında bu hazineye çok az iş düşer ama deneysel müzikte tam bir kaynak. Reverb”in çalışma şekli oldukça temiz hatta deneysel müziklerde kullanıma uygun bir metaverb bile bulunuyor. Efektleri ister tek tek sound”lara gönderebiliyorsunuz; isterseniz grup yada direkt master”a. Maschine, sends”lerden efekt kullanımını destekliyor böylece paralel efekt kullanımı mümkün oluyor. Her grup için 32 efekte kadar yükleyebiliyorsunuz. İsterseniz harici sinyalleri de Mascine”in efektlerinden geçirebiliyorsunuz.

Dj ya da canlı performans cümlesini telaffuz ettiğimize göre bazı kontrollerin de otomasyon yapılması gerek. Otomasyonun en çok kullanılacağı sektörlerden birisi şüphesiz ki efektler. Efektlerde gerekli her parametreyi otomasyon yapabiliyorsunuz. Maschine”in dahili bir sampler”ı var ve esas ilginç olan otomasyonu burada da kullanabilmemiz. Sampler derken gerçekten de temel anlamda yeni sesler yaratmaktan bahsediyorum. Bu sampler kayıt, editing, slicing ve mapping gibi tüm temel özeliklere sahip. Maschine”de ister dışarıdan bir kaynağı ya da grupları veya master”ı sampling yapabiliyoruz. Kayıt başlangıcı ya sequencer ile senkron yapılabilir (Sync-Mode) yada bir ses basıncı noktası belirlenerek yapılabilir (Detect-Mode). Sampling esnasında Start ve End noktaları belirleyebiliyorsunuz ama crosfade”ler de kullanmak mümkün. Sample”ların slice”larını direkt Maschine”de yapabiliyorsunuz. Hassas durumlarda ses basıncına göre slice opsiyonunun değerini kendimiz ayarlayabiliyoruz ama normal durumlarda kullanım için 16 noktalık snap opsiyonu da var.
Yeni sampling”i yapılmış sesler için bir sonraki işlem mapping. Yine Keyzones ve Velocity opsiyonları destekleniyor. Tabi ki dev bir sampler ile yarışamaz ama kendi kaynaklarından sampling yapmak isteyenler için hızlı ve pratik bir destek.

Maschine, AU, VST, RTAS plug in formatlarını destekliyor. Kullanmak için gerekli konfigurasyon :
Mac OS X 10.4, Intel® Core™ Duo 2 GHz, 2 GB RAM
Windows XP (SP2, 32-bit)/Vista (SP1, 32-bit, 64-bit), Pentium yada Athlon XP 2 GHz, 2 GB RAM USB 2.0 Port.

Native Instruments aslında oldukça açık kalmış bir alanı, yani donanım destekli yazılım ihtiyacını, gayet elit bir biçimde doldurmaya yönelik bir ürün geliştirmiş. Kendimi her zaman davul programlamada beceriksiz görmüşümdür. Yıllar sonra bunun eğlenceli olabileceğini keşfettim ama tabi ki burada donanımın önemi çok büyük; çünkü somut bir şeylere dokunuyorsunuz; aynen enstrüman gibi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here