Ana sayfa İnternet İnsan beynine en yakın bilgisayarlar 2020’de

İnsan beynine en yakın bilgisayarlar 2020’de

0

ünlü IBM mucidi Dr. John Cohn geleceğe damgasını vuracak teknolojileri İstanbul”da anlattı

Dijitalleşen ve birbiriyle bağlantılı dünyada teknolojinin şekillendirdiği geleceğin resmini çizen Cohn, öğrenme yetenekleriyle bilgisayarların nörobilim alanında çığır açacağını söyledi. Her yıl Ar-Ge alanına 6 milyar dolar bütçe ayıran IBM”in çalışmalarına değinen Cohn, 2020″ye gelindiğinde insan gibi hareket edebilen ve karmaşıklıkları algılama açısından insan beynine çok yaklaşan bilgisayarların hayatımızın bir parçası olacağını öngördüklerini söyledi.
 
 

IBM”in düzenlediği “Connected 2012 İstanbul” etkinliği için ülkemize gelen dünyaca ünlü IBM bilim adamı, mucit Dr. John Cohn en dikkat çekici konuklardan bir tanesiydi. Hâlihazırda kendi adına onlarca patenti bulunan Cohn, dünyadaki yeni teknolojiler, inovasyon ve hayatımızı değiştirecek bilimsel çalışmalarla ilgili çarpıcı bir sunum yaptı.
 

“Toplu iğne büyüklüğündeki örneklerle yüzlerce hastalık, virüs, bakteri ve biyolojik tehditlerle ilgili testlerin “çipler üzerindeki laboratuvarlarda” gerçekleşeceği bir döneme doğru ilerliyoruz” diye belirten Cohn genetik hastalıkların ve DNA”ların daha kolay ve daha az maliyetle anlaşılmasını sağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarına değindi. “Aynı şekilde kişiselleştirilmiş tıp imkânlarının önü açılacak ve antibiyotik tedavisine dayanıklı bakterilerin direncini kırmak ve örneğin Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi çok kritik hastalıklarla mücadele etmek mümkün olacak” dedi.
 

 

 

Araştırma ve Geliştirme alanına her yıl 6 milyar dolar bütçe ayıran IBM”in labaratuarlarında çalışan binlerce bilim adamının bilgisayarları; koku, duyu, davranış kalıplarını algılama özelliklerine sahip bir konuma taşıdığından söz ederken “Hatta şu anda el yazısını tanıyan bilgisayarlar var. 2020 yılına geldiğimizde bunu çok daha ileri taşıyacağız. Süper bilgi işlem ve nanoelektronikle bilgisayarlar; nörobilim açısından karmaşıklıkları anlama derecesi çok gelişmiş, pek çok açıdan insan beyni gibi hareket eden, insanların davranış kalıplarını taklit edebilen makineler olarak karşımıza çıkacak” dedi.
 

Bilgi işlemin hayatımızı nasıl değiştirdiğinin bir göstergesi olarak IBM Watson teknolojisini örnek veren Cohn, “örneğin, üniversitede bir araştırma görevlisi tıp alanında mevcut veya yeni teşhislerin güvenilirliğini değerlendirirken Watson”dan yardım alacak. Bilişsel bilgi işlemde insan dilini anlama ve sorulara yanıt verme yetenekleriyle Watson bir dönüm noktasıdır. İlk etapta Jeopardy yarışması için üretilen Watson sadece 1 yıl gibi kısa bir zaman zarfında ticari alanda da kullanılmaya başladı. IBM çok yakın bir zamanda Watson”un tıp alanındaki çığır açan yansımalarını duyuracak ve bilgi işlemin potansiyeli bizi bir kez daha şaşırtacak” diye sözlerine ekledi.
 

Büyük ve hızlı verilerin aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da beraberinde getirdiğini söyleyen Cohn, analitiğin en büyük katkısının, belirsiz ilişkisel verileri 10 dakika yerine 1 saniyeden kısa bir zaman içerisinde analiz etme yeteneği olduğunun altını çizdi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here