Ana sayfa Haber İngiltere, Huawei 5G cihazlarını yasakladı

İngiltere, Huawei 5G cihazlarını yasakladı

İngiltere, önümüzdeki Eylül ayından itibaren Huawei'in 5G ağ desteğine sahip cihazlarını yasaklayacağını duyurdu. Dijital sekreter, 5G ağlarından "yüksek riskli satıcıların tamamen kaldırılması için net bir yol" belirlediğini söyledi.

0

Hükümet, Telekom sağlayıcılarının önümüzdeki Eylül ayından itibaren İngiltere 5G ağlarına Huawei cihazlarını kurmayı bırakması gerektiğini söyledi. Dijital sekreter Oliver Dowden, parlamento önüne gelecek olan telekomünikasyon (güvenlik) tasarısı öncesinde yüksek riskli satıcıları kaldırmak (Huawei) için bir yol haritası belirledi.

İNGİLTERE YAZ AYLARINDA HUAWEI CİHAZLARINI YASAKLAYACAK

Mevzuat, bir telekom firmasının Huawei gibi şirketler tarafından sağlanan cihazları ne zaman kullanabileceği – varsa – üzerinde kontroller getirebilecek ulusal güvenlik yetkileri yaratacak. Yaz aylarında hükümet, Çinli firmanın İngiltere ağlarının en hassas çekirdek kısımlarından yasaklanacağını duyurdu.

EMUI 11 güncellemesi Huawei P40, P40 Pro ve Mate 30 Pro’ya yayılıyor

İNGİLTERE HUAWEI CİHAZLARINI 2027 YILINA KADAR ÇIKARACAK

Ayrıca, 2027 yılına kadar tüm Huawei cihazlarını 5G ağlarından çıkarmayı planladığını söyledi. Bu kararlar yeni yasa tasarısı ile yasayla korunacak. Ancak Dowden, daha önce kurulmuş olan Huawei cihazlarının bakımı dışında, önümüzdeki yıl Eylül ayının sonundan itibaren operatörlerin 5G ağlarına Huawei cihazlarını kurmayı bırakmaları gerektiğini doğruladı.

Ayrıca, hükümetin Birleşik Krallık’ın “bir daha asla bir avuç telekom tedarikçisine bağımlı olmamasını” nasıl sağlayacağını özetleyen bir 5G Tedarik Zinciri Çeşitlendirme Stratejisi yayınladı.

“AĞLARIMIZIN GÜVENLİ ÇALIŞMASI İÇİN…”

Dowden “Bugün, yüksek riskli satıcıların 5G ağlarımızdan tamamen çıkarılması için açık bir yol çiziyorum. Bu, ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturan telekom cihazlarını tespit etmek. Yasaklamak için yeni ve benzeri görülmemiş yetkilerle yapılacaktır. Ağlarımızın sorunsuz ve güvenli çalışması için bir daha asla bir avuç telekom tedarikçisine bağımlı kalmayacağız. Bundan emin olmak için yeni bir strateji yayınlıyoruz. Planlarımız, gelecekteki mobil ağlarımızın tasarımında bir inovasyon dalgasını ateşleyecek.” dedi.

Çeşitlendirme stratejisi, hükümetin telekomlar için daha çeşitli, rekabetçi ve yenilikçi bir tedarik pazarı yaratma çalışmalarına başlamak için başlangıçta 250 milyon sterlin harcadığını görecek.

Ulusal Telekom Laboratuvarı araştırma tesisinin kurulmasını ve yenilikçi açık radyo teknolojisine yatırımı içerir. Milletvekilleri tasarıyı Salı günü Commons’ta ikinci okumada tartışacaklar.

Mevzuat uyarınca, İngiltere ağlarının etrafındaki güvenlik protokolleri de yeni standartları karşılamayanlar için cironun % 10’u veya günde 100.000 pound para cezasıyla güçlendirilecek.

İletişim düzenleyicisi Ofcom, telekom sağlayıcıları arasındaki güvenlik protokollerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi ile görevlendirilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here