Ana sayfa Haber İngiltere Google, Apple ve Uber Gibi Şirketlere Açık Çağrıda Bulunacak

İngiltere Google, Apple ve Uber Gibi Şirketlere Açık Çağrıda Bulunacak

0

Mevcut veriler değerlendirildiğinde; Google, Apple ve Uber gibi teknoloji şirketlerinde bulunan haritalar, kamuda bile zor bulunuyor. Tam da bu sebepten dolayı; İngiltere hükümeti için bu tarz kuruluşlardan, paylaşım talebinde bulunması isteniyor.

Açık Veri Enstitüsü olarak adlandırılan bir grup, veri tekellerinin İngiltere’de inovasyona boğulduğunu ifade etti. Yapılan açıklamalarda; veri paylaşımı sağlanırsa, drone teslimat hizmetleri ve araba kullanan otomobil gibi birçok hizmet ve yeni teknolojinin geniş fayda sağlayacağı ifade edildi.

Peki İngiltere Böyle Bir Etkiye Sahip Mi ?

Tarihin pek çok bölümünde; kamu ile özel kuruluşların karşı karşıya kaldığına rastlarız. Ancak bu sefer; sivil toplum kuruluşu, özel şirketlere baskı yapıyor. Açık Veri Enstitüsü’nün genel müdürü Jeni Tennison; büyük teknoloji şirketlerinin müşterilerine iyi hizmet sunmaya çalışırken, statükocu olduklarını ifade etti.

 

 

Tennison yaptığı açıklamalarda; büyük şirketler daha fazla veri tekelleri gibi davranıyorlar ve bu durum İngiltere için çok da iç açıcı değil.

Şu an için İngiltere’de işleyen bir rekabet yasası bulunmuyor. Daha çok şirketlerin kendi etik değerlerine göre davrandığını görüyoruz.

Son dönemlerde Amerika’da da; Facebook, Amazon, Google ve diğerlerine karşı tekel bozucu davalar açılıyor. Bu konunun, uzunca bir süre gündemi meşgul edeceği tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here