Ana sayfa Haber İngiliz ve Amerikalı yetkilileri Rus korkusu sardı

İngiliz ve Amerikalı yetkilileri Rus korkusu sardı

0

Ruslar, gelecekte düzenleyecekleri saldırı ve ajanlık faaliyetlerini desteklemek amacıyla firewall ve modem güvenliğinin altını kazacak devasa bir siber saldırı kampanyası ile suçlanıyorlar.

İngiliz ve Amerikalı yetkililer, insanları bu tehlikeye karşı uyarmak için ilk kez birlikte açıklama yaptılar.

FBI başkan yardımcısı Howard Marshall online ortamda yaptığı bir açıklamada “Bugün ortaya çıkarılan eylem, Rus hükümetinin düzenli olarak gerçekleştirdiği yıkıcı ve zararlı siber saldırılardan oluşan şablonun bir parçasıdır. Bu tip eylemler devam ettiği sürece, faillerin bulunup ortaya çıkarılmasında, ki bu olaydaki fail Rus hükümetidir, FBI gerekli soruşturmaları yürütecektir. Bu ithamı gelişigüzel yapmadığımız gibi, ortaklarımızla da birlikte olmaya devam edeceğimizi bildiririz” dedi.

Yapılan uyarıda yetkililerin 2015 yılından bu yana, dünya çapında çok sayıda kurumsal ölçekte ve ev tipi modem ve benzeri cihaza saldırıda bulunan siber aktörlerle ilgili bilgi almakta oldukları belirtiliyor.

Siber alandaki en kuvvetli düşmanımız Rusya”dır

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yöneticisi Ciaran Martin “Siber alanda en kuvvetli düşmanımız, Rusya”dır. Bu nedenle onlarla uğraşmak, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ve Amerikalı müttefiklerimiz için birincil görevdir. ” açıklamasını yaptı.

Bildiride cihaz sahipleri ve üreticiler için bazı bilgiler de verildi. Cihaz sahiplerinin cihazlarının güncel olmasına dikkat etmeleri, varsayılan modem şifresini değiştirmeleri ve cihazın yazılımının güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olmaları istendi.

üreticilerin ve internet servis sağlayıcılarının ise günü geçmiş, şifrelenmemiş ya da yetkilendirilmemiş protokol ve hizmetlere destek vermemeleri talep edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here