Ana sayfa Yazılım Indesign CS4″te Datamerga özelliği

Indesign CS4″te Datamerga özelliği

0

Kataloğunuz 15 dakikada hazır

çok sayfalı mizanpaj tasarım aracı InDesign”ın mükemmel özellikleri sayesinde daha önceden uzun zaman ve dikkat harcayarak yaptığınız işleri çok kısa sürelere indirebilirsiniz.
Mesela, bir okul yıllığı tasarlıyorsunuz. 300 öğrencisi olan bir üniversitenin yıllığının her sayfasında “öğrencinin fotoğrafı”, “ismi”, “iki paragraf yazısı” vb. bilgiler bulunacak.Dolayısıyla farklı fotoğraf, isim bilgiler içerek aynı tasarlanmış 300 sayfaya ihtiyacınız var.

Bu yıllığı/kataloğu hazırlamak bu yazıyı okumazsanız en az 2 gün sürer. Okuduğunuzda ise 15 dakika sürecek…
çünkü InDesign CS4″te verileri tasarımla birleştirebileceğiniz harika bir özellik var: Datamerge.

 

Datamerge nedir?
çok kısaca ifade etmek gerekirse Datamerge: InDesign tasarımı ile Excel verilerini birleştirerek çok sayfalı belge üretmeyi kolaylaştıran ve hızlandıran bir özelliktir. Burada göstereceğim örnek konunun anlaşılması için özellikle basit tutulmuştur.

Başlarken
InDesign, fotoğraflar ve Excel belgesini aynı klasörde toplayın. Böylece daha kolay çalışabileceksiniz.

İpucu 1: Yeni belgenizi oluştururken Facing Pages özelliğini kapatın.


1. InDesign”da Şablon Sayfa Tasarımı

Her şeyden önce verilerin yerleştirileceği bir sayfa tasarlayın. Bu sayfayı tasarlarken dikkat edeceğiniz şey metin gelecek alanların en uzun metne göre tasarlanmasıdır.
 
İpucu 2:
Mutlaka paragraf stili ve obje stili kullanın. Sonradan düzenleme yaparken işiniz kolaylaşır.
örneğimizde bir fotoğraf başlığı, bir fotoğraf ve kısa açıklama yerleştirilecek. InDesign”da bu metinler için birer paragraf stili hazırladım. Her sayfada iki adet olacak şekilde bir şablon tasarım hazırladım.


2. Bilgilerin Hazırlanması: Excel Tarafı

InDesign”ın Datamerge özelliğini kullanarak hızlıca tasarım hazırlamak için verilerin InDesign”ın anlayacağı düzende olması gerekiyor.Bu sebeple Excel”de –bu örnek için- 3 sütunlu bir belge hazırladım. Birinci sütunda Fotoğrafların dosya adı yazıyor. İkinci ve üçüncü sütunlarda fotoğraf başlığı ve fotoğrafaçıklaması yer alıyor.
İpucu 3: Fotoğrafların Excel”e aktarılması sırasında Finder”da tüm dosyaları seçip Cmd + C yaptıktan sonra, Excel”de birinci sütuna gelip Cmd + V yapmanız yeterli.
İpucu 4: InDesign”ın fotoğraf sütunundakilerianlayabilmesi içinbaşına önce apostrof işareti, sonrada e-postalarda bulunan”@”ni yerleştirmelisiniz.

3. Excel”den TXT Formatına Dönüştürme
Hazırladığınız Excel”i içindeki Türkçe karakterleri de düzgün gösterecek şekilde Save As komutu vererek “UTF-16 Unicode Txt” olarak kaydedin.Tabii fotoğraflar ve InDesign belgesiile aynı klasörde olmasında fayda var.

4. InDesign Datamerge Paneli Şimdi sırada bu verileri InDesign”da birleştirme kısmına geldik. En zevkli bölüm.
InDesign”da Window > Automation> Datamerge menü komutu ile paneli açın. Panelin sağ üst kısmındaki Select Data Sourcekomutunu seçin ve Excel”de hazırladığımız .txt belgesini seçin.Excel belgesinin ilk satırları bu panelde görünecektir. Fotoğraflarınve metinlerin ikonlarının farklı olduğuna dikkat edin.
Şimdi en zevkli noktaya geldik.
 

5. Verileri Alanlara Atama
Fotoğraf, fotoğraf başlığı ve açıklamasını sayfadaki şablon alanlara sürükleyip-bırakarak yerleştirin.
Görüntü şu şekilde olmalı.

6. Verileri Kontrol Etmek
Excel”den oluşturduğumuz verilerin doğru yerleşip yerleşmediğini kontrol etmek için Datamergepanelinin altındaki Preview onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.Excel”deki veriler tasarımla birleşecektir.

Şimdi bunu birçok veri için yapalım.

7. çoklu Veri Kullanma
Excel”deki diğer verileri kullanabilmek için Datamerge panelinin sağ altındaki Create Merged Document butonuna tıklayın.
Burada tüm verileri kullanarak çok sayfalı doküman oluşturabileceğiniz bir pencere açılacak.
Preview Multiple Record Layout onay kutusunu işaretleyerek tüm verilerin birleştirildiğinde dokümanın nasıl olduğunu görebileceksiniz.

Son olarak belgenizin özelliklerinden File > Document Setup menü komutu ile Facing Page”i tekrar aktif hale getirerek yüzyüze sayfalar elde edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here