Ana sayfa Yazılım InDesign”a terfi etmek için 55 neden

InDesign”a terfi etmek için 55 neden

0

InDesign”a geçmek için kararsız mısınız? İşte size 55 neden…
 

Adobe markası
Bugüne kadar tüm dünyanın kabul ettiği ve halen kullanmakta olduğu PDF, Flash, Photoshop gibi endüstri standardı teknoloji, servis ve yazılımların yaratıcısı Adobe, tasarım cılar için Sayfa Mizanpaj (Page Layout) yazılımı olarak InDesign”ı sunuyor.
 
Renk yönetimi 
InDesign ile birlikte kullanılan Photoshop ve Illustrator yazılımlarının da içinde bulunduğu Creative Suite paketinin tümünde çalışmada kullanılan
renklerin tutarlılığını sağlamak için Renk Yönetimi yapabilirsiniz. Bunun için Creative Suite paketi ile birlikte ücretsiz gelen Brdige uygulamasından tüm yazılımları aynı Renk Yönetimi ayarlarına senkronize edebilirsiniz.

çökme hasar koruması
InDesign versiyon 1″den beri çökme/hasar koruması özelliğine sahip. çalışmanızın herhangi bir anında oluşacak elektrik kesintisi, CPU hataları vb. gibi beklenmedik durumlarda
-belgelerinizi o zamana kadar hiç kaydetmemiş bile olsanız- InDesign tekrar başlatıldığında çökme öncesi açık olan tüm dokümanlar otomatik olarak son hali ile açılır.

Sonsuz geri alma (UNDO)

InDesign kulllanıren belgenizi ilk oluşturduğunuz ana kadar geri dönebilirsiniz. Belgenizi kaydetseniz bile kaydetme öncesindeki bir zamana geri gidebilirsiniz.  InDesign Preferences”da Geri alma (Undo) ile ilgili herhangi bir ayarlama yoktur.

Plug-in”ler

InDesign”ın %90″ı plug-in”lerden oluşmaktadır. Object Oriented mantığıyla yazılmıştır. Yeni plug-in”ler ekleyerek genişletmek mümkün.

Canlı ön kontrol (LIVE PREFLIGHT)
Live Preflight özelliği size çalışma anında oluşan hataları canlı olarak uyarır. Hatanın nerede olduğunu  ve nasıl düzeltilebileceğini önerir. Live Preflight özelliğini kullanırken öncelikle projeniz için bir Profil tanımlarsınız. InDesign sizi bu tanımladığınız profile göre uyaracaktır. Mesela, projenizde orantısız ölçeklenmiş ve çözünürlüğü 250 ppi”ın altında fotoğraflar istemiyorsunuz. çerçeveden taşan metinler olduğunda uyarı göstermesini ve en fazla bir spot renk kullanılmasını (2. kullanımdan itibaren uyarmasını) istiyorsunuz. Bir dakikadan az bir sürede birkaç onay kutusunu işaretleyerek profili olşuturup belgenize uygularsanız. Profile uymayan bir durum “oluştuğu anda” InDesign sizi uyarır. Böylece hatasız bir belge üretirsiniz.

Damlalık (EYEDROPPER)
Damlalık (Eyedropper) aracı InDesign”da son derece geliştirilmiştir. Damlalık aracı en basitinden, yerleştirilmiş bir Photoshop belgesindeki bir rengi orijinal CMYK değerlerini tam olarak koruyarak (Bknz. 02-Renk yönetimi) tek bir tıklamayla bir metnin dolgu rengine taşıyabilir. Bunun ötesinde Paragraf, Karakter, çizgi, Dolgu özelliklerinin tüm ayarlarını da taşıyabilir. Damlalık aracına çift tıklayarak hangi ayarların taşınmasını istediğinizi belirleyip çalışmanıza devam edebilirsiniz.

Ekran paylaşımı (SHARE MY SCREEN)
InDesign”da çalışmanızı müşterilerinizden onay almak için PDF”e dönüştürüp bunu bir e-postaya eklemenize ve göndermenize gerek yoktur. Bu çok uzun bir süreç. File menüsündeki “Share My Screen” seçeneği ile ekranınızı paylaştırabilir ve düzeltmeleri, onayları canlı olarak direkt belge üzerinde yapabilirsiniz. üstelik sizle beraber 3 kişiye kadar bu şekilde birlikte çalışma imkanı Adobe tarafından ücretsiz sağlanmaktadır.

Saydamlık uygulamaları (TRANSPARENCY)
InDesign”da çalışırken bazı tasarımlar için daha az Photoshop”a bağımlısınız. InDesign”ın Effects panelinden Photoshop efektlerini aynı Photoshop arayüzü ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir nesnenin dış çizgisine, dolgusuna ve metnine ayrı ayrı transparanık efektleri uygulayabilirsiniz. Böylece tasarım kabiliyetiniz artırılmıştır. Sayfa tasarımcıları InDesign içerisinden efektli yazıları kolayca düzenleyebildikleri için zaman kazandırıcı bir kullanım şeklidir. Photoshop, Illustrator, Acrobat gibi diğer Adobe yazılımlarından gelen Transparanlık taşıyan belgeleri InDesign”da sorunsuz olarak kullanabi-lirisiniz. Creative Suite paketinin içindeki yazılımlar birbirleriyle uyumlu hale geti-rilmişdir.

Tablo stilleri (TABLE STYLES)
Tablo stilleri sayesinde orijinal Excel belgeleri ile kendi formatında (.xls) bağlantılı (linked) olarak çalışabilirsiniz. Böylece bağlantılı Excel (.xls) dosyalarında bir değişiklik yapıldığında InDesign içerisinden güncelleme yapıldığında biçimlendirdiğiniz tablo aynen tutulurken içerik güncellenir. Hassas tasarımlar yapabilmeniz için hücrelere de stil uygulayabilirsiniz (Cell Styles).

Koşullu metin (CONDITIONAL TEXT)

Farklı mecralar için aynı belge içerisinde farklı alternatif metinler oluşturabilirsiniz. Basitçe hangi metnin hangi mecrada kullanılacağını işaretlemeniz yeterli. Mesela hazırladığınız bültenin baskı (Print) versiyonunda kullanılacak metinleri ve Web versiyonundaki metinleri tek InDesign belgesinde Conditional Text kullanarak kolayca saklayabilirsiniz. Bu da tek bir kaynak dosyadan tüm projeyi yönetmenizi kolaylaştıracaktır.

çerçeve sığdırma seçenekleri (FRAME FITTING OPTIONS)
Object > Fitting > Frame Fitting Options menü komutu ile belgenize yerleştirdiğiniz çerçevelerin içine fotoğrafların nasıl sığdırılacağını -daha yerleştirmeden- belirleyebilirsiniz. Görsellerin çerçeveye orantılarını koruyarak (Proportionally) yerleştirilmelerini de sağlayabilirsiniz. İsterseniz Object Styles içerisinden bu ayarı yaparak
belgenizi daha esnek yönetebilirsiniz.

Renk ayrım önizlemesi (SEPERATION PREVIEW)
Baskıya gönderilecek InDesign belgesini Acrobat”a geçmeden direkt olarak InDesign içerisinden renk ayrımlarını kalıplara göre inceleyebilirsiniz. Overprint simülasyonu sayesinde olası hatalardan da korunabilirsiniz.

Düzleştirme önizlemesi (FLATTENER PREVIEW)
Belgenizde saydamlık içeren nesneleri belirlemek, saydamlığın etkilediği alanları görmek ve kontrol etmek, gerekli ise de tasarımınızı buna göre düzenlemek için Flattener Preview”i kullanabilirsiniz.

Yuvalanmış stiller (NESTED STYLES)
Paragraf stillerinin içine karakter stili yerleştirebilirsiniz. Mesela bir paragrafın ilk iki kelimesinin renkli ve büyük harfli olmasını istiyorsunuz. Bunu yapmanın en kolay, hızlı ve tutarlı yolu Nested Style özelliğini kullanmaktır. İstediğiniz biçimde bir paragraf stili oluşturun. Sonra farklı bir dolgu rengi ve tüm harfleri büyük olarak biçimlendiren bir karakter stili oluşturun. Ve paragraf stilinin Drop Caps and Nested Styles bölümünde istediğiniz ayara göre (ilk 2 cümle, ilk 3 harf, ilk 5 kelime vb. gibi kurallara bağlı olarak kullanın.

Toplam mürekkep sınırı (TOTAL INK LIMIT)
InDesign”da tasarımını yaptığınız dergi, gazete vb. gibi materyallerin mürekkep taşıma değerlerini Ink Limit alanına gi-rerek, çalışmanızın materyalinizin toplam mürekkep taşıma sınırını geçip geçmediğini (kırmızı ile işaretlenmiş olarak) görebilir ve gerekli düzeltmeleri buna bağlı olarak yapabilirsiniz.

Parçalar (SNIPPETS)
Snippets InDesign”da yaptığınız çalışmaların belirli bölümlerini sonraki kullanımlar için saklayabilmenizi sağlar. InDesign belgenizde sayfadaki birkaç tasarım öğesini (fotoğraflar, grafikler, metin parçaları vb. bir arada) seçip masaüstünüze sürükleyerek Snippet”a dönüştürebilrisiniz. Snippet”lar birlikte çalışmak için işleri çok kolaylaştırır. Hassas yerleştirmeler için tam olarak sayfadaki pozisyonunu da hatırlar. Paragraf stilleri ve renk bilgisini de saklar.

Hızlı uygulama (QUICK APPLY)
InDesign”da tasarım yaparken paragraf stilleri, karakter stilleri, menü komutları, Scriptler vb. gibi varolan ya da oluşturulmuş her şeye hızlıca ulaşabilirsiniz. Cmd + Enter ile açılan Quick Apply penceresinde aradığınız şeyi yazmaya başlarken hızlıca sonuçları göreceksiniz. Sadece Enter”a basarak hızlıca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece menülerde, panellerde dolaşmadan klavyeden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Adı üstünde, Quick Apply.
 
Adobe Swatch Exchange
InDesign”da kullanılacak Illustrator ve Photoshop belgesindeki renkleri kullanmak istediğinizde mesela Illustrator”da Swatches panelinden renkleri ASE formatında kaydedip InDesign”ın Swatches paneline yükleye-rek kullanabilirsiniz.

Adobe kullanıcı topluluğu (ADOBE USER COMMUNITY)

InDesign”ın sağ üst köşesindeki arama alanına öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazarak tıkladığınızda otomatik olarak Adobe”nin Exchange sitesine gidip arama yapar ve aradığınız kelime ile ilgili yazı, yorum, Script vb. paylaşımlara ulaşabilirsiniz.
 
Veri birleştirme (DATAMERGE)
InDesign veri birleştirme yaparak belirli formatta üretilecek yoğun içeriğe sahip tasarımları hızlıca ve otomatik oluşturmanıza imkan tanır. Excel”de verileri oluşturup Data-Merge panelinden InDesign”a tanıtarak hızlıca tüm verilerin birleştirilerek çok sayfalı bir dokümanı birkaç dakikada oluşturabilirsiniz.

Sonraki stil uygulama (NEXT STYLE)
Bir paragraf stiline kendisinden sonra gelecek stili tanıtarak bir zincir oluşturarak çalışmanızı çok olay biçimlendirebilirsiniz. Bir gazetedeki Başlık > Spot > Yazar Adı stillerini birbirine Next Style olarak bağladığınızda tek tıkla 3 ayrı paragrafı da biçimlendirirsiniz.

Photoshop entegrasyonu
InDesign Photosop”un orijinal dosyasını katmanlı olarak tanır. Layer Comps özelliğini InDesign içerisiden yönetebilirsiniz. Photoshop”ta yerleştirilen 10 pt. bir metin katmanını RIP”e gidene kadar vektör olarak -sanki InDesign”da yazılmış gibi- tutar.
 
  Illustrator entegrasyonu
Transparanlık taşıyan Illustrator dosyalarını InDesign aynı özellikleri ile tanır. Illustrator dosyasının katmanlarını InDesign içerisinden açıp kapayarak yönetebilirsiniz. Illustrator”dan vektörleri kopyala- yapıştır ile tüm özelliklerini koruyarak getirebilirsiniz.
Flash entegrasyonu
InDesign”da yaptığınız çalışmayı Export menüsünden direkt olarak SWF dosyası yapabilirsiniz, üstelik isterseniz Page Curl efekti ile online olarak sayfa çevirme deneyimi de yaşatabilirsiniz veya daha profesyonel animasyonlu işler üretmek için Flash”da düzenlemek üzere InDesign”dan XFL formatı ile Export eder ve Flash”da anime edebilirsiniz. üstelik InDesign”da yazdığınız metinler Flash içerisinde düzenlenebilir durumdadır ve her sayfa Flash”ın Timeline”ında bir anahtar kareye yerleştirilmiştir.
 
  Dreamweaver entegrasyonu
InDesign”da hazırladığınız tasarımı direkt olarak Export XHTML diyerek Dreamweaver”da CSS ile düzenlenebilecek Web standartlarında bir sayfaya dönüştürebilirsiniz.
InDesign-InCopy entegrasyonu 
InCopy, InDesign ile birlikte tam entegre çalışan bir editoryal yazılımdır. İş akışı InDesign”da tasarımcı tarafından hazırlanan mizanpajla başlar. Tasarımcı InDesign”dan yazarlar, editörler ve fotoğraf seçiciler vb. içerik hazırlayıcılara InCopy görevleri atar
Yazar ya da editör kendisine atanan InCopy dosyasını açarak yazısını yazmaya başlar. Böylece tasarımcı ve editörler aynı anda (Paralel İş Akışı) çalışabilmektedir.
 
Script”ler
InDesign”da halihazırda olmayan özellikleri Script”lerle elde edebilirsiniz. Hazır Script”leri kullanabileceğiniz gibi Adobe Exchange”de kısa süren bir arama ile istediğiniz Script”lere ulaşabilirsiniz. üstelik çoğu Script ücretsizdir. örnek olarak InDesign”a 300 sayfalı bir PDF”i yerleştirmek istediğinizde normal yöntemler çok zamanınızı alırken Window > Automation > Scripts ile açacağınız paneldeki listede PlaceMultiplePDF.jsx seçeneğine çift tıklayıp tüm PDF”ten tek seferde 300 sayfalık bir InDesign belgesi olşuturabilirsiniz.
 
Birden çok ve çeşitli dosya yerleştirme (MULTIPLACE)
InDesign tek seferde birçok dosyayı seçip imlecinize yüklemenize ve bunları yarı transparan minyatür öngörünümle-rine (Thumbnail) bakarak nereye yerleştireceğinize karar verip sırayla tıklayarak yerleştirmenize müsaade eder. Aynı anda birçok .psd, .doc, .xls, .indd (başka bir InDesign belgesi), .pdf, .ai .. vb. formatları yerleştirebilirsiniz.
 
Gelişmiş bağlantılar paneli (LINKS)
Link paneli çok gelişmiştir. Paneli kendi kullanımınıza göre özelleştirebilirsiniz. Links panelindeki Link Info paneli temel metada bilgisine kolayca erişebilirsiniz.

Sayfa içinde .INDD belgeleri
InDesign”da çalıştığınız sayfaya başka bir InDesign belgesini orijinal olarak (.indd) yerleştirebilirsiniz. Mesela bir derginin reklam departmanı ilanları InDesign”da hazırlayabilir ve herhangi bir dönüştürme yapmadan direkt olarak sayfaya yerleştirebilir. Bunun iş üretimine ne kadar hız katacağını düşünün.

Gelişmiş Bul/Değiştir 

Klasik Bul/Değiştir”in ötesinde olarak Find Format/Change Format ile özel bir biçimlendirmeyi bulup ona yeni bir biçim verebilir veya bir Paragraf/Karakter/Oject stili atayabilirsiniz.

önceden belirlenmiş çerçeveye sı€dırma
(FRAME FITTING OPTIONS)

Fotoğrafların yerleştirileceği çerçevelere fotoğrafları yerleştirmeden önce nasıl yerleştirileceğine kara vererek defalarca yapacağınız işlemlerden kurtulabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Metin değişkenleri (TEXT VARIABLES)

Metin değişkenleri sayesinde otomatik olarak bazı metinler yazdırılmasını sağlayabilirsiniz. Mesela belgenizin kaydedildiği zamanın tarih, saat bilgisi, otomatik dosya adı, PDF”e Export edilme zamanı gibi bilgileri InDesign”ın otomatik olarak girmesini sağlayabilir ve bunları özelleştirebilirsiniz.

şablon içinde şablon
InDesign”da şablon sayfaları birbirini baz alacak şekilde kullanabilirsiniz. Böylece hiyerarşik ve yönetimi kolay bir belgeye sahip olursunuz.

Nesne stilleri (OBJECT STYLES)

InDesign”da nesne stilleri paragraf stillerini de içine alarak biçimlendirmenize imkan verir. Böylece son dakika değişikliklerini birkaç dakika içerisinde yapabilirsiniz.
Karışık mürekkep grupları (MIXED INK GROUPS)
Spot renkleri birbirleri ile karıştırarak mürekkep grupları oluşturabilirsiniz. Böylece mesela iki renkli bir iş için, ikisinin farklı yüzdelerle karışımından oluşan onlarca renk elde edip tek seferde Swatches paneline ekleyebilirsiniz.
Grep Style
Bir metnin içerisinde çok defa tekrarlanmış kelimeleri kolayca biçimlendirmek için paragraf stilinin içerisinde karakter stili kullanan bir GREP stili tanımlayabilirsiniz. Böylece ilgili paragraf stilini kullanan tüm metinlerde geçen istediğiniz kelime otomatik olarak biçimlendirilir. Hem tutarlı bir belgeniz olur
hem de son dakika düzenlemelerinde çok kısa zamanda sonuç alabilirsiniz.
 
Ses ve Video
InDesign belgenize film (.avi, mpeg, .swf) ve ses dosyaları (.wav, .aif, .au) ekleyebilir ve elektronik PDF olarak yayınlayabilirsiniz.

Etkileşimli PDF oluşturma

Hyperlink ve butonlar ekleyerek etkileşimli PDF”ler oluşturabilirsiniz.

Sayfa döndürme (ROTATE SPREAD)
çalışmakta olduğunuz sayfada farklı yönlerde (hatta ters) yazılmış yazı ve grafiklerle kolay çalışabilmek için Rotate Spread seçeneğini kullanabilirsiniz.

çalışma alanları (WORKSPACES)
InDesign”da yapacağınız işe göre kullanacağınız panellere Workspace Switcher”ı kullanarak kolayca geçiş yapabilirsiniz.
 

Kuler
Window > Extensions”ın altında bulunan Kuler sayesinde başka InDesign kullanıcılarının oluşturduğu renk grup-larına erişip kullanabileceğiniz gibi kendiniz de renk grupları oluşturabilirsiniz.
Page Transitions

Elektronik bir PDF veya dijital bir sunum hazırlarken InDesign”da Page Transitions kullanrak sayfalar arasında geçiş efektleri belirleyebilirsiniz. Bu
efektler hem SWF olarak Export ettiğinizde hem de elektronik PDF olarak kaydettiğinizde kullanılır.

OpenType desteği
OpenType fontlarla çalışırken fontun tüm özelliklerini InDesign içerisinden kolaylıkla yünetebilirsiniz.

Glyph grupları
Glyph panelinde fontların içerisindeki tüm karakterleri görüntüleyebilir ve bunlardan seçtiklerinizi Glyph gruplarında saklayabilir, kolayca erişebilirsiniz. 47XML veri taşıma formatı olan XML dosyalarını InDesign”dan üretebilir veya InDesign”da kullana-bilirsiniz.
Mesela aylık yayınlanan bültenlerden özel bir yıllık oluşturmak için XML dosyalardan yararlanıp  otomatikleşti-rerek yeni bir tasarımın içerisine yerleştirebilirsiniz.
Görsel (OPTICAL) Kerning
Karakter çiftleri arasındaki boşluğu (Kerning) göze daha hoş gelecek şekilde Optik olarak ayarlayabilirsiniz.
 
Story Editor
özellikle metin kutularından taşan metinlerin düzenlenmesi için Story
Editor”ü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tabloları da bu yöntemle düzenleyebilirsiniz.

Book özellikleri
çok fazla sayfadan oluşan büyük yayınlar, kitaplar, kataloglar vb. hazırlarken Book özelliğini kullana-bilirsiniz. Gelişmiş Book özellikleri sayesinde belgelerden birinin Master sayfasında yaptığınız bir değişikliği Syncronize Master Pages diyerek tüm belgelere uygular ve hızla düzenleyebilirsiniz. 

Kılavuzlar
Kılavuz çizgileri renklendirerek daha kolay kullanabilirsiniz. Bazı kıla-vuzları farklı katmanlara yerleştirerek karmaşayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Akıllı kılavuzlar
(SMART GUIDES)
Akıllı kılavuzlar mizanpajı yaparken dinamik olarak görünür ve boyutlandırma, döndürme, hizlamalarda size yardımcı olur.
Adobe Paragraph Composer
Paragraph panelinde Adobe Paragraph Compser”ı işaretleyerek iki yana zorlanmış (Justified) hizalama seçeneklerinde oluşan boşluk hatalarını giderebilirsiniz. Bu seçe-nekte InDesign tüm paragrafa bakarak ge-rektiğinde bir kelimeyi üst veya alt satıra ata-rak -izin verilmişse heceleyerek- göze daha güzel görünecek şekilde boşlukları ayarlar.

Tablo biçimlendirme

Tabloların biçimlendirilmesinde Alternating Fills kullanarak bir satırın %10 Yellow bir satırın %20 Black olacak şekilde otomatik olarak biçimlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

QuarkXPress belgeleri
InDesign”da Quark XPress 3.x ve 4.x belgelerini direkt olarak açabilirsiniz. InDesign”da yeniden oluşturmanıza gerek yoktur.
 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here