Ana sayfa Mobil İnceleme: Temple Run 2

İnceleme: Temple Run 2

0

Son gaz koşturmaya devam!
 

Temple Run”ı (Kısaca TR) ilk olarak iPhone”a yükleyip oynamaya başladığımda, en başlarda biraz oynarım diye içimden geçiriyordum. Ancak sonrasında ise saate baktığımda aradan baya zaman geçmiş ve telefonun şarjının az kaldığını görmüştüm. Bağımlılık yapan Temple Run yüzüne arkadaşlarla kendi aramızda kim daha çok puan kazanır yarışmaları bile yapar olduk. Rekor üstüne rekorlar kıran Temple Run mobilite dünyasında fırtına gibi esip, adını klasikler arasına yerleştirdi. Imangi Studios boş durmadı ve Temple Run 2’yi sessiz sedasız iOS kullanıcılarının beğenisine sundu. Ancak bu derin sessizlik aslında yeni bir fırtınanın başlangıcı oldu. 
 

 
Koştur koştur nereye kadar?
 
En başta Yeni Zelanda’daki App Store’a çıkan oyun, kısa bir süre sonra diğer bölgeler için de yayınlandı. Tabii ki ilk oyunun bağımlısı olarak dayanamadım ve çıktığı gibi direkt olarak iPhone’a yükledim. Temple Run 2, selefiyle aynı yapıda. Yani temel oynanış formülü korunmuş, kontrol mekanizması bozulmamış. Tabii ki farklılıklar da yok değil. Bu farklılıklarda en başta göze çarpan grafikler oluyor. İlk oyundaki görsellik ve tasarım değişmiş. Artık ormandaki tapınaktan, kendimizi gökyüzüne yakın başka bir yerde koşarken buluyoruz. Tuzaklar ve engeller aynı kalmışlar, ancak tasarımları değişmiş ve yeni bir iki tane engel eklenmiş oyuna.
 
Oyun dinamiklerinde de değişim rüzgarı esiyor. TR2’de platformlar arası halata tutunarak gitme var. Bir de maden arabasıyla olan yerleri de unutmadan geçmeyeyim. Koşarken maden ocağına gidiyor ve kendinizi maden arabası içinde buluyorsunuz. Açıkçası bunlar oyuna daha renk katmış ve eğlenceli hale getirmiş. Yapımda 4 farklı karakter yer alıyor. Bunlardan 1 tanesi en başta açık diğerleri kilitli durumda. Yine coin’leri topladıkça bu kilitli olan karakterleri açabiliyor ve Boost Distance, Coin Magnet, Shield gibi belirli olan yeteneklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Bir de bunlara ek olarak özel güçler; Shield, Coin Bonus, Boost, Score Bonus, Coin Magnet ve Gem Bonus var. Bunlar koşarken yolda karşınıza çıkan bonus power-up’lar gibiler, ancak aktif kullanıma sahipler. Şöyle ki, coin’leri topladıkça ekranın sol üst köşesindeki bar doluyor ve yemyeşil yanmaya başlıyor. Bu sırada buraya bir kere tıkladığınızda seçmiş olduğunuz güç devreye giriyor. Tabii ki her gücü koşmaya başlamadan önce seçmeniz gerekiyor.

 

Son gaz koşturmaya devam!
 

Bu özel güçlerin bazıları kilitli durumda. Bu kilitli olanları açmak için oyundaki bazı objektifleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlar 1 milyon puan yapmak, 500 metre coin olmadan koşmak gibi amaçlar. Her objektifi yaptıkça seviye atlıyor ve yeni özel güç açılıyor. Ancak her seviye ile birlikte bu objektiflerin biraz daha zorlaştığını belirteyim. Şimdi oyunun asıl kilit noktasına geldik yani Green Gem’e. Bu Gem’ler oyuna devam etmek için önemli. Zira koşarken öldünüz diyelim, eğer elinizde Gem varsa bunu kullanarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Her ölümle birlikte devam etmek için istenen Gem sayısı da artıyor. Şunu da belirteyim, bu Gem’leri kullanarak özel güçlerinizi daha etkin hale getirebilirsiniz. Gem’leri yolda topluyor ya da oyun içinden gerçek para ile satın alıyorsunuz.
 

 
Yenilikler ve değişenler
 
İlk oyundaki üç maymun gitmiş onların yerini ise büyük maymun almış durumda. Artık bir yere takıldığınız zaman sizi o kovalıyor. Ancak bir yerden zıplarken büyük maymun da sizinle zıpladığı için anlık olarak görüşü kapama olayı var. Misal bu durum arka arkaya gelen tuzakları görmeyi engelleyebiliyor. Bir de oyunu oynarken birkaç kere hataya denk geldim. Zıplamak istediğimde karakterimin havada kaldığını biliyorum. Ancak bu hatalar güncellemelerle birlikte ortadan kaldırılır. Sonuç olarak Temple Run 2’yi çok beğendim. İlki gibi resmen bağımlılık yapıyor. Eğer iOS cihazınız varsa ücretsiz olan yapımı App Store’dan indirip, oynamanızı tavsiye ederim. Oyunun yakın zamanda Android için de çıkacak.
 
Puan: 9/10

Artılar: Temel oynanış korunmuş, yapılan yenilikler oyunun dinamiğini olumlu yönde etkliyor, eğlenceli vakit geçirtiyor

Eksiler: Nadiren denk gelebilen bazı saçma program hataları yaşanabiliyor

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here