Ana sayfa Yazılım Importing ve Exporting Video

Importing ve Exporting Video

0

Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”da “Importing ve Exporting Video” işlemlerine göz atacağız.


IMPORTING VIDEO İŞLEMİ

Video dosyasıyla çalışmaya başlamadan önce Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”da video import etmemiz gerekiyor. Bunun için neler yapmak gerektiğine bir göz atalım.

Toolbar”da bulunan menüden “File”, “New” sekmesine tıklayın,”Normal Template”i işaretleyip projenizi adlandırdıktan sonra “OK” sekmesine tıklayın,Tekrar toolbar”daki menüden “File”, “Import”, “Video” seçeneğini tıklayın. Bu işlemden sonra karşınıza “Import Video” penceresi çıkacaktır (bknz. resim 1).

 

 

üzerinde çalışmak istediğiniz video dosyasını sorunsuz bir şekilde program içine aktarabilmek için en son işlemden sonra karşımıza çıkan “Import Video” penceresine bir göz atalım. Bu pencere karşınıza çıktığında, daha önceki sayılarda da anlattığım Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition farklı dosya formatlarını “import” ya da “export” işlemini gerçekleştirirken karşılaştığınız diyalog pencerelerine çok benziyor olduğunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla menüye yabancılık çekmeden “Importing Video” işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Resim 1″de işaretlenmiş olan bölgelerden “Files of type” (dosya türü) seçeneğinde Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”un desteklediği video formatları bulunuyor. Programın desteklediği video formatları ise şöyle:
Windows Media (.wmv ve .asf)
Video for Windows (.avi)
MPEG Video (.mpeg)
Quick Time Video (.mov)

Resim 1″de sol bölümde işaretlenmiş video dosyasının özelliklerini görebileceğiniz “File info” ve sağ tarafta ise 3 seçenekli sekme bulunuyor. Show file info: İşaretlendiğinde import edeceğiniz video dosyasının tüm bilgileri “File info” bölümünde görülür,Import audio stream: Video dosyası üzerinde herhangi bir audio dosyası varsa işaretlendiğinde video dosyasıyla beraber audio dosyası da import işleminde yeni audio kanalı olarak projeye aktarılır,Import as mono tracks: Adından da anlaşılacağı gibi, import ettiğiniz video dosyası üzerindeki audio dosyasını işaretlendiğinde “mono” olarak import eder.

Yukarıda da belirttiğim gibi Sonar video üzerinde olan her türlü audio dosyayı da beraberinde import eder. Video herhangi bir audio dosya barındırmıyorsa bile, Sonar import edilen video dosyasıyla beraber boş bir audio kanal açacaktır. Cakewalk Sonar 8.5 Producer Edition”da import ettiğiniz kanal üzerinde videoyu göremiyorsanız video dosyasının bulunduğu kanal sınırını fareniz ile aşağıya doğru çekmeniz yeterli olacaktır. Kanal üzerinden farklı olarak video dosyasını ayrı bir pencerede izlemek ya da pencereyi saklamak için ise toolbar”da bulunan “Views”, “Video” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Alternatif olarak “ALT+6” kısa yolunu kullanılabilirsiniz.

 

 

VIDEO öZELLİKLERİNİ DEĞİŞTİRME
Sonar film müziği projeleri için de video özelliklerini ve ayarlarını değiştirebilmeye olanak sağlıyor. Bu özellikler video ile senkronize çalışabilmek için çok önem taşıyor. Video özelliklerine ulaşabilmek için import ettiğiniz video dosyasının üzerine gelip sağ tuşa tıklamanız yeterli (bknz. resim 2). Karşınıza çıkacak olan pencerede “Video Properties” seçeneğini tıklayın.

Video Properties penceresinde karşınıza “Start Time”, “Trim-in Time” ve “Trim-out Time” olmak üzere 3 adet seçenek çıkıyor. Bu seçeneklere kısaca göz atacak olursak;
Start Time: Sonar projenizde bulunan videonun başlangıç zamanını belirleyen seçenektir.

Trim-in Time: Videonun ne zaman başlaması gerektiğini “SMPTE” zaman koduyla yapmaya yardımcı olan seçenektir.
Trim-out Time: Videonun ne zaman biteceğini yine “SMPTE” zaman koduyla yapmaya yardımcı olan seçenektir.

Yukarıda belirttiğim seçeneklere örnek olarak şu durumu verebiliriz; Mesela projenizin başlangıç zamanını “Start Time” projeniz içerisinde 2. mezurda istiyorsunuz. Dolayısıyla “Video Settings”de bulunan “Start Time”a 2 numarasını girip “OK” tuşuna basıyorsunuz ve projeniz video ile beraber istediğiniz yerden başlamaya hazır hale geliyor.

üzerinde çalıştığınız video dosyalarının yarattığınız müzik ya da ses dosyalarıyla tam anlamıyla hatasız senkronize olmasını istiyorsanız “marker”lar ile çalışmanız gerekiyor. Projenize “marker” eklemek için istediğiniz mezur ya da zamana gelip toolbar”da bulunan “Insert”, “Marker” yolunu izleyebilir ya da F11 tuşunu kullanabilirsiniz.
 

 

 


“EXPORTING VIDEO” İŞLEMİ

Video üzerine yapmış olduğunuz müzik ya da audio dosyalarının tüm senkron, miks işlemlerini tamamladıktan sonra video dosyası üzerine işleyebilmek (“Mixdown”) için son adım olarak “Export Video” özelliğini kullanıyoruz. Daha önceki yazılarımdan da takip eden okuyuculara çok yabancı olmayan “Export Audio” işlemine çok benzeyen bir işlem olan “Export Video” işlemi ise çok basit:
Proje içerisindeki tüm verileri (audio, video) seçin. Seçme işlemi için toolbar”dan “Edit”, “Select” ve “All” işaretleyin yada “CTRL+A” kısa yolu kullanabilirsiniz.
Karşınıza “Export Video” penceresi açılacaktır (bknz. resim 3). Yukarıda da belirttiğim gibi bu pencere “Audio Export” işlemindeki pencere ile benzerdir.
Proje “Save” işlemiyle aynı mantıkla videonuza isim verin.

“Save As” seçeneği ile sekmede belirtilmiş olan video formatlarında “Save” edin. Export Video penceresinde bulunan “Encoding Options” seçeneği ise videonuzu import ederken size daha gelişmiş video ayarları seçenekleri sunar. İsteğe göre farklı görüntü kalitelerinde videonuzu “import” edebilirsiniz. Bu seçeneği videonuzun boyutunu düşürerek web ortamında yayınlamak için de kullanabilirsiniz. “Audio Mixdown” seçeneği ise özellikli audio seçenekleri sunan bir sekmedir. İsteğe göre audio kalitesini de değiştirebilmenize yardımcı olur.

Gelecek sayıda, yine bu köşede Sonar 8.5″in yeniliklerini incelemeye devam edeceğiz. O zamana kadar bana aliinceoglu@sonarteacher.com veya  aliinceoglu@myspace.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here