Ana sayfa Makale Imogen Heap’in Müzik Eldiveni

Imogen Heap’in Müzik Eldiveni

0

El hareketleriyle müzik yapmak, Grammy sahibi 1977 doğumlu İngiliz müzisyen Imogen Heap”in fikri. Bu enteresan sistemi, Cem öcek inceledi…
 

Imogen Heap, West England üniversitesinde Müzik sistemleri bölümünde öğretim üyesi olan Thomas Mitchell ile birlikte elin değişik hareketlerini algılayarak müziğe dönüştürebilecek bir eldiven tasarlamış. Heap ve Mitchell, parmakların pozisyonunu algılayacak 5DT firması tarafından üretilmiş fiberoptik data eldiveniyle işe başlamışlar. Daha sonra eldivenlere, içlerinde cayroskop, ivme ölçer ve manyetik alan ölçer olan iki adet X-IMU devresi ekleyerek sesi kontrol etme amaçlı ayrı kontrol katmanları elde etmişler. Bu devreler sayesinde Heap”in ellerinin havada yaptığı tüm hareketler en ince ayrıntısına kadar algılanabiliyor. Thomas Mitchell”in C++ diliyle yazdığı bilgisayar program eldivenlerden gelen değişik hareket bilgilerini toplayıp daha önceden kurgulanmış bir şekilde müzik yapmayı sağlıyor.

Heap”in eldivenleri, avucun sıkılması, avucun açılması, bir yere doğru işaret edilmesi ve klasik rock işareti gibi dört temel hareketi algılıyor. Eldivenler, ses kaydı, çoklu efektler, bileğin üstünden ses kaydı, vurmalı çalgılar, synth ve rock modu olmak üzere 6 farklı modda çalışabiliyor. Herhangi bir elde özel bir hareket yapıldığı sırada diğer elle modu gösteren başka bir hareket yapılarak modlar arasında geçiş yapılabiliyor. Eldivenlerden bileklerin üzerine yerleştirilmiş LED ışıkları o anda hangi modda olduğunuzu gösteriyor. Eldivenlerden çıkan kablolar, Heap”in sırtında taşıdığı içinde kablosuz mikrofon ve sensör bağlantılarının olduğu bir kutuya bağlanıyor.
 

imogen heap
 
Heap, bileklerini hızlı bir şekilde kırdığında eldivenlerin üstüne yerleştirilmiş Shure marka mikrofonlar yakınındaki sesleri kayda başlıyor. Eğer bir loop kaydetmek istiyorsanız avucunuzu açarak loop kaydını başlatıp, avucunuzu kapattığınızda loop kaydını bitirebiliyorsunuz. İki elinizle iki ayrı loop üstünde çalışmak mümkün. Heap bu özelliği tasarlarken havadan ses yakalamanın hayalini kurmuş. Synth moduna geçtiğinizde elinizin havadaki konumuna göre istediğiniz notayı çalabiliyorsunuz. Vurmalı çalgılar modunda ise sağ elinizle havada yapacağınız sert bir karate darbesi kick-drum sesi çıkarırken, sol elinizle snare”e vurabiliyorsunuz.

üretilen sesin üzerindeki kontroller ise genel olarak şöyle; kollarınız birbirinden en uzakta açıkken en yüksek volume”e ulaşırken birbirlerini yaklaştıklarında volume seviyesi azalıyor. Parmağınızı işaret eder gibi uzattığınızda pan yapabiliyor, bir elinizi kaldırdığınızda reverb”i artırabiliyorsunuz. Rock modunda da devreye giren distortion”ın miktarını da, klasik rock işareti yaparken avucunuzun içine doğru kapattığınız iki parmağınızı kullanarak ayarlayabiliyorsunuz.

 

Biraz da Imogen Heap”in kim olduğundan bahsedelim. 1998″de “iMegaphone”, 2005″te “Speak For Yourself” ve 2009″de “Ellipse” adında üç solo albümü yayımlanan Imogen Heap, Ellipse albümüyle “Best Engineered Album, Non-Classical” dalında Grammy ödülü kazandı. Daha çok rock, dance ve electronica tarzı düzenlemeler yapan Heap, Jeff Beck”in You Had It Coming adlı albümünde şarkı söyledi ve Urban Species ile de konuk sanatçı olarak bazı çalışmalar yaptı. İlk albümünün yayımlanmasından sonra Amerika ve Avrupa”da turneye çıkan Heap, plak şirketinin zor durumda olmasından dolayı çok kısa zamanda ikinci albümünü yapmaya zorlandı. Ortaya çıkan albüm plak şirketi tarafından yeterli derecede popüler bulunmadığı için sözleşmesi iptal edildi. Maddi olarak da sıkıntılı bir dönem geçiren Heap, bir sonraki albümünün kayıtlarının masrafını karşılamak için dairesini satmak zorunda kaldı.

Mart 2011″de dinleyicilerinden gelen bulaşık makinası kapağının kapanması, bisikletten gelen sesler gibi 900″ün üstünde sıradan ses sample”larıyla ya da kendi değişiyle ses tohumlarıyla yeni albümü “Heapsongs” için çalışmaya başladı.
 

imogen heap diskografi
 
2008″den beri dünyadaki birçok yardım organizasyonuyla iş birliği içinde olan Heap, 2010″da Pakistan”daki su baskını, 2011″de Yeni Zellanda ve Japonya”daki deprem sonrasında düzenlediği konser ve aktivitelerle bölgelere para yardımında bulundu.
Tüm parçalarında ses üzerine bir çok deneysel çalışmalar yapan Heap, farklı ve sıradan ses kaynaklarını karıştırıp kendine göre yorumlayarak müziğe kendi atmosferini kattığına inanıyor.

Sanatçı hakkında daha fazla bilgiye ve bazı parçalarına www.imogenheap.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Imogen Heap diskografi :

1998: iMegaphone
2005: Speak For Yourself
2009: Ellipse
2013: Heapsongs
Frou Frou
Details (2002 • Island Records/MCA/Universal) (UK: #128)
“Breathe In” (single) (2002 • Island Records/Universal) (UK: #44)
“Its Good To Be In Love” (single) (2002 • Island Records/Universal)
“Must Be Dreaming” (single) (2002 • Island Records/Universal)
“Let Go” (Promotional single)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here