Ana sayfa Yazılım Image Line”dan Peşpeşe Ataklar

Image Line”dan Peşpeşe Ataklar

0
9.6 Beta sürümünün; 9.5 Beta sürümünün de yeniliklerini zaten taşıdığı için FL Studio”nun güncel olan 9.1 kararlı versiyonuna nazaran yeni olarak kabul edilecek bazı özellikleri şunlar:

Yeni Mikser Görünümü:

Bu yeni arayüz sayesinde FL Studio mikseri hem daha az yer kaplayacak hem de daha çok iş görecek. Görsel ögeleri daha şık ve geniş hale getirilmiş pan ve volume ayarları ayrıca mikser kanalının dışarı aktardığı ses dalgalarını takip etmek için geliştirilmiş yeni arayüz eminim tüm FL Studio kullanıcılarını memnun edecektir.
 


 
Playlist ve Piano Roll Yeniliklerinden Bazıları

1. Bu yenilik çalma listesi penceresindeki sıralı tüm sesleri veya MIDI çalışmaları büyütüp detaylandırmak yerine sadece bir tanesini büyütüp detaylandırmanıza olanak veriyor.

2. Playlistteki bir diğer yenilik ise; Playlist penceresinde herhangi bir zaman aralığını seçtikten sonra MIDI klavye ile bu zaman aralığını kontrol edip atadığınız MIDI klavye tuşuyla “Loop” yapabilmeniz…

3. Playlist artık Piano Roll bölümünden de kontrol edilebilecek şekilde ayarlanmış. Piano Roll zaman kaydıracıyla artık Playlist zamanlaması da kontrol edilebiliyor.

4. Otomasyon klipleri artık Playlist bölümünden çoğaltılabilecek. Daha önceden baya zaman harcayıp hazırladığınız bir Volume ya da Pan otomasyonunu tekrarlamak için sadece Kopyala/Yapıştır komutlarını kullanmanız yeterli.

 

  5 Piano Roll”e kaydettiğiniz bir MIDI çalışmanın notalarını birçok farklı seçenekle değiştirmek veya kontrol etmek mümkün kılınmış. örneğin peşi sıra gelen ve bir tam uzunlukta olan Mi ve Do notalarının yaratıkları iki tamlık nota değerlerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Mi notası uzarken aynı zamanda Do notası da Mi notasının uzunluğu kadar kısalıyor, böylece iki işlem yapmak zorunda kalmıyorsunuz.
6 Piano Roll artık görüntü itibariyle ses dosyalarını da açabiliyor. Piano Roll penceresinde oluşturulmuş notasyon görüntüsünün arkasına gölgelendirilmiş olarak bu notaların eşlik etmesini istediğiniz her
hangi bir ses dosyasının görüntüsünü getirip senkronizasyonu kolayca ayarlayabiliyorsunuz.
7 Piano Roll üzerine yazdığınız en ufak bir notanın bile Volume ve Pan ayarlarını dinamik görüntüleriyle birlikte değiştirebiliyorsunuz.

64 Bit desteği

FL Studio da artık 64 bit desteği vermeye başladı. Eski sürümlerinde bu rakam Maksimum 32 Bit idi. (Bahsi geçen bu “bit” değeri ne kadar artarsa, üretilen veya kaydedilen ses gerçeğe o kadar yakın olur, ancak okuduğum kadarıyla, Image Line forumunda, FL Studio”nun 64 Bit ile 32 Bit arasında şu anda sadece köprü kurduğunu da söylemeliyim.)

PitCHER

Image Line”dan yine işlevsel bir VST efekt. Adından da anlaşılacağı gibi özellikle vokal seslerin Pitch değeriyle oynama yaparak, sese yeni akorlar, perdeler ve efektler vermeye yarayan bu VST sayesinde detone soloları örtebilir; olduklarından daha çekici hale getirebilirsiniz.

PitCHER aynı zamanda harmanlama ve tekrarlama da yapabiliyor.

Sample Browser

Bilgisayarınızdaki alakalı dosyaları veya programları görmenize olanak tanıyan Sample Browser penceresini artık “Otomatik gizle” seçeneğiyle gizleyip, fare ile üzerine gittiğinizde tekrar görüntüleyebileceksiniz.

 

Otomatik kaydetme

FL Studio gövdesinde “Remember Save Often” uyarısını sık sık okumuşsunuzdur. Yaptığınız çalışmanın en önemli parçası olan kaydetme işini unutursanız verdiğiniz tüm emek boşa sarf edilmiş olabilir.
çoğu kullanıcının başına gelen bu veri kaybının önüne artık “Auto Save” özelliğiyle geçilebiliyor.
FL Studio”nun, genel ayarlarında bulunan ufak bir ayarlamayla, proje dosyanızı otomatik olarak kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Yeni ASIO4ALL ayarları

Donanım veya sisteme bağlı olarak değişebilen ASIO sanal ses kartı ayarlarını minimum gecikme sağlayacak şekilde detaylı olarak ayarlayabilirsiniz.

Benim yazılı olarak aktarabileceğim yenilikler bunlar. Ancak söz konusu yenilikler gerçekten saymakla bitmeyecek derecede çok. özellikle Playlist ve Piano Roll üzerine detaylı bir çalışma yapılmış.

Henüz kararlı sürümleri yayınlanmamış bu yeni versiyonların Beta sürümlerini Image Line sitesinde bulabilirsiniz.

Kurulum aşamasında, yayınlanan Beta sürümlerin risklerini vurgulaması açısından  Wikipedia sitesine de yönlendirilip bilgilendirileceksiniz.

 

çalışmalarımızı oluştururken bize inanılmaz kolaylık sağlayacak bu yeniliklerin tümü FL Studio GURU ekibi tarafından, Image Line firmasının Youtube”daki kanalına videolu anlatım olarak gönderilmiş.

Görerek ve deneyerek yapacağınız çalışmalar daha faydalı olacağı için söz konusu videoları izlemenizi tavsiye ederim.
Sound

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here