Ana sayfa Yazılım Illüstratör ile etiket uygulaması

Illüstratör ile etiket uygulaması

0

Adobe Illustrator uygulamamızda sizinle birlikte bir etiket çalışması yapacağız. Bu çalışma bir bira etiketi olacak. Bu etiketi hazırlarken olabildiğince basit ve işimize yarayacak yöntemler kullanacağız
 

1.Etiket örneklerini Araştıralım
Etiket çalışmasına başlamadan önce mutlaka yapılmış bazı etiket örneklerini incelememiz gerekir. İncelemeyi yaparken etiketin şekline, kullanılan renklere ve en önemlisi logoyu oluşturacak olan fontun seçimine dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki örnekleri http://www.deviantart.com adresinden “beer label” kelimesi ile aratarak elde ettim.

örnekleri incelediğimizde en çok dikkatimizi çeken bu etiketlerin oldukça abartılı bir tasarıma sahip olduklarıdır. Kullanılan nesneler gösterişlidir. Yıldızlar, buğdaylar, kuşaklar, bira bardakları ve hatta kral tacı ve aslan figürleri de yoğun olarak kullanılmaktadır. Fontlar serif ve script font ailesinden tercih edilmiştir. Hatta bazıları western fontu dediğimiz fontlardan seçilmiştir. Etiketler çoğu zaman elips veya heraldic figürler olarak nitelendirdiğimiz arma görüntüsü taşımaktadır. Renk olarak canlılığı temsil eden kırmızı, arpayı temsil eden sarı,turuncu ve aynı zamanda kahverengi, yeşil renkleri de tercih edilmiştir. Beyaz ve siyah tamamlayıcı renkler olarak kullanılmıştır.

Bizim yapacağımız etiket ise bunları birebir taklit edecek nitelikte olmayacak. Kendi tarzımızı yansıtacak bir etiket tasarlayacağız.
 

illüstrator
 
1.Arma Şeklini Oluşturalım
Köşeleri yuvarlak bir dikdörtgen veya bir elips çizebiliriz. Ancak biraz daha zor bir şekil olan arma şeklini tercih edeceğiz.

Şekli çizmeden önce cetvele ihtiyacımız olduğu için View/Show Ruler menüsüne veya CTRL+R kısa yoluna basıyoruz. Soldaki cetvele basılı tutup sayfanın ortasına doğru dikey bir cetvel sürüklüyoruz.

Pen tool (P) aracına tıklayarak arma çiziminin yarısını oluşturmaya başlıyoruz. (1) İlk önce dikey çizginin üzerine tıklıyoruz ve sonra shift tuşuna basılı tutarak biraz daha sağa, uzak mesafeye tıklıyoruz. Böylece düz bir çizgi çizmiş oluyoruz. (2) Faremizi biraz daha aşağıya doğru sürükleyerek o noktaya tıklıyoruz ve basılı tutarak, sola doğru eğim vererek ikinci eğimi oluşturuyoruz. (3) üçüncü eğim için biraz daha aşağıdaki mesafede dikey çizginin üzerine tıklıyor ve aşağıya doğru sürükleyerek üçüncü eğimi oluşturuyoruz. (4) Fareden elimizi çekmeden Alt + Shift tuşlarına basılı tutarak çizginin yönünü yukarı doğru veriyoruz. Alt tuşu ile çizginin yönünü değiştirip, shift tuşu ile düz ilerlemesini sağlamış olduk. (5) Başlangıç noktasına tıklıyoruz.

 

Buna benzer simetrik yapıya sahip şekilleri oluşturmak için bu yöntemi kullanmak en kısa yol olacaktır. Armanın yarısını çizdikten sonra bir diğer yarısını da dikeyde yansıtarak şekli tamamlamış olacağız.

Şeklin üzerine sağ tıklıyor ve Transform/Reflect menüsüne tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencereden Vertical seçeneğini işaretliyoruz. Preview önizlemesini de aktif hale getirip şeklimizin diğer tarafa döndüğünü görebiliriz. Ok düğmesi yerine Copy düğmesine basarak şekli döndürürken bir kopyasını da almasını istiyoruz.

Şimdi elimizde farklı yönlere bakan üst üste iki şekil var. En son çoğalttığımız yarım şekli shift tuşuna basılı tutarak sola doğru sürüklüyoruz. Tam bir arma şeklini elde etmiş olduk. Ancak iki parçayı tek bir parça haline getirmemiz gerekiyor. Bunun için her ikisini seçiyoruz (seçerken Shift tuşunu kullanabilirsiniz) ve Pathfinder (Window/Pathfinder) penceresinden ilk düğme olan Unite düğmesine basıyoruz.
 

adobe illüstrator
 
Şeklimizi tek bir parça haline getirdikten sonra sıra geldi renklendirme işlemine. Window/Swatches menüsü ile renk panelimizi açıyoruz. Paneldeki mevcut CMYK renklerini kullanabileceğimiz gibi kendi renk paletimizi de oluşturabiliriz.

Panelin sağ üstündeki seçenekler düğmesine basarak Open Swatch Library – Foods – Vegetables renk paletini açıyoruz. Bu paletten bazı renk gruplarını klasör simgesine basılı tutarak Swatches paneline doğru sürüklüyoruz. Yeşil, kırmızı ve sarı renk gruplarını alıyoruz.
Renk paletimizi de oluşturduktan sonra artık şeklimizin dolgu(fill) ve dış çizgi(stroke) renklerini verebiliriz.

 

Şekil seçiliyken renk paletimizden turuncu bir rengi (C:2,M:32,Y:100,K:0) sürüklüyoruz. Dış çizgi rengini vermek için açık yeşil rengini (C:7,M:3,Y:37,K:0) Shift tuşuna basılı olarak sürüklüyoruz. (Renk verme işlemini araç kutusundan veya yukarıdaki özellikler çubuğundan da yapabilirsiniz.)

Mevcut şekle bir dış çizgi daha eklemek istiyorum. Bunun için kullanılan yöntemlerden bir tanesi şekli çoğaltmak, dış çizgisini kalınlaştırmak ve ince çizgili nesnenin arkasına atmaktı. Ancak Appearence paneli bizi bu sıkıntıdan kolaylıkla kurtarıyor ve aynı nesneye birden fazla dış çizgi hatta dolgu rengi verebilme imkânı sunuyor. Şimdi bu işlemleri sırasıyla görelim.
Window/Appearance menüsü ile paneli açıyoruz. Şekil seçiliyken ilk olarak verdiğimiz dış çizgi kalınlığını 8 pt olarak değiştiriyoruz. Ardından stroke yazısına basarak dış çizginin içe doğru (inside) kalınlaşmasını sağlıyoruz.
 

etiket
 
Yeni bir dış çizgi eklemek için panelin seçenekler düğmesinden Add New Stroke seçeneğine tıklıyoruz.

Aynı çizgiden bir tane daha oluşturduğunu görebilirsiniz. Bu çizginin de rengini hemen stroke yazısının yanındaki renk kutucuğundan koyu yeşil (C:76,M:12,Y:60,K:58) olarak değiştiriyoruz. Kalınlığını 4 pt yapıyoruz. Stroke yazısına basarak kalınlığını da dışa doğru (outside) veriyoruz.

Bu paneli kullanarak eklediğiniz her rengin özelliklerini üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz. Eğer silmek istediğiniz bir renk özelliği olursa üzerine tıklayın ve panelin sağ altındaki çöp kutusu görünümündeki Delete Selected Item düğmesine basarak bu özelliği silin.

 

2.Logoyu Oluşturalım
Bira markamızın ismini “GORDON BEER” olarak belirledim. Font seçimini yaparken ücretsiz font programlarından bir tanesini olan Font Viewer programını kullandım. Dilerseniz rahatlıkla font seçimini yapabileceğiniz bir Adobe Air uygulaması olan Font Picker programını da kullanabilirsiniz.

Font olarak Copperplate font ailesini seçtim. (Myfont, Dafont gibi çeşitli font sitelerinden indirebilirsiniz)

Ekranın herhangi bir yerine GORDON kelimesini yazıp dış çizgide kullandığımız koyu yeşil rengini verelim. (Yazınız seçiliyken Swatches panelinden yeşil renge tıklayarak yazı rengini verebilirsiniz.)

Ardından bu yazıdan bir tane daha kopyalayıp yapıştırarak (Ctrl+C , Ctrl+V) BEER kelimesini yazalım. Köşelerinden biraz yazıyı küçültelim. Renkler şimdilik aynı olarak kalabilir. Sonraki aşamalarda değiştirebiliriz. Her iki yazıyı hizalamak için yazıları seçiyoruz ve yukarıdaki özellikler çubuğundan Horizontal Align Center (dikeyde hizala) düğmesine basıyoruz.
 


 
3.Kuşak Ekleyelim
Kuşak çizimini kendimiz yapabileceğimiz gibi Illustrator programında yer alan hazır kuşak sembollerinden birini kullanabiliriz.

Bunun için Window/Symbols menüsüne tıklıyoruz ve açılan panelin seçenekler düğmesinden Open Symbol Library – İlluminate Ribbons seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan panelden beğendiğimiz bir kuşak sembolünü ekrana sürüklüyoruz. Bu sembolün renk ve benzeri özelliklerini rahatlıkla değiştirebilmek için sembol olma durumunu iptal ediyoruz. Bunun için sembol seçiliyken yukarıdaki özellikler çubuğundan Break link veya sembole sağ tıklayarak Break Link to Symbol düğmesine basmamız yeterli olacaktır.

Şimdi kuşak resmine sağ tıklayarak Ungroup(Shift+Ctrl+G) diyoruz. Ardından araç kutusundan Magic Wand Tool (Y) aracını seçerek resmin üzerine tıklıyoruz. Bu araç sayesinde tıkladığımız alandaki tüm gri renkleri seçmiş oluyoruz. Appearance panelinden gri rengi, açık bir turuncu renk ile (C:0,M:8,Y:27,K:61) değiştiriyoruz.
Tüm kuşağı farenizle seçip Ctrl+G tuşu ile gruplamayı unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here