Ana sayfa Yazılım İllustrator Gürcan Özkan”dan Wacom Intuos 4 tablet incelemesi

İllustrator Gürcan Özkan”dan Wacom Intuos 4 tablet incelemesi

0

İllüstratör Gürcan özkan, Macline okurları için Wacom Intuos 4″ü inceliyor, deneyim ve çalışmalarını bizimle paylaşıyor

Yeni nesil Kalem Tablet Wacom Intuos 4, grafik tasarım ve illüstrasyonla uğraşanlar için son günlerin en dikkat çekici ürünlerinden biri. Yeni Wacom”u incelemek, Macline ekibi için her ne kadar keyifli olsa da, biz sözü bu ürünün hakkını verecek bir ustaya bırakmak istedik. İllüstrasyon alanında 25 yılı aşan bir tecrübeye sahip olan Gürcan özkan, bizi kırmayarak çalışmalarında kullandığı Wacom Intuos 4 hakkında bir inceleme yazısı yazmayı, deneyimlerini ve çalışmalarından bazılarını bizimle paylaşmayı kabul etti. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyor ve sözü kendisine bırakıyoruz:

 
 

Başlarken…
Macline okurlarına “merhaba” diyerek başlayalım. öncelikle meslekteki geçmişimden bahsetmem gerekirse, çizim hayatıma lise yıllarında Gırgır Dergisi”nde karikatürist olarak başladım. Eski adıyla Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü”ne birincilikle girdim. Bu arada yeni adı Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan okulumda seçmeli ders olarak illüstrasyona ağırlık verdim. Okul yıllarında Radar Reklam”da Sanat Yönetmeni ve ‹llüstratör olarak çalıştım. 1985 yılından itibaren serbest illüstratör olarak çeşitli kurum ve ajanslara çalışmalar yapmaya başladım.1986 yılında Leman Dergisi”nin kuruluşunda yer aldım.1991 yılından itibaren Hıbır Dergisi, ‹letişim Yayınları, Nokta Dergisi, Ekonomik Panorama, Limon Dergisi, Tempo dergilerinde kapak ve karikatürler çizdim. Ağırlıklı olarak reklam ajanslarına hizmet veriyorum. Karakter tasarımı, storyboard, conceptboard, illüstrasyon ve foto manipülasyonlar yapıyorum.

1993 yılında bilgisayar teknolojisiyle tanıştım ve başından beri Mac kullanıyorum. Photoshop, Freehand ve Painter programlarını kullanıyorum. Photoshop”un ve donanımların istediğim düzeye gelmesi yıllar aldı, ama bu maceraya tanıklık etmiş olmamın da keyfi, ne yalan söyleyeyim, bir başka oldu.
?u anda Mac Pro 2×2.8 GHz QuadCore Intel Xeon kullanıyorum, 8GB RAM takılı 23 inç Apple Cinema Display monitör ve A4 Wacom Intuos 4 tablet diğer temel ekipmanlarım. 13 senelik Wacom kullanıcısıyım (daha önce Intuos 1 ve 2 kullandım). Son olarak bir de A3 Epson Scanner”ım var.

 
 

11 yıl kadar önce web sitemi hazırlayıp yayına soktum. Böylece koltuğumun altında portfolyom, toplantılarda işlerimi göstermekten kurtuldum. Bu bana zaman, yeni açılımlar, yeni iş imkanları ve tanışıklıklar kazandırdı. Ama tüm bu sıraladığım teknolojik künyeye rağmen bunların hepsi yine de sadece araç. ‹nsan illüstrasyonda kağıt, kalem, boya ile yetkinleşiyor. Sanatçı sonradan bu ekipmanlarla birleştirilebiliyorsa sanatını, sektörle aynı terminolojik dili konuşma ve aynı formatta buluşma şansını buluyor. Konvansiyonel (guaş, akrilik, suluboya) tekniklere hakim olmak dijital ortamlarda aynı tadı yakalamak için işin olmazsa olmazı. Sanırım yeni kuşak bu noktayı oldukça hafife alıyor. Ama dijital teknolojiyi de takip etmek günümüzde bir o kadar önemli. Zamanın ruhunu yakalamak teknik donanımdan, malzemeden ayrı ele alınamaz, ondan bir şeyler mutlaka işlere yansır, içine işler.

İllüstrasyon çalışmalarıma her zaman kağıt ve kalemle taslaklarını çizerek başlıyorum… (Bu her zaman böyle oldu ve her zaman da böyle olacak.) Bunlar arasından onaylananın final çizimini tamamlayıp tarayarak dijital ortama aktarıyorum. Amaca göre uygun program ve stilde renklendirmeyi Adobe Photoshop, Painter veya FreeHand programları ile yapıyorum. 10-12 yıl önce suluboya, guaş, akrilik, air brush ile yaptığım çalışmaları artık dijital ortamda Wacom tablet kullanarak yapıyorum. Bu malzemeler ve teknikler hakkında bilgi ve tecrübem olması dijital ortamda bu tatları ve stilleri yakalamamda işimi çok kolaylaştırdı. 90″lı yılların başlarında bilgisayarların kapasite düşüklüğü ve yazılımların henüz ihtiyaçlara tam cevap verememesi ilk başta bende hayal kırıklığı yaratmıştı. Milyon renk henüz bir hayaldi o yıllarda. Fakat bugün ihtiyaçlarıma tam olarak cevap veriyor. Mac Pro 2×2.8 GHz QuadCore Intel Xeon, Wacom Intuos 4 tablet, konvansiyonel malzemelerimin yanında duruyor. ‹nternet hayatımı tamamen değiştirdi. Web sitesi portfolyom olarak herkesin ulaşabileceği uzaklıkta duruyor. Taslaklar maille geliyor, maille gidiyor. Hatta artık bana daha çok zaman kalıyor. Dünyadaki illüstrasyon çalışmalarını daha yakından takip edebiliyorum, eğilimleri ve sevdiğim yabancı illüstratörleri takip etmem kolaylaştı. Son zamanlarda vektör illüstrasyonlar üzerine yeni teknikler araştırıyorum ve 3D animasyon için karakter tasarımlar yapıyorum. Corel Painter”la ara yüzü nedeniyle yaşadığım sorun (Yoğun olarak Adobe Photoshop kullananlar bilir, Painter sanki solaklar için yapılmış gibi dururdu. Sanki başka bir işletim sistemi için yaratılmış gibiydi. Neredeyse Maya”nın organik menü sisteminden daha karışık bir hali vardı) son sürümünde aşıldı ve istediğim daha sıcak pentür havasını yakalayabilir oldum. 3D programları ve sanatçıları kayıtsız kalınamayacak kadar işi ilerlettiler. Artık bir ürün henüz üretim testleri aşamasında bile modellenip üzerindeki etiket uygulamalarını modelde QuickTime VR ile müşteriye sunabiliyoruz. Disiplinler arasındaki geçirgenlik öyle bir noktaya geldi ki, direnmek, uzak kalmaya çalışmak, muhafazakar ve gerici bir duruma düşmenize neden oluyor.
 
Wacom markasının Bilkom”a geçmesi anında Intuos 4 lansmanı için benimle çalışmak isteyen yetkililer bir illüstratörle bunu sunmanın daha etkili olacağını düşünmüşler. Wacom Intuos 2 kullanan ben tam da bugünlerde kendimi Intuos 3″e geçmediğim için çok tutucu olmakla suçlarken, bu teklif geldi ve ben kestirme tuşları olan Intuos 3″le tanışamadan 4″e geçiş yaptım. (Bu markanın en kötü huyu bozulmaması…)

Wacom Intuos 4
Wacom tablet bence bilgisayar teknolojisi içindeki en zayıf ve ergonomik olmayan halkası mouse”un yerine konabilen en doğru çözümdür. Mouse”un ağırlığı ve hareketteki yetersizliği, bilek hareketini doğru yansıtamaması bir sürü illüstratörün bilgisayar teknolojisine geçmesini engellemiş ya da geciktirmiştir. Dijital kelimesi çalışılan yüzeye elle dokunmak, el ile ilişkili “hesap yapmak” anlamında parmakla ilgili latince “dijit ” kelimesinden geliyor. Dijital ortama bambaşka bir hassaslıkta dokunuş imkanı sağladığı için bu haliyle Wacom bu kelimenin bağlamını güçlendiriyor.

Mouse”tan daha iyi dokunmamızı sağladığı bence kesin. Kazandırdığı hız tartışılmayacak kadar açık. Bir tasarımcının sevgilisinden daha çok gördüğü monitörüdür, daha çok dokunduğu Wacom”un kalemidir. Bu gün illüstratörlerin, dijital tasarımcıların, 3D artistlerin, animatörlerin vazgeçilmezidir.

Intuos 4 ilk bakışta görünen özellikleriyle bile farklı bir alet. Sağ veya sol elini kullanan kişilere göre opsiyonel olma özelliği var. Buna bağlı olarak da iki farklı yerden USB giriş seçeneği bulunuyor. Ki bu seçimi yaptığınızda diğer giriş kızaklı bir sisteme sahip olduğundan gizlenmiş oluyor. İstendiğinde dikey ve yatay olarak da kullanılabiliyor. Bu sırada ExpressKeys”in yazıları hep bize uygun şekilde duruyor. Kişiselleştirme için, uygulamaya özel kısa yollar atamanıza olanak tanıyor. Dizaynıysa ilk bakışta kayıtsız kalınamayacak kadar şık bir hale gelmiş.

Kullanıcı tarafından yeniden tanımlanabilen Touch Ring özelliği; bize kaydırma; Zoom in/out özelliği fırça boyutu, çalışma alanı rotasyonu veya katman seçimi üzerinde, tam bir kontrol sağlıyor. Intuos 4″teki yenilikler Zoom in/out özelliği ve dokümanın içinde gezinmek için navigasyon özelliği ile Photoshop CS4″teki OpenGL sayesinde seyahat daha zevkli bir hal aldı. Yeni radyal menüler (Marking menü) sayesinde kısayollara düzgün ve hızlı erişim sağlanıyor. Kalemin içindeki 2048 basınç duyarlılık seviyeli Wacom Tip Sensor sayesinde hassaslık ve kesinlik ile en ufak basınç nüansını yakalayabiliyor. Elin uyguladığı basıncı ve eğimi hissederek ona uygun bir fırça darbesi atmamızı sağlıyor. Kalem standında, kalın gövdeli değiştirme kulplu, beş standart uçlu Grip Pen, bir çizim ucu, bir esnek uç, üç keçe uç bulunuyor. Tabletin üstündeki yeni yüzey yapısının malzemesi bu sefer daha farklı ve daha şık.

Intuos 4″ü geliştiren uzmanlar, küresel profesyonel Wacom kullanıcılarının üyelerinden gelen talepler doğrultusunda yeni modelleri oluşturdukları için hep daha mükemmele yaklaşıyorlar. Bu sayede profesyonel yaratıcıların hayatları kolaylaşıyor.

Lansman metinlerindeki 3D sanatçısı Rafal Wöjtunik “Fikirler kafamda şekillenirler ve gerçeğe dönüşmeleri gerekir; her şeyi mümkün kılan ekipmana ihtiyacım var” diyor. Bence bu haliyle Intuos 4 her şeyi biraz daha mümkün kılan şeylerden bize en yakın olanı, bize temas edeni, diğerlerini kumanda ederken birincil olanı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here