Ana sayfa Yazılım İllustrator”a geçmek için 20 önemli neden

İllustrator”a geçmek için 20 önemli neden

0

Endüstri Standardı vektör aracı

Adobe, Macromedia FreeHand MX yazılımının satışına devam etmekle birlikte, FreeHand üzerine herhangi bir planı olmadığını resmen açıkladı. Ve şimdi sadık, vefakâr FreeHand kullanıcılarını tüm Power PC ve Intel tabanlı Mac”lerde, Windows XP ve Vista”da tam uyumlu olarak çalışan yeni Adobe Illustrator”a geçmeye teşvik ediyor.Ben de FreeHand”den Illustrator”a geçmiş -ve bundan son derece memnun olan bir kullanıcı olarak- keyifle bu yazıyı yazıyorum. İşte Adobe”nin diğer tüm uygulamaları ile mükemmel bir entegrasyon içinde çalışan Adobe Illustrator”a geçmek için en göze çarpan 20 neden.
Daha verimli çalışma alanı

1. Güncellenen ara yüz

öncelikle Photoshop, InDesign, Flash gibi Illustrator”da da panel kullanım özellikleri sayesinde daha fazla boş alan kazanabiliyorsunuz. Araçları tek kolon olacak şekilde, panelleri ikon görünümünde kullanabilir, daha açık veya koyu renkte çalışma alanına karar verebilirsiniz.

2. Kontrol paneli
Anchor Point noktalarına erişim, kırpma maskeleri, Envelope dönüştürmelerine Kontrol panelinden erişerek daha çok seçeneğe kolayca ulaşabiliyorsunuz.

3. özelleştirilebilir çalışma alanları

çalışma alanını çalışma şeklinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Görüntülenecek paneller ve konumlarını ayarlayıp kaydedebilmeniz, paylaşmanız ve işin herhangi bir anında ön ayarları kullanarak değiştirmeniz de mümkün. İsterseniz FreeHand panelleri dizilişinde görüntüleyebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı geliştirin
4. Blob Brush aracı

üst üste binse bile tek parça olacak şekilde vektör şekiller oluşturmak için yeni Blob Brush aracını kullanabiliyorsunuz. Blob Brush aracını Silgi ve Yumuşatma Kalemi ile birlikte kullanarak doğal vektör boyamalar yapabilirsiniz.

5. Grafik stilleri
Verimi arttırmak ve benzersiz efektler elde etmek için stilleri kullanabilirsiniz. Stilleri orijinalmetnin veya nesnenin orijinal görünümünü etkilemeden direkt olarak uygulamanız mümkün.

6. Live Color
Herhangi bir vektör tasarımı seçip etkileşimli olarak tüm renklerini hızlıca değiştirebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Color Guide”ı kullanarak renklerin tonlarını ve renk armonileri elde etmek oldukça kolay.

7. Live Paint
Live Paint Bucket aracı ile kapalı alanlar veya bir bölümü kapalı alanlar için hızlıca boyayabiliyorsunuz. Live Paint Bucket aracı otomatik olarak boşlukları keşfediyor ve Swatches panelindeki renkleri (panele gitmeden) çalışmanın üzerinde etkileşimli olarak kolayca seçebilmenizi sağlıyor.

8. Live Trace
Fotoğrafları, taranmış görselleri ve diğer bitmap çalışmaları Live Trace aracı ile düzenlenebiliyor ve ölçeklenebilir vektörlere dönüştürülebiliyor.

Daha verimli çalışın
9. çoklu çalışma alanları

Tek bir dokümanda 100 sayfaya kadar çeşitli boyutlarda çalışma alanları oluşturabiliyorsunuz. Sayfaları (aynı FreeHand”deki gibi) yan yana ya da istediğiniz şekilde yerleştirmeniz de mümkün. çalışma alanlarını ayrı ayrı ya da bir arada çıkış alabiliyorsunuz. Ayrıca, çalışma alanları kolayca farklı PDF dosyalarına dönüşebiliyor ya da tümünün tek bir PDF belgesi olarak çıkışı alınabiliyor.

10. Appearance paneli
Bir nesnenin tüm özelliklerini farklı bir sürü panel açıp yapmak yerine tek bir panelden kontrol edebiliyorsunuz.
Web, mobil, video ve hareketli grafik için tasarım

11. Adobe Flash entegrasyonu
Orijinal Illustrator belgesini (.ai) formatında Flash”a import edebiliyor veya kopyalayıp yapıştırabiliyorsunuz. üstelik Illustrator”da yaptığınız kırpma maskeleri, degradeler, path”ler ve sembolleri de koruyarak. Katmanlar, gruplar ve nesne isimleri de korunuyor. Flash”ın sahnesine aldığınız Illustrator belgesini direkt anime etmeye başlayabilirsiniz.

12. Web ve mobil cihazlar
“Save for Web and Devices” seçeneği ile HTML, SWF, GIF ve JPEG formatlarından istediğinizi seçebiliyor ve kolayca renk sayısı, dosya boyutu sıkıştırma özelliklerine bağlı olarak çıkış alabiliyorsunuz.

13. Adobe Device Dentral
Mobil cihazlar için zengin grafik içerik üretebilmeniz, Illustrator”un bir diğer avantajı. Tasarladığınız içeriği mobil cihaz üzerinde görüntüleyebiliyor ve gerçek hayattaki gibi test edebiliyorsunuz.

Metinlerle daha iyi çalışın
14. OpenType fontlar

OpenType fontların hem Mac hem PC”de kullanma avantajını yaşayabilirsiniz.

15. Paragraf kompozisyonu
Adobe”nin paragraf kompozisyonu sayesinde tirelemeyi azaltabiliyor ve tüm paragrafa göre boşluk ayarı yapması sebebiyle paragraflarda oluşan ırmak etkisini azaltabiliyorsunuz.

Güvenilir baskı
16. Baskı ayrım ön izleme

Beklenmedik Spot renk sürprizleri, Overprint kontrolü, metinlerde ve yerleştirilmiş grafiklerde CMYK kontrolünü direkt Illustrator içerisinde yapabiliyorsunuz.

17. PDF-X Desteği
ISO standardı olan PDF-X profillerini kullanarak baskıya hazır ve güvenilir PDF dosyaları üretebiliyorsunuz.

18. Format Desteği

AI, PDF, EPS, SVG, Photoshop (PSD), TIFF, GIF, JPEG, SWF ve daha fazlası ile direkt olarak çalışabiliyorsunuz.

Ve daha fazlası
19. Adobe Design Premium uygulamaları ile entegrasyon
Adobe”nin profesyonel uygulamaları ile dosyaları kolayca paylaşabiliyorsunuz.

20. FreeHand dosyaları
FreeHand dosyalarını Illustrator”da açarak çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Daha çok neden sıralanabilir. Ancak Adobe Illustrator”a geçmek için acele etmenizi tavsiye ederim.

Böylece şu an FreeHand”ı nasıl hızlı kullanıyorsanız aynı hızda Illustrator kullanabileceksiniz.
Not: Eğer dergi, gazete, kitap vb. çok sayfalı işler yapmanız gerekiyorsa en doğru seçim kesinlikle “Adobe InDesign”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here