Ana sayfa İnternet İlk Türk helikopteri “Arıkopter” uçmaya hazır

İlk Türk helikopteri “Arıkopter” uçmaya hazır

0

İlk Türk helikopteri olan ARIKOPTER’in deneysel prototipinin uçurulması için geri sayım başladı

TAI tesislerinde yapımı uzun süredir gizli kapılar ardında devam eden helikopterin prototipi gün yüzüne çıktı.

İTü”den yapılan açıklamaya göre, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle üretilen “Arıkopter”in deneysel prototipinin uçurulmasında geri sayım başladı. Haziran ayında yer testleri yapılacak olan helikopter, gelecek yıl ilk uçuşunu gerçekleştirecek. 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli helikopterin, 11 metre rotor çapı ve 2 ton ağırlıkta olduğu belirtildi.

Arıkopter

Açıklamada, helikopterin transmisyon yer testlerinin gelecek ay İstanbul”da yapılacağı belirtilerek, DPT”nin 20 milyon dolar bütçe ayırdığı helikopterin, ticari ürüne dönüşmesi için uluslararası bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerektiği, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından helikopterin eğitim, sağlık, medya, politika ve iş dünyası gibi farklı kullanım alanları için çok amaçlı olarak üretilebileceği kaydedildi.

Konuşmaların ardından ARIKOPTER’i yerinde gören ekip, çalışmalarla ilgili mühendislerden detaylı bilgi aldı. DPT Havacılık Araştırma Geliştirme Uygulama Projesi olarak 2002 yılında İstanbul Teknik üniversitesi tarafından başlatılan projenin önümüzdeki yıl tamamlanması öngörülüyor. TUSAŞ’ta ana ve alt sistemlerin gövdeye entegrasyonu devam ediyor. Helikopterin transmisyon yer testleri önümüzdeki ay İstanbul’da gerçekleştirilecek. Devlet Planlama Teşkilatı’nın 20 milyon dolar bütçe ayırdığı helikopterin ticari ürüne dönüşmesi için uluslararası bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından helikopter, eğitim, sağlık, medya, politika ve iş dünyası gibi farklı kullanım alanları için çok amaçlı olarak üretilebilecek.

2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli helikopterin rotor çapı 11 metre ve ağırlığı 2 ton. Proje ulusal tasarım ve üretim ortakları TAI/TUSAŞ, ASELSAN, 5ABM, DEMETEK, PETEKSAN yurtdışı firmalar ise Turbomeca, Triumph, MVEN ve AVIA’dır.

Arıkopter’den görüntüler için tıklayın:

 

 

 

Arıkopter

 

 

Arıkopter

 

 

Arıkopter

 

 

Arıkopter

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here