Ana sayfa Haber İlk Kez Uygulama Geliştireceklere Basit Öneriler

İlk Kez Uygulama Geliştireceklere Basit Öneriler

İlk kez uygulama geliştirecek olanların başarılı bir uygulama oluşturmasına yardımcı olmak için, en yaygın soruların yanıtlarını vermeye çalıştık.

0

İlk kez mi bir mobil uygulama geliştiriyorsunuz? Hiç şüphesiz kafanızda pek çok soru vardır: ‘Buna değer mi? Mantıklı geliyor mu? İnsanlar bunu nasıl bilecekler?’ gibi.

Uygulama geliştirme ve bunları pazarlamanın tüm süreci üzerine girişimcilerin ve kurumların pek çok sorusu vardır.

Bir çok uygulama fikrim var, hangisini sürdürmeliyim?

En başarılı girişimciler, işlerini birden fazla fikirle oluştururlar. Bu yüzden kendinizi tek bir uygulama fikriyle sınırlamayın.

Uygulamalar tek bir hit müzik parçası yayınlamak gibidir. Hangisinin iş yapacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle, her uygulamaya lansmandan sonra dört ile altı ay kadar bir süre verin, büyüyen bir kullanıcı tabanı görmüyorsanız, sonraki fikre geçin.

Bir uygulama fikrim var, ama nerden başlamalıyım?

Fikrinizi mümkün olduğunca açık bir şekilde kağıda dökerek başlayın. İnternet’teki prototip oluşturma araçlarına bakın ve uygulamanızın ayrıntılı, ekran-ekran model/şemasını oluşturun. Gereksinimlerinizden emin olduktan sonra, sizin için onu tasarlayıp geliştirebilecek bir şirket bakın.

Müşterinin uygulamamı istediğini nasıl anlarım?


Bir prototiple pazara hızlı bir şekilde girin. Tüm özelliklere sahip eksiksiz bir uygulama oluşturmak için beklemeyin. Yalnızca uygulamanın temel planını oluşturun ve müşterinin satın almaya hazır olup olmadığını görün. Ödeme yapan müşterilerinizden çok önemli geri bildirimler alırsınız.

Bir mobil web sitesi mi yoksa doğal bir uygulama mı oluşturmalıyım?

iOS ve Android uygulama mağazalarının her biri bir milyondan fazla uygulamaya sahiptirler, siz burada en iyi olarak görülenlerle rekabet ediyor olacaksınız. Mobil web siteleri herhangi bir deneyim sunmaz ve müşteriye herhangi bir değer eklemezler. Uygulamalar ise, web sitesinin bir masaüstünde mobil olması içindir. İkisini karıştırmayın.


Uygulamayı kendimiz mi geliştirmeliyiz yoksa dışarıya mı vermeliyiz? 

Bugünün en popüler ürünlerden bazıları, Alibaba, Fab.com, Digg, Skype dahil olmak üzere ilk günlerinde dışarıdan destek aldılar.

Ürününüzün ilk örneğini oluştururken maliyetleri düşük tutun ve gereksinimlerinizi en iyi anlayan bir dış kaynak sağlayıcısına gidin. Şu anda sizin için en önemli şey, ürününüzü müşterinin eline tutuşturmaktır. Hızlıca. Ürününüz için gerçek bir talep ve bunun devam ettiğini gördüğünüzde, geliştirme ve bakımı artık şirket içinde gerçekleştirebilirsiniz.

App Store veya Play Store’a bir uygulamayı nasıl gönderirim?

Web siteleri üzerinden kayıt yaparak Apple ve Google ile bir geliştirici hesabı oluşturun ve Apple için yıllık $99, Google için de $25 yıllık uygulama mağazası ücreti ödeyin. Uygulama mağazalarına gerçek yükleme işlemi geliştiricileriniz tarafından yapılmalıdır.

Uygulamamı ücretsiz olarak mı sunmalıyım , sonra nasıl para kazanabilirim?

Yeni Facebook veya Twitter olabilmeniz için bir milyonda bir (veya muhtemelen daha az) şansınız var. Seçim sizin.

Bir işletme kurmak istiyorsanız, doğrudan bir para kazanma stratejisine sahip olmanız lazım.

Uygulamamı geliştirdim. Şimdi ne olacak?


Ürünler kendi başlarına satılmazlar. Onları dört duvarınızdan çıkarmanız ve bir perakende mağazanın raflarına yerleştirmeniz gerekiyor. O zaman insanlara onları nerede bulacağını söylemelisiniz.

Uygulamanızla da aynı şeyi yapmanız gerekir. Uygulama mağazası optimizasyonu, keşfedilebilme becerilerinizde size yardımcı olabilir. Ancak, uygulamanızın sürdürülebilir bir iş yapması için önemli bir cazibesinin olması yeterli değildir. Görünürlüğünü artırmak için uygulamanızı pazarlamanız gerekiyor.

Uygulamamı nasıl pazarlarım?

Herhangi bir işletme için olduğu gibi, uygulamanız için de en iyi tanıtım biçimi, üçüncü tarafların desteğidir. Teknik blogcular, basın yayın organlarının incelemeleri ve yorumların kulaktan kulağa dolaşması tercih edilen yollar olmalıdır. Talebi görmeye başlarsanız, bunların sürekli olarak devam etmesi önemlidir.

Ayrıca, uygulamanızın kullanıcıları tarafından gönderilen yorumlara da dikkat edin ve olumsuz değerlendirmeleri tersine çevirmek için iki kat fazla çalışın.

Bir çapraz platform uygulaması geliştirmeli miyim?


Çapraz platform uygulamaları nadiren kullanıcılara zengin bir deneyim sunarlar. Kendi yazılım geliştirme kitlerine (SDK) sahip farklı platformlar için farklı kodlama dillerinin olmasının bir nedeni vardır. Bu tür uygulamalar genellikle hatalarla doludur ve platformlar üzerinde tutarlı bir deneyim sunmada başarısızdırlar.

Bir uygulama geliştirmek kaça mal olur?

Bu, bir ev ya da araba satın almanın kaça mal olacağını sormak gibi bir şey. Cevap birçok faktöre bağlıdır. Geliştirme maliyetleri, karmaşıklığa ve ilgili genel özelliklere bağlı olarak $3,000 ile $100.000 arasında bir yerde olabilir.

Uygulamam çalışmazsa ne olur?

Çoğu uygulama fikri, tıpkı iş fikirleri gibi, biraz saçmadır. Başarılı insanlar her zaman korkunç kararlar alırlar, ama aynı zamanda başarısızlıklarından yeni bir şeyler öğrenirler ve başka bir şey denerler. O anki uygulamadan sonuç alamadıysanız bir sonraki uygulama fikrine geçin.


Bu yazı, Appusers dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here