Ana sayfa Haber İlk ekran içi parmak izi tarayıcılı telefon Vivo’dan gelecek

İlk ekran içi parmak izi tarayıcılı telefon Vivo’dan gelecek

0

Synaptics bu hafta parmak izi okuyucularının ekranlara yerleştirilmesinde karşılaşılan sorunu çözdüğünü duyurmuş, beş büyük akıllı telefon üreticisinden biri için seri üretim yapmaya başladığını açıklamıştı. O firmayı biliyoruz artık: Vivo.

Analist Patrick Moorhead Forbes”te yayınlanan bir yazısında, bu tip bir teknolojiyle donanmış bir Vivo telefonunun ön üretimi aşamaları hakkında detaylı bilgiler verdi. Moorhead  bu sensörü “hızlı ve basit” olarak tanımlarken, Synaptics ise Apple”ın yüz tanıma teknolojisi olan Face ID”ye oranla iki kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Fakat tabii her iki sistemin kullandığı mekanizmanın farklı oluşu nedeniyle bu noktada kesin bir kıyaslama yapmak oldukça zor.

Parmak izi tarayıcılarının ekran içine entegre edilmeleri, bir yandan telefonlarda güvenli biyometrik yetkilendirmeyi sağlarken, diğer yandan bütünsel ekran tasarımından taviz vermemenin bir yöntemi olarak görülüyor. Tabii Apple, Face ID ile birlikte parmak izi sensörlerinden bütünüyle vazgeçmiş durumda. Vivo”nun Synaptics ile yola devam etme kararı, aynı teknoloji üzerinde çalışan Qualcomm”a atılmış bir çelme olarak görülüyor. Vivo daha önce Qualcomm”un yaptığı bir parmak izi algılayıcılı ekran prototipinin reklamını yapmıştı ama, oldukça yavaş olduğuna dair söylentiler yayılmıştı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here