Ana sayfa Haber İlk 8K TV kanalı Japonya’da yayına başladı

İlk 8K TV kanalı Japonya’da yayına başladı

0
samsung 8k tv
Görsel: IFA 2018 | Kaynak: CNET

Tam olarak planlandığı şekilde yerel saate göre 1 Aralık sabah saat 10’da Japon TV ağları resmi olarak 4K ve 8K kanalları uydu aracılığıyla yayınlamaya başladı. Birkaç yıldır devam eden testlere rağmen şuan 8K çözünürlükte 22.2 kanal ses ile yayın yapan tek kanal NHK. TV rehberinde yer alan ilk film 2001: A Space Odyssey olurken BBC tarafından yayınlanan rapora göre Warner Bros. filmin 70mm’lik orjinal negatiflerini sadece bu yayın için yeniden taramış.

Şuan hala tam anlamıyla ilk günlerinde olan yayın, hemen hemen kimsenin 8K TV’ye sahip olmamasından ötürü pek popüler değil diyebiliriz. Yayını izleyebilmek için 8K bir TV de yetmiyor, özel bir alıcıya da ihtiyaç duyuluyor. Sharp tarafından satışa çıkarılan Super Hi-Vision TV’lerde özel alıcı yer alıyor fakat fiyat 6.600 dolardan başlıyor. Tüm bunları sağlasanız bile HDMI 2.1 standardının tam olarak uygulanmamasından ötürü bu çözünürlüğü TV’ye aktarmak için dört tane HDMI kablosunu aynı anda takmanız gerekiyor. Kısaca, ölme eşeğim ölme.

22.2 ses sistemi

İlgili Haber: 4K TV Seçme Kılavuzu

Bu hamleyle daha da hızlanmasını beklediğimiz 8K TV baskısı, Japonya’da özellikle etkin olacak diyebiliriz. 2020 yılında gerçekleştirilecek Tokyo Olimpiyatlarını bu kalitede yayınlamak isteyen NHK, daha ne gibi adımlar atacak beraber göreceğiz. Yayıncıların yanında TV üreticilerinin de bu harekete tam destek vermesi bekleniyor.


Aracı: Engadget

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here