Ana sayfa Yazılım iLife ‘09’un fotoğraf özelliklerini keşfedin

iLife ‘09’un fotoğraf özelliklerini keşfedin

0

iPhoto ile albümünüz 5 dakikada hazır

iPhoto “09, Mac kullanıcılarına sağladığı büyük kolaylıklarla fotoğraf düzenlemenin en eğlenceli yollarından biri. Dijital fotoğraf makinelerinin kullanımının yaygınlaşmasıyla, artık düzenlememiz gereken çok daha fazla fotoğraf olduğu ortada. Ancak tüm bu dijital fotoğrafları düzenlemek için gereken zamana hepimiz sahip olmayabiliriz. İşte iPhoto “09”un en sevdiğimiz yönleri özellikle bu noktada ortaya çıkıyor. Bu uygulamayla albümlerinizi istediğiniz gibi düzenleyerek kolayca bulabilirsiniz.
 

 

 

iPhoto”da albümlerinizi düzenlemek için kullanabileceğiniz başlıca yollar Faces ve Places özelliklerini kullanmak. Faces düzenleme şekline kattığı “yüz tanıma özelliği”yle albüm hazırlama uygulamalarına bambaşka bir boyut getiriyor. Aslında bu yöntemi sosyal ağlara bağlandığımızda sıkça kullanıyoruz, ancak Mac”te de böyle pratik ve yenilikçi bir yöntem izlemek oldukça keyifli. Albümünüzden bir kişinin fotoğraflarını görebilmeniz için aktiviteyi ya da tarihi hatırlamanıza gerek kalmıyor. Kullanılan algoritma, yüzü hatırlıyor ve o kişinin tüm fotoğraflarını kolayca görüntüleyebiliyorsunuz. Böylece yeni bir düzenleme şekli de doğuyor, dijital fotoğraflarınızı “içinde kimlerin olduğuna göre” düzenleyebiliyorsunuz. Yeni fotoğraf yüklediğinizde, iPhoto “09 bunu analiz ederek otomatik olarak yüzleri tanıyor. Fotoğraflarınıza bakarken ve ekranın altındaki seçeneklerden solda en başta yer alan “Name” butonu seçiliyken, iPhoto”nun yüz olarak belirlediği alanları görüyorsunuz. Eğer fotoğrafta etiket alanı açılmayan bir yüz varsa ve isim girmek isterseniz “Add Missing Face” butonuna tıklamanız yeterli oluyor. İnsanların isimleri kayıt edildikçe iPhoto size seçtiği yüzlerin kime ait olabileceğiyle ilgili seçenekler de sunuyor. iPhoto”nun tahmini doğruysa tik işaretini seçebiliyor, yanlışsa çarpıya tıklayıp doğru ismi giriyorsunuz. Aynı şekilde, e-posta uygulamalarında alışık olduğumuz üzere, siz daha önce tanımlanmış bir isim yazıyorsanız, siz daha ismi bitirmeden aşağıda isim tam olarak görüntüleniyor ve size zaman kazandırıyor. İnsanları tanımlamanın bir diğer yolu da “Confirm Name” butonunu kullanmak. Mantar panoya yapıştırılmış Polaroid fotoğraflar görünümündeki Faces listenizdeki bir kişinin üstüne çift tıklayarak tüm fotoğraflarını görebiliyorsunuz. Bu fotoğrafların altındaysa iPhoto”nun bu kişiye ait olduğunu tahmin ettiği diğer fotoğraflar yayınlanıyor. “Confirm Name” butonunu tıklarsanız, doğru fotoğrafları da tek bir tıklamayla seçebiliyorsunuz. Burada doğru ya da yanlış olarak belirttiğiniz komutlarla iPhoto, kişilerinizin yüzlerini daha iyi öğrenebiliyor.
 

 

 

 

 

Eğer sıkça seyahat eden biriyseniz ve albümlerinizi yerlere göre düzenlemek sizin için daha kolay bir çözüm olacaksa, iPhoto”nun Places özelliği sizin için tasarlanmış diyebiliriz. Bu özelliği kullanmaya başlamak için, fotoğraflardaki bilgi (i) butonuna tıklayarak yer bilgisini yazmanız yeterli. Bundan sonra, harita üzerinde fotoğrafların çekildiği yerler işaretleniyor. Eğer yer ismini yazarken karşınıza aradığınız yer ismi çıkmıyorsa ve yeri işaretleyemiyorsanız, yer adını yazdığınız kutucuğun altındaki “New place” bölümüne tıklıyorsunuz. Böylece “Edit My Places” ekranı açılıyor. Eğer önceden işaretleyeceğiniz yere yakın en büyük merkezi yazdıysanız harita üzerinde o merkezden hareketle işaretlemek istediğiniz noktayı buluyorsunuz. Seçtiğiniz yere göre, sokak bazında bile yerleri işaretleyebilmeniz mümkün. Sonrasında “Assign to Photo” diyerek fotoğrafın genel bilgi ekranına geri dönüyorsunuz ve “Done” butonuna basıyorsunuz, küçük raptiyeniz de doğru yerde sizi bekliyor. Fotoğrafları bu şekilde yer adlarıyla etiketledikçe, “Places” uygulamasında fotoğraflarınıza bakarken ekranın üst kısmında yer isimlerinin de yer aldığını görüyorsunuz. Tabii ki istediğiniz yerleri size kolaylık sağlaması açısından “ev”, “iş” ya da arkadaşlarınızın isimleriyle de işaretleyebiliyor ve çok daha kolayca bulabiliyorsunuz.

 


 

 
Akıllı albümler oluşturmak
Yukarıda bahsettiğimiz Faces ve Palces özelliklerini, akıllı albümler (Smart Album) oluşturarak daha da etkin bir şekilde ve çok daha hızlı kullanabilirsiniz. Akıllı albümünüzle fotoğraflarınızı dakikalar içinde düzenlemeniz mümkün. Böylece fotoğrafların sadece kişi etiketleri ve yer adları gibi özelliklerinden çok daha fazlasını da kullanabiliyorsunuz. Akıllı albümlerin en önemli özellikleriyse, daha önce etiketlediğiniz birçok fotoğrafı bir dokunuşla oluşturduğunuz albüme atabilmenizi sağlaması. örneğin belli tarihlerde çekilmiş fotoğrafları, aylar sonra bile baktığınızda çekildiği tarihlere göre düzenleyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle File bölümünden “New Smart Album” butonunu seçiyorsunuz. Bundan sonra albümün oluşturulması için gereken özellikleri gireceğiniz pencere açılıyor. Buradan Album seçeneğine tıkladığınızda, bunun dışında birçok seçeneğinizin de olduğunu görebilirsiniz. örneğin, akıllı albümünüzün belli tarihlere göre fotoğrafları içermesini istiyorsanız, bundan sonra Date seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bundan sonra tarih aralığını istediğiniz gibi belirlemeniz mümkün oluyor. Bundan sonra ise yapmanız gereken tek şey, OK butonunu tıklamak. İstediğiniz fotoğraflarınız, belli bir tarih aralığına göre albümde yerini aldı bile. Aynı işlemi, tarihler yerine isimler ve yerlere göre de yapmanız mümkün. iPhoto “09, emrinize amade!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here