Ana sayfa Makale İlginç Kickstarter projeleri

İlginç Kickstarter projeleri

0

Kickstarter, ABD merkezli kâr amacı gütmeyen bir bağış organizasyonu. Genellikle bağımsız yapımcıların kullandığı bu hizmetten çizgi roman, dans, tasarım, moda, film ve video, yemek, oyunlar, müzik, fotoğrafçılık, yayıncılık, teknoloji ve tiyatro olmak üzere toplamda 13 farklı dalda üretim yapan kişiler yararlanmaktadır.

2014 yılında, 22.252 proje Kickstarter üzerinde finanse edilmiş. 2016 yılında toplamda 100.000 projenin hayata geçmesine vesile olduğu duyuruldu. İşte bu organizasyon çerçevesinde bağış toplamaya çalışan bazı ilginç projeler.

 

 

HD kameralı gözlük FaceShot
Maceraları sırasında video görüntüleri çekmek isteyen açık hava etkinliği tutkunları için, bu çabalarında onlara yardımcı olacak yeni bir araç var. Omni-Wearables adlı bir şirket, yeni FaceShot aktif güneş gözlüklerine video kamera entegre etti; böylece bisiklet sürerken, yürüyüş yaparken, koşarken istediğiniz görüntüleri veya diğer etkinliklere katılanların kliplerini hızlıca ve kolayca kaydedebilme olanağı tanıyor. 

Hem siyah hem beyaz çerçevelerde mevcut olan FaceShot, ilk bakışta standart bir güneş gözlüğünden biraz farklı görünüyor. Gözlük tipik bisiklet veya atlet güneş gözlüğüne benzeyen sportif bir görünümde, ancak her iki tarafında da biraz kalın kolları var. Bu kollardan bir tanesi, takıldığı yuvasından çıkarılıp öne bakan bir konuma getirilerek etkinleştirilebilen dahili bir video kamera içermekte. Bunu yaptığınızda kamera otomatik olarak açılıyor ve kayda başlıyor. Yerine geri taktığınızda kayıt sona eriyor ve cihaz tamamen kapanıyor.

Dışa doğru çevrildiğinde kamera 90 derecelik bir açıda duruyor ve videoyu 120 derece yatay görüş alanı ile kaydediyor. Dahili bir mikrofon ses kaydını gerçekleştirirken objektifin kendisi mükemmel kayıt açısını elde etmek için yukarı veya aşağı doğru 15 derece ayarlanabiliyor. Etkinleştirildiğinde, kırmızı bir gösterge ışığı, kameranın kayıtta olduğunu başkalarına da gösteriyor.

Omni-Wearables, kameranın 30 fps’de full 1080p video çekebileceğini veya 60 fps’de 720p çekim yapabileceğini söylüyor. Klipler MicroSD kartlara kaydediliyor; 32 gigabayta kadar kartlar destekleniyor. Cihaz, yaklaşık 1,5 saatlik bir pil ömrüne sahip ve yağmurda kullanılmak üzere suya dayanıklı tasarlanmış.

FaceShot, birkaç gün önce Kickstarter’da sunuldu ve şu anda $50.000 hedefinin yarısından biraz fazlasına sahip. Başarılı olursa, güneş gözlüğü / aksiyon kamerası kombinasyonunun bu yılın Aralık ayında $299 fiyat etiketi ile satışına başlanması bekleniyor. Erkenden ön sipariş verenler $100 indirimle edinebiliyorlar.

 

 

Hepsi bir arada pikap Seed
Retrolar artık moda oldu. On yıllardır plaklardan ve eski moda pikaplardan uzak kaldıktan sonra, tarih kendini tekrar ediyor. Fakat bu büyükannenizin gramofonu değil. Seed, hepsi bir arada bir çok fonksiyonlu pikap sistemi ile nostaljik bir teknolojiye yoğun bir modernlik katmayı vaat ediyor. Seed“in üreticileri, en üst düzey ses kalitesini, yüksek çıkışı ve kablosuz müzik akışını da vaat ederek, bunun en yeni LP’lerinizi çalmanız için yeterli olduğunu düşünüyorlar.

Seed ekibi Kickstarter sayfasında, “Müziğin tadını çıkarmanın rahat, zahmetsiz ve herkes için erişilebilir olmasını sağlamalıyız” diyor ve ekliyor: “Büyük bir çıkış ve yüksek kaliteli plak sesi istiyoruz; sıcak analog ve dijital akan müzik istiyoruz; basit ve zarif bir tasarım istiyoruz ve hepsi erişilebilir olmalı.”

Seed bunu nasıl yapıyor? Pikap, üst seviye ses bileşenleri ve patentli süspansiyon tasarımıyla, 70 watt yüksek çıkışlı bir amfi ile çalışan yüksek kaliteli analog ses sisteminin bir hepsi-bir-arada sisteme entegre edilmesiyle farklılaştırılmış. Benzersiz süspansiyon sistemi, plato ve pikap kolunu hoparlör titreşimlerinden koruyor ve ses seviyesi yükseldiğinde bile sabit, temiz bir ses vaat ediyor. Ayrıca Seed, dahili bir amfi, iki adet 1 inçlik tweeter ve iki adet 4 inçlik woofer’ı dinamik bir ses verecek şekilde bir araya getiriyor. 

Ve bunlar sadece Seed ile çalabileceğiniz plaklar değil. Bununla birlikte pikap, aynı zamanda Wi-Fi, Bluetooth ve internetten akan müziği dijital formatta çalma kapasitesine de sahip. Bu, cihazınızı, eski ve yeni olanın gerçek bir karışımı olarak Spotify’a bağlayabileceğiniz anlamına geliyor.
Şu anda Kickstarter’da ön sipariş için mevcut olan Seed, tahmini teslim tarihi olan Ağustos ayında $379″dan başlayan fiyatla satılacak.

 

Eski negatifleri FilmLab ile dijitalleştirin
Filmi dijital dosyalara dönüştürmek zaman alıcı bir süreçtir, ancak yeni bir prototip program yalnızca bir akıllı telefon ve bir ışık kaynağı ile işlemi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Şu anda Kickstarter’da finansman aranan FilmLab, negatifleri pozitif dijital dosyalar halinde tarayan ve dönüştüren bir uygulama.

Film kimyasallarla işlendikten sonra artık ışığa duyarlı olmadığından, film şeridi bir ışık masası gibi bir ışık kaynağına yerleştiriliyor. Uygulama daha sonra akıllı telefon kamerasına erişiyor ve her kareyi bulmak için otomatik olarak kenarları algılıyor. Bu negatiften tek bir çerçeve seçiliyor ve kamera şipşak fotoğraf çekiyor, negatifin ters çevrilmiş renklerini pozitif bir baskıya dönüştürüyor ve dijital bir dosyaya kaydediyor.

Bir akıllı telefonun çözünürlük sınırlamalarını aşmak için uygulama, daha yüksek çözünürlüklü bir dosya elde etmek amacıyla, aynı kareden birden fazla RAW dosyası oluşturuyor, sonra onları bir araya getiriyor. Veya daha fazla çözünürlük için kullanıcılar filmin fotoğraflarını bir dijital fotoğraf makinesi ile çekebilir ve ardından negatifleri dönüştürmek için yine uygulamayı kullanabilirler.

Google ve Listening Room”da daha önce çalışmış olan 20 yıllık bir programcı olan Abe Fettig tarafından geliştirilen uygulama, otomatik kırpma ve dönüştürme de dahil negatifleri kolayca dijitalleştirmek için tasarlanmış. Yazılım hem eski fotoğrafların sayısallaştırılması hem de artan sayıda modern film fotoğrafçısının fotoğraflarını kolayca dönüştürüp paylaşmasına izin vermek için geliştiriliyor. Fettig, platformu 35mm, orta format film ve slaytlar da dahil olmak üzere, hem renk hem de siyah beyaz destekli çoklu film türleri ile uyumlu hale getirmeyi planlıyor.

Uygulama, RAW dosyaları kullandığından, programın, bu özelliğe sahip olan iPhone 6’lar ve daha sonraları gelen iOS cihazları ve Lollipop 5.0 ve üstünü çalıştıran Android telefonlardaki kameralarla uyumlu olması bekleniyor. Fettig, otomatik beyaz dengesi ve renk ayarı ile elde edilen görüntü kalitesinin artırılması da dahil olmak üzere, Kickstarter topluluğundan uygulamanın geliştirilmesini tamamlamalarına yardım etmelerini istiyor.

Erken destekçiler, 18 dolar vermeyi vaat ederek programın beta sürümüne erişebilecekler. 30 dolara satılacak olan uygulama, beta dışındaki destekçilere 5 dolar karşılığında satışa sunulacak. Kampanya ve geliştirme süreci başarılı olursa, destekçiler Temmuz ayının başında beta sürümüne erişebilecek ve tam sürümün daha sonra yaz ya da sonbahar başlarında piyasaya çıkması bekleniyor.

 

 

Kille baskı yapan 3D yazıcı: ClayXYZ
Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, 3D baskıda kullanılması mümkün olan malzeme sayısında patlama yaşandı. İşte bizim daha önce rastlamadığımız bir malzeme, kil.

3D baskı dünyasındaki bu yenilik, heykel ve seramik seti için yenilikçi bir üretim aracı olan ClayXYZ‘nin gelişi sayesinde olmaktadır. Bu harika fikir, karmaşık vazolar ve kaselerden, maskeler ve modellere kadar her şeyi yaratmanıza izin veriyor. Kendi kendine üretim yapan biri ev stüdyosuna bunu eklemek isteyecektir.

Ekibin sözcüsü, “ClayXYZ, herkes için kullanıcı dostu bir masa üstü killi 3D yazıcıdır. Olağanüstü tasarımınızı gerçek hayattaki nesnelere taşır. Tasarım yaptığınız ne olursa olsun, modeller, vazolar, bardaklar, kaseler, abajurlar, heykeller, hatta müzik aletlerine kadar ClayXYZ hepsini gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Sadece kil yükleyin, modeli indirin ve başlayın. “(Yaratıcıları, kullanıcıların test edebilecekleri serbestçe temin edilebilir çeşitli modeller hazırlamışlar.)

Bu 3D yazıcının vaadiyle ilgili olarak bazı önemli noktalar var. Birincisi, temel modellemede kili kullanması, bu nedenle uygun baskı materyali bulmak inanılmaz kolay. 

Bir diğeri, yazdırmanın oldukça karmaşık olması. Yazıcının XY ekseninin hassasiyeti 15 mikron; Z eksenininki  5 mikron, püskürtme uçları hassasiyeti 0,2 ila 0,8 mm arasında. Bu rakamlar 3D baskıya alışkınsanız çok akıl almaz değiller, ancak geleneksel çanak çömleği denemiş olan herkes, istediğiniz ayrıntı düzeyini eklemenin çok zor olabileceğini bilecektir. ClayXYZ’de durum böyle değil, nesneleri ayrıntı seviyesinde bastırabileceksiniz, hatta en deneyimli seramik uzmanlarının geleneksel yöntemlerle elde etmeleri çok zor olduğu detayları bile.

Diğer önemli kısımsa yeniden kullanılabilirliktir. Bitmiş parçanızı bir fırında pişirmemişseniz, kilin yumuşaklığı, sadece su ekleyip malzemeyi tekrar kullanabilmenize izin verir. Bu, her şeyi yeniden yazdırmak isteyip istemediğinize ya da basılı modelinizde hafif değişiklikler yapmak isteyip istememenize bağlıdır. Sonra, son parçadan memnun kaldınızsa, başka herhangi bir seramik parçasında yaptığınız gibi pişirin ve parlatın.

ClayXYZ halihazırda Kickstarter ile para topluyor. Bitmiş bir ürünü elinize almak istiyorsanız, ön sipariş verebilirsiniz, fiyatlar $699″dan başlıyor. Sevkiyat Mart 2018’de gerçekleşecek.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here