Ana sayfa Yazılım İletişim biçimi olarak illüstrasyon

İletişim biçimi olarak illüstrasyon

0
İçinde doğduğumuz dünyayı algılamaya başlamamızdan itibaren iletişim kurarak ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Doğal olarak insanın olduğu yerde iletişim var. İletişim, insanın temel ihtiyaçlarının başında geliyor ve insanın her davranışını kendini ifade etme biçimi olarak düşünebiliriz. İnsan sesli olarak ilişki kurmadığı zamanlarda bile beden diliyle hem kendiyle hem çevresiyle sürekli ileşitim halinde. Kısaca sağlıklı bir insanın iletişimsiz yaşaması mümkün değil. En azından bu, benim kabul edebileceğim bir şey değil! İnsan yaşamı için olmazsa olmaz olarak kabul edilebilecek iletişimin sağlıklı kurulabilmesini de ortak dil kullanımını gerektiriyor.
 
İletişim sürekli kendini yenileyen, yeni kodlar üreten, yaşayan bir kavram. Şimdinin vazgeçilmezi, canımız internet çevremizle iletişim kurmamız için elinden geleni yapıyorken ve İnteraktif olarak “sosyalleştiren” paylaşım siteleri gün içinde sürekli aklımızı çeliyorken iletişim kurmadığımızı iddia etmek zaten tuhaf! “Bunu iddia eden kimse, ortaya çıksın!” gibi bir yere gidiyorum sanırım. öyle düşünmeyin, bir giriş yapmam gerekiyordu.

 

İletişim, birbirinden tamamen farklı insanların aynı ürünleri almasına, aynı müziği dinlemesine, aynı fikirleri benimsemesine neden olacak kadar etkili kullanıldığında gerçek bir güç haline geliyor. İletişimin sözlü, yazılı kanallarınının yanı sıra görsel kısmı en çok dikkatimizi cezbedeni belki de. Televizyon izlemeye bayılan çoğunluğun maruz kaldığı reklam filmleri, gazete – dergi – açık hava ilanları, internet reklamları / grafikleri, video klipler, cd kapakları, içinden çıkamadığımız alışveriş merkezleri… Sürekli olarak mesaj iletme kaygısı taşıyor. Bu mecralarda kullanılan ve görsel ileşimin güçlü bir ögesi olan illüstrasyon, bir kavramı yorumlayarak görselleştirme biçimidir ve grafik tasarımda yaygın olarak kullanılır. Sözlük anlamı resimleme olsa da pratikte bununla sınırlı kalmaz. İllüstrasyon, resim, çizgi, renk, biçim – boşluk, tipografi gibi temel tasarım ögelerinden oluşabileceği gibi, kimi zaman sadece bir fotoğraftan da oluşturulabilir. Verilmek istenen mesajın etkisini artırmak için, uygulaması başarılıysa, gidilebilecek en doğru yol olabilir. İllustrasyon tıpkı müzik gibi, var olan durumu daha neşeli, daha dramatik, daha sıcak hale getirebilir.
 
Reklam amaçlı ve bilgilendirme amaçlı yapılan illüstrasyonlar birbirlerinden hem içerik hem de görsel anlamda ayrılıyor. Gazete ve dergilerde karşımıza çıkan illüstrasyonlar tasarım yönü güçlü, özgün ve bizi heyecanlandıran işlerken, bilgilendirme amaçlı yapılan illüstrasyonlar önemli olanı vurgulamayı ve yalın bir anlatımı önemsediklerinden olacak pek de heyecan yaratmazlar. Bu tip illüstrasyonlar daha çok medikal alanda ve okul kitaplarında sıkça kullanılır. Orta öğretim kitaplarındaki illüstrasyonları hatırlayın. öğrenmemize ne büyük katkı sağlamışlardır fakat hayat bilgisi kitabındaki pastel tonlarda boyanmış resimlemelerden övgüyle bahsettiğimi hatırlamam pek! Yalın anlatım biçimiyle hazırlanan, hastanelerde ve medikal ürünlerin pazarlanmasında yaygın olarak kullanılan illüstrasyonlar için de aynı durum söz konusu.

 

Temel işlevi duyuru yapmak olan, kah sosyal kah kültürel amaçla tasarlanan, türlü etkinliklerden haberdar olmamızı sağlayan afişler, illüstrasyon kullanımı için en bereketli topraklar arasındadır. Konser, tiyatro ve tabii film afişleri… Buraya da bir örnek: Eski Türk filmlerinin afişlerini hatırlayın. Eğlenceliydi. Bunun yanında, çizgi roman tadında hazırlanan storyboard”lar nihai tüketiciye ulaşmasa da sinema ve reklam filmlerinin yapım aşamasında önemli rol oynar. Senaryoya uygun çizilen storyboard”lar, doğru planları saptamak, mekan ve karakterler hakkında gerçeğe yakın bir sonuç elde etmek ve temelde planlama yapmak için müthiş bir kaynaktır.
 

İllüstrasyonun fotoğrafla beraber kullanımı ya da fotoğrafa yapılacak illüstrasyon desteği de reklam sektöründe sıkça kullanılır. öyle ki, müdahale edilmemiş fotoğraf kullanmak yasaktır. Zaman ve maliyet açısından, kullanımı illüstrasyona nazaran daha çok tercih edilen fotoğraf, bilgisayar ortamında rötuş görerek, yeniden düzenlenerek ya da kolajlanarak işlevsel ve esnek bir malzemedir. Bunun yanında illüstrasyon fotoğrafın yetersiz kaldığı noktada kendisine eşlik eder, inandırıcılığı artırır, mizahi bir yaklaşım varsa bunu destekler ve fikrin görsel anlamda hayat bulmasında süper kahraman rolünü oynar. Oscar alır.
 

Sürpriz final: esas olan fikirdir. İyi fikir, iyi tasarımla birleştiğinde yıldızlar yere iner (ya da biz bulutlara yükseliriz). Bu ister fotoğrafla olsun, ister renkle, çizgiyle, illüstrasyonla…
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here