Ana sayfa Donanım İki Türk bilim insanı bir ilke imza attı

İki Türk bilim insanı bir ilke imza attı

0

İki bilim insanı, yerli teknoloji kullanarak KOSGEB desteğiyle bütün arabalara uygulanabilecek, jant içi elektrik motoru geliştirdi. Tekerlek içine takılacak bu motorla otomobil, minibüs, otobüs ve kamyonlar, hibrid veya elektrikliye dönüştürülebilecek. Tipik bir binek arabada 5 bin lira maliyet öngörülen bu dönüşüm, en az yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayacak. Makine Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Solmaz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, arabaların en az iki tekerleğine elektrik motoru yerleştirilecek. Bunun dışında hangi hızda ve devirde benzin, LPG, motorin ya da elektrik motoruyla çalışacağını otomatik olarak yönlendirecek bilgisayar yazılımı içeren bir kontrol mekanizması takılacak. Elektrik motoru için gereken bataryalar, hem araba içerisindeki sistemlerden hem de prizden şarj edilebilecek.

 

 

İki Türk bilim insanı bir ilke imza attı

 

 

 

Doç. Dr. Solmaz, prototipini hazırladıkları motoru ve diğer ekipmanları, yılsonuna kadar seri üretime hazır hale getirerek otomotiv sanayisine sunacaklarını söyledi. Solmaz, “Yakıt tüketiminin en çok olduğu şehir içi kullanımda, en az yüzde 20 tasarruf sağlayacak. özel araçların yanı sıra özellikle taksi, minibüs, belediye otobüsü, çöp kamyonları gibi şehir içinde düşük hızda ve sürekli yol alan ticari araçların yakıt tüketimini aşağıya çekecek.

 

Benzin, LPG ve dizel gibi içten yanmalı motorlar daha az yükte çalışacağı için de atmosfere daha az egzoz gazı salınımı olacak, taşıtlardan kaynaklı hava kirliliği azalacak.” bilgilerini verdi. Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun da bir arabayı hareket ettirecek ve saatte 90 kilometre hıza kadar çıkarabilecek elektrik motorunu tekerlek içine sığdırmanın önemli bir başarı olduğunu vurguladı. üstelik bunu yaparken fren gibi hiçbir sistemine müdahale etmeye gerek kalmayacağını belirterek, “Bu sayede benzinli, LPG’li ya da dizel aracı, kolayca ve düşük maliyetle aynı zamanda elektrikli hale getirerek paralel hibride dönüştürebileceğiz.

 

 

İki Türk bilim insanı bir ilke imza attı

 

 

 

Bu yönüyle bir ilk olacak. Projemizin yurtdışından da yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Gediz üniversitesi’nde geliştirdiğimiz bu millî teknolojiyi ihraç edersek, otomotivde ülkemiz adına gurur verici bir işi başarmış olacağız.” şeklinde konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here