Ana sayfa Haber İki hafta içerisinde sahte güncellemelere dikkat!

İki hafta içerisinde sahte güncellemelere dikkat!

0

Android kullanıcıları önümüzdeki haftalarda bazı virüs saldırılarına maruz kalabilir. Kaynaklara göre, cihazlara gelecek olan sahte yazılım güncelleme uyarıları, sahte oyun uygulamaları, sahte Flash Player güncelleme diyalogları Android cihazlara virüs bulaştırmak için kendilerini gösterebilir. Bu saldırılardan korunmak için Google Play Store dışından hiç bir kaynaktan uygulama, yazılım, güncelleme edinmemelisiniz. Sahte uygulamalar aracılığıyla yayılacak olan virüsler, ayrıca Android Lollipop güncellemesi, Flash Play güncellemesi gibi uyarılarla da karşınza çıkabilir. 

Bunun gibi diyaloglarla karşılaşmanız durumunda ilk olarak bu uyarıların nereden geldiğini mutlaka emin olmanız gerekiyor. Eğer Android cihazınızın güncelleme istasyonundan veya Google Play Store‘dan uyarı geliyorsa, bağlantı güvenlidir ancak emin olmadığınız bir bağlantı ise kesinlikle indirdiğiniz bir oyundan veya bir uygulamadan yayılan bir virüsün ürünüdür. Ayrıca Google Play Store‘da taklit olarak yayımlanan bazı uygulamalara da bu bağlamda dikkat etmeniz gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl bilgisayarlara gelen Flash Player güncelleme uyarısı özellikle Chrome kullanıcılarının başına sıkıntı yaratmış ve çoğu kullanıcı bu uyarı yüzünden bilgisayarlarına virüs edinmişti. Bunun gibi bir hamle önümüzdeki hafta içerisinde Android cihazlarda da gösterebilir. Tabi bulut kullanıcılarının daha fazla dikkat etmesi gerekecek. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here