Ana sayfa Yazılım İki boyutlu ekranda üçüncü boyuta geçiş

İki boyutlu ekranda üçüncü boyuta geçiş

0
3D animasyona yeni başlayacak veya başlamış arkadaşlara tavsiyeler ve yardımcı kaynaklardan biraz bahsetmek istiyorum. Sonra da genel olarak Zbrush programından ve kullanım alanlarından bahsedeceğim. Yeni başlayacak olmalarından ziyade hangi programla başlayacakları da bir o kadar önemlidir. Seçim yapacağınız program istediğiniz kullanım alanlarına uygun mu ve gereksinimlerinizi karşılıyor mu bunları çok iyi araştırmanız gerekmektedir.
 
Geçtiğimiz yıllara göre artan animatör sayısı sebebiyle gün geçtikçe de kaynaklar bir o kadar artmaya başlamıştır. Yine de her program için bunu söyleyemeyeceğim. En çok kaynak bulabileceğiniz program 3D Studio Max”tir. 3D Max programının bu kadar kaynağı bulunmasının önde gelen sebeplerinden bir tanesi de mimari ve iç mimaride çok sayıda kullanım alanlarından oluşmasıdır. Sektör olarak daha çok reklam sektörü içinde bulunmak istiyorsanız da genel kullanılan program Maya programıdır. Maya programında kaynak yetersizliğinden şikayetçi olabilirsiniz o yüzden birkaç tane yararlı olabilecek site ismini vermenin yararlı olacağını düşünüyorum.

 

Bunlardan birkaç tanesi www.3dtotal.com her programdan biraz da olsa kaynak bulabileceğiniz bir sitedir bunu yanı sıra www.cgsociety.org portfolyo”larınızı paylaşabileceğiniz, yararlı kaynaklar bulabileceğiniz ve 3D ile ilgili yarışmaların yapıldığı bir sitedir. Bunların yanı sıra www.3dm3.com sitesi de çok faydalı kaynaklardan bir diğeridir.
Diğer bir yandan texture (kaplama) arşiviniz geniş değilse her türlü material (malzeme) ye uygun ihtiyaçlarınıza karşılık veren bir kaç siteyi de verecek olursak söyle sıralayabiliriz:
 

www.cgtextures.com,

www.environment-textures.com.
 

Lakin bunlar bir yere kadar yeterli olacaktır ve genel olarak bütün iş sizin isteğinizle ve hevesinizle alakalıdır. Belirtmeliyim ki işin zor yönlerinin yanı sıra bir çok avantajları da bulunuyor. Nihayetinde sanatsal bir iş yapmış oluyorsunuz ve kendinizi çizgilerle ifade ediyorsunuz. Her zaman için önemli olan işi ne kadar seveceğiniz, ona ne kadar tutkuyla bağlanacağınız ve tabi ki yaptığınız işte ne kadar yaratıcı olduğunuzdur.

 

Farklı avantajlarından bahsedecek olursak, uzun süredir freelance çalışan biri olarak evden çıkmadan işlerimi yürütebilmemi gösterebilirim. çalışma mekanınız ve zamanınız tamamen sizin inisiyatifinizde olacak. İsterseniz evinizden veya ofisinizden çalışabilirsiniz. Oyun sektörü, reklam sektörü, mimari sektör ve daha birçok alanda işler ortaya koyabilecek olmanız büyük avantajdır.
 
Altını bir kez daha çizmek gerekirse önemli olan yaptığınız işin iyi olması ve severek yapmanızdır. Her işte severek yapmanız önemli bir etkendir ve harman daha iyi işler ortaya çıkarmış olursunuz.

 

Zbrush programına gelecek olursak biraz size programın en çok nerelerde kullanıldığını ve diğer programlara göre farklı avantajlarından bahsedeceğim. En çok kullanılan modelleme programlarından olan Zbursh genel olarak organik modelleme için kullanılmaktadır. Yeni gelen sürümleriyle birlikte artan özellikleriyle beraber mekanik modellemeye de yer verilmiştir. Kötü yanlarından birisi de her şekilde grafik tablet kullanmanız gerekecektir. Bizim yapacağımız ilk seviyelerde konuya genel olarak değineceğimiz, basit modellerle işe başlayacağımız ve alışmanız için çok gerekli olmayacaktır sanırım.
 
Bana gelecek olursak Wacom Intruous 4 Medium kullanıyorum. Bu sizin için de yeterli olacaktır ileri seviyelerde. Daha çok heykel yapmaya benzetebilirsiniz bu programı ve hoşunuza gidebilecek birçok yönü de vardır. Kısayol kullanımı başta karışık gelse de alıştıkça seveceksiniz garanti edebilirim. Konuyla ilgili kaynak yetersizliğini bir nebze olsun gidermek ve Türkiye”de çok fazla sayıda olduklarına emin olduğum hevesli kullanıcılara yol gösterebilmek adına MacLine”da bu yazı dizisine başlayacağız. Zbrush programını öğrenmek isteyenler için ileriki makalelerimde program açılış ekranını tanıtacağım ve konuya daha sonra görsel eğitseller ile devam edeceğim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here