Ana sayfa Makale İhtişamlı bir doğa olayı: Yıldırım

İhtişamlı bir doğa olayı: Yıldırım

0

Doğanın sanata dönüştüğü yıldırım anını fotoğraflamak için küçük ipuçları


 

Bahar ve kış aylarının sıkça rastlanan görkemli bir doğa olayı olan yıldırımları fotoğraflamak sanılanın aksine çok zor değil. Makinenizin sahip olması gereken birkaç özellik, yıldırımları güvenle seyredip çekim yapabileceğiniz korunaklı bir mekan ve sağlam sinirlerle işe başlayabilirsiniz. Görmüş olduğunuz büyüleyici görüntüyü fotoğrafınıza yansıtabilmek için yapmanız gerekenlerden bahsetmeden önce ekipmanlara bir göz atalım. öncelikle manuel müdahale edebileceğiniz bir kameranız olmalı. Olabildiğince geniş açı bir objektif ve gece yıldırımı fotoğrafı çekebilmek için tripoda da ihtiyaç duyacaksınız. Eğer yıldırımı gündüz çekecekseniz uzun pozlama yapmanıza olanak tanıyacak ND türü bir filtre edinmeniz gerekebilir.
Yıldırımları en kolay fotoğraflayabileceğiniz zaman gün batımından sonraki saatlerdir. Yapmanız gereken; yıldırımların göründüğü alana doğru çevirdiğiniz makinenizi tripodunuza sabitlemek, fokusunuzu sonsuz olarak ayarlamak, f değerinizi seçmek, yıldırımı gördüğünüz anda kablo deklanşörünüze basmaktır.
Biraz daha ayrıntılı anlatacak olursak;
• Yıldırım görüntülemeyi çok istiyorsunuz, hava tahminlerinden veya meteorolojik tahminler veren internet sitelerinden yıldırım beklendiğini öğrendiniz. Ya da gökyüzünde belirmeye başlayan yıldırımları fark ettiniz. Güvenli bir çekim yapmanız için ilk yapmanız gereken manzaraya sahip fakat korunaklı bir mekan bulmak. Kesinlikle enerji hatlarına yakın olmayın ve ağaç altlarında bulunmayın. Olabileceğiniz en iyi yer yüksek bir apartmanın orta katlarındaki önü açık bir balkon olacaktır. Eğer açık bir alanda iseniz, yakınlara düşebilecek bir yıldırıma karşı hazırlıklı olmalısınız. 30 metre önünüze düşecek bir yıldırım size zarar vermese de oldukça korkutabilir.

 

• Gece yıldırımı çekebilmek için bir kaç saniye uzun pozlama yapabilen yani bir fotoğrafı birkaç saniye boyunca çekebilen bir makinenizin olması en uygunu. Kompakt bir dijital makine ile yapacağınız gece yıldırımı çalışması bile sizin için çok zor olacaktır. Fakat profesyonel özellikli ve 30 saniyeye kadar pozlayabilen bir makineniz varsa gece yıldırımı çekmek sizin için son derece kolay. M (manuel) modda diyafram ve enstantene değerlerini ayarlayabileceğiniz bir makineye sahipseniz diyaframı en kısık düzeye getirin. Yani f değeri mümkün olduğunca yüksek olsun. Enstantene değeri ise 6″, 15″, 30″ gibi olabilecek en uzun süre olsun. örneğin enstantane değerini 10″ olarak belirlediniz, bu 10 saniye boyunca fotoğraf makinesinin görüntü kayıt etmeye devam edeceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden bu zaman zarfında fotoğraf makinenizi bulunduğu üçayak üzerinde oynatmamaya çalışın. 
• Tripodunuz olsa bile uzun pozlamada ilk basış anında makine hafifçe kıpırdayacağı için bu fotoğrafınıza yansıyacaktır. Bu nedenle makinenize deklanşör kablosu takılabiliyorsa bir deklanşör kablosu ile çekim yapmakta fayda var. Kablo deklanşörünüz yoksa size önerimiz makinenizin zaman ayarını yapmanız, bu durumda fotoğraf makinenizin belirlediği zaman sonrasında kendiliğinden çekecektir. Böylece titremelerden kaynaklanan bulanıklığın da önüne geçmiş olursunuz.
• Gerçek anlamda B (bulb) modu olan profesyonel makinelerle çalışıyorsanız yıldırım görüntülemek için dakikalarca uzun pozlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bulb modu ile makinenin enerjisi yettiği sürece saatlerce süren uzun pozlamalar yapmanız da mümkün.

 

• Yıldırım çekmede olan en büyük kusurlardan biri şehir ışıklarının çok parlayarak fotoğrafa bakanların dikkatini kendilerine çekmesidir. Mümkün olduğunca çok gökyüzüne yer vererek şehir ışıklarına en az yeri vermeniz gerekecektir.
• Eğer yıldırım fotoğrafını gündüz çekecekseniz, uzun pozlama yapmanız için ND türü koyu filtrelere sahip olmanız gerekiyor.
Yıldırım fotoğrafları çekmenin ilk şartı sabır ve uygun anın kollanmasıdır. Ayrıca yukarıda verdiğimiz küçük ipuçları ve biraz da macera duygusu, bu muhteşem doğa olayını etkileyici bir şekilde fotoğraflamanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here