Ana sayfa Makale İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)

0

İFSAK kurulduğu günden beri Türkiye”de fotoğraf ve sinemanın yaygınlaşması, fotoğraf ve sinema üretiminin artması, yeni fotoğraf ve sinema sanatçılarının yetişmesi, fotoğraf ve sinemanın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermekte olan Türkiye”nin en köklü dernekleri arasında yer almaktadır.
 

İFSAK, ülkemizde fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak; fotoğraf ve sinema alanında çalışanlar arasında yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kişiliklerin ve becerilerin geliştirilebileceği kültür ve sanat ortamını hazırlamak temel amaçlarını taşıyan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Ayrıca Türk kültür ve sanatını yurt dışında tanıtmaya çalışmak; diğer ülkelerdeki kültür ve sanat çalışmalarının yurt içinde tanınmasını, izlenmesini sağlamak; toplumsal konularda duyarlı davranarak fotoğraf ve sinema projeleri yapmak İFSAK”ın diğer amaçlarıdır.

29 Kasım 1959 tarihinde, Erenköy Amatör Foto Kulübü adı ile Nurettin Erkılıç”ın önderliğinde Celalettin Yavşi Ebusüudoğlu, Turgut Ekin, Kemal Kozar, Hulki öğreten, Şinasi özatalay ve Reşat Aşkın tarafından kurulan İFSAK; ilk fotoğraf sergisini 1960 yılında Galatasaray Lisesi”nde açmıştır. Etkinliklerini yaygınlaştırmak amacıyla, 1962 yılında bugünkü İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) adını almıştır.
 

ifsak
 
İFSAK kurulduğu günden beri Türkiye”de fotoğraf ve sinemanın yaygınlaşması, fotoğraf ve sinema üretiminin artması, yeni fotoğraf ve sinema sanatçılarının yetişmesi, fotoğraf ve sinemanın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermektedir. Fotoğraf ve sinema sanatına ilgi duyan, belirli bir temeli olmayan ya da bilgisini ilerletmek isteyenler için verdiği seminerler ve atölye çalışmaları en önemli eğitim amaçlı etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bu seminerlerde, konularında uzmanlaşmış eğitmenler tarafından yılda yaklaşık 700 kişi ders almaktadır. İFSAK sergi salonu yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapmakta, her ay düzenli olarak fotoğraf ve sinema amatörlerinin yanı sıra, kültür – sanat dünyasından tanınmış isimlerin katıldığı söyleşiler, seminerler, saydam/dijital fotoğraf gösterileri, fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir.

 

Ulusal ve uluslararası festivallerde etkinlikleri ile yer alan İFSAK, çeşitli eğitim ve öğretim kurumları, yerli, yabancı fotoğraf dernekleri ve pek çok kültür kurumu ile işbirliği yapmaktadır. Fotoğraf yarışmalarını seçici kurul üyesi vererek ve danışmanlık yaparak desteklemektedir. İFSAK, 2003 yılında kuruluşu gerçekleşen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”nun kurucu üyesidir.
 
nurettin erkılıç
 
İFSAK”ın bünyesinde yer alan birimler ve gönüllü çalışma alanlarına dair organizasyon yapıları şunlardır: Eğitim, sergi – gösteri, basın – yayın, sinema, yurtdışı ilişkiler, arşiv – kütüphane, bilişim, gezi, festival birimleri.

İFSAK üyeleri, İFSAK Tüzüğü”nün 3.maddesinde tanımlanan amaçları benimseyerek, bu Tüzüğü kabul edip, Yönetim Kurulu kararı ile üyeliğe kabul edilmiş, üyelik aidatlarını ödeyen fotoğraf veya sinema ilgilileridir. 18 yaşını bitirmiş, medeni hakları kullanma ehliyetine haiz kişiler; Dernek amacına ilgi duyarak ve Tüzüğü kabul ederek başvurduklarında, Yönetim Kurulu”nun kararı ile üyeliğe kabul edilebilirler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here