Ana sayfa İnternet İdrardan diş yapılacak

İdrardan diş yapılacak

0

Biyomühendislik alanında yeni bir adım atılarak idrardan elde edilen kök hücrelerden diş üretimi yöntemi geliştirildi

çinli bilim insanları, idrardan diş geliştirme konusunda önemli ilerlemeler sağladı. Sonuçları Cell Regeneration dergisinde yayımlanan araştırma, kök hücre kaynağı olarak kullanılabilen insan idrarından, küçük diş benzeri yapının geliştirilebileceğini gösterdi.
 

İdrardan elde edilen kökhücrelerin nakledildiği farelerde üç hafta sonra dişi andıran yapı oluştuğu gözlendi. Bu diş benzerlerinin doğal diş kadar sağlam olmasa da takma dişlerin sonunu getirecek bir yöntemin habercisi olduğu belirtiliyor.
 

Araştırmacılar kolay bulunan bir hücre kaynağının kullanılmasının bu yöntemin hastalarda uygulamaya hazır edilmesi sürecini hızlandıracağını belirtiyor.
 

İngiliz kök hücre bilim insanı profesör Chris Mason ise idrarın kötü bir başlangıç noktası olduğunu ifade ederek, çok az sayıdaki hücreyi kök hücrelere dönüştürme başarısının çok düşük olduğunu söyledi. Mason, idrardan alınan hücrelerin, diğer hücre kaynaklarına göre kirlilik olasılığının da daha yüksek olduğu konusunda uyardı ve diş özünün, sinir ve kan damarlarına sahip olması gerektiğini vurguladı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here