Ana sayfa Mobil İdeal akıllı telefonlar

İdeal akıllı telefonlar

0

İş dünyasına özel

çalışanlar için vazgeçilmez bir araçtır akıllı telefonlar. Günümüz teknoloji dünyasının katkısıyla birlikte iş dünyasında yer alan hemen herkes, öyle ya da böyle bir adet akıllı telefon edinmek durumunda kalmıştır. Akıllı telefonlar, yapabileceklerinin kapasitesiyle çalışan kesime büyük pratiklikler kazandırmakta olup, aynı zamanda zor durumlarda bile işlerinin üstesinden rahatlıkla gelebilmelerine olanak tanımaktadır. Hal böyleyken iş dünyasını avuçlarının içerisine alan bu telefonları tanımakta fayda olduğunu düşündük ve sizler için çalışma hayatında kullanılmaya en müsait 5 telefonu irdeledik. Tabii ki her zamanki gibi yanlarında hayat kolaylaştıran ipuçları ve tavsiyeleriyle…
 

 

 

iPhone 4S

iPhone kanadındaki gelişmeler bitmek bilmiyor. Ekim 2012 civarında piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPhone ile (ki detaylı bir yazısını bu sayıda bulabilirsiniz) yenilikçi iOS 6 işletim sistemi, iPhone dünyasını uzun süre daha lider konumunda tutacak gibi görünüyor. Biz kendi telefonumuza, iPhone 4S”e dönelim. üstün kalite ekranı ve yenilikçi donanımsal özellikleriyle iPhone 4S, ayrıca uygulama desteği ile de rakiplerinden bir adım önde bulunuyor. özellikle iOS”a özel geliştirilen Keynote, Pages, Numbers gibi uygulamalar, iPhone 4S”i iş dünyasında oldukça cazip kılıyor. üstelik ofiste yer alan AirPlay destekli bir yazıcı ile telefondan kablosuz olarak çıktı alabilmek mümkün.

Akıllı telefon ile uyumak!

İş dünyasının en saygın yayınlarından biri olan Harvard Business Review, iki ay önce “Sleeping with Smartphone” (Akıllı telefon ile uyumak) adında bir kitap yayınladı. Kitapta özellikle iş dünyasına gönlünü kaptırmış kişilerin akıllı telefonlarına olan bağlılıkları, zorunlulukları ve akıllı telefon ile yapabileceklerine dair önemli açıklamalar ve bilgiler bulunuyor. Tavsiye edilir.

 

Samsung Galaxy Beam

Samsung”un Galaxy serisine eklediği belki de en çarpıcı ürünlerden biri olan Galaxy Beam, esasında özellikleriyle çok da farklılık içermiyor, fakat bunu derken bir özelliği kapsam dışında tutmayı da ihmal etmiyoruz. Hangi özellik mi? Cihazla birlikte gelen dahili projektörden bahsediyoruz! Evet şimdi işler biraz değişti değil mi? Galaxy Beam, 4.0 inç”lik ekranı, çift çekirdekli işlemcisi ve benzeri alışılagelmiş donanım özellikleri haricinde tepesinde barındırdığı dahili projektör sayesinde hafızasındaki dosyaları tek tuşla perdeye aktarabiliyor. Böyle bir cihazla sunum yaptığınızı düşünsenize! İnovasyon ve pratikliğin kesişim noktası olan Beam, 12.5 mm kalınlığa ve Android 2.3.5 işletim sistemine sahip.
 


Doğru yazmak

Akıllı telefonlarda yazı yazmak son derece kolaydır. Fakat dikkati elden bırakmamakta fayda var. Zira otomatik kelime tamamlama özelliği kimi zaman istenmeyen cümlelerin çıkmasına sebebiyet verebilir. Farz-ı misal, patrona “toplantıya giriyorum” şeklinde bir mail yazarken yanlışlıkla “topla gidiyorum” gibi bir mail iletmiş olabilirsiniz! Bunu önlemek için en iyisi hızlı da yazıyor olsanız, yazdığınız metni iki kere kontrol etmenizdir.

 

 

Motorola Atrix 4G

çift çekirdekli işlemcisi ve keskin qHD ekranıyla donanım sevdalılarına göz kırpan Motorola Atrix 4G, bağlanılabilirlik özellikleri ve diğer özellikleriyle kurumsal kimlik kartı taşıyanların ilgi odağı konumunda bulunuyor. HDMI giriş barındıran telefon, 5 MP kamerasıyla fotoğraf çekip paylaşmaya da olanak tanıyor. Telefonu iş dünyasında başarılı kılan ise, geleceğe dönük bir yüze sahip olması. Nasıl mı? 4G iletişim teknolojisi olarak bilinen LTE desteği barındıran telefon, bu sayede hızlı veri iletişimine de olanak tanıyor. Ayrıca görünümüyle de kullanıcısına önemli derecede bir ciddiyet kattığını göz ardı edemeyiz. Cihaz ayrıca dizüstü bilgisayar dock”ına sahip ve bu dock ile birlikte cihazı daha etkin bir şekilde kullanabilmek mümkün.

Uzaktan kumanda

Telefonunuza işlevsellik katacak bir diğer ipucu da, sunumunuz esnasında akıllı telefonunuzu bir uzaktan kumanda gibi kullanabilmeniz olacaktır. Bunun için çeşitli mobil ve masaüstü uygulamalar mevcut. Eğer sunumu bu uygulamalar ile yaparsanız ve masaüstü yazılımına senkron bir mobil uygulama ile sunumu taçlandırırsanız, o halde sunumunuza akıllı telefonunuzla kontrol etmeye başlayabilirsiniz demektir.

 

Neden iş yerinde BlackBerry?

Siz de fark etmişsinizdir, ne zaman işle ilgili bir akıllı telefon konusu açılsa ortamdaki birisi hemen BlackBerry”i övmeye başlar. Bu durumu siz de bizzat gözlemleyebilirsiniz. Bir ofis içerisinde (kişi sayısına da bağlı olarak) en az iki BlackBerry cihaz görmeniz hiç de zor değil. Bunun başlıca sebepleri arasında neler var? Günümüz teknoloji dünyasında iş yapabilmek için en doğru akıllı telefonu bulmak kolay değil. Bir şirket çalışanı her daim elektronik postalarına ulaşmak ister, her daim işiyle haşır neşir olabilecek imkanlara sahip olmak zorunda kalır (Her ne kadar bunu canı gönülden istemese de!). Evet, bunları her akıllı telefon ile yapabilmek mümkün artık. Fakat BlackBerry bu işin öncüsüydü ve donanımsal özellikleri bakımından halen daha bu işe en yatkın olan da BlackBerry.

Barındırdığı “dahili” uygulamalar ile içerik tüketmekten çok, üretme üzerine kurulu bir yapıya sahip olan BlackBerry cihazları ayrıca QWERTY klavye sayesinde uzun mail”ler yazmayı da kullanıcı alışkanlıkları kapsamında barındırmayı başarıyor.özetle BlackBerry, hem girişimci düzeyinde hem de KOBİ”ler ve kurumsal firmalar için oldukça pratik çözümleriyle birlikte iş dünyasında oldukça sağlam bir yere sahip ve bulunduğu bu yeri bir süre daha değiştirmemeye kararlı görünüyor.
 

 

BlackBerry Bold 9900

Bir klasik olarak, iş dünyasından bahsederken işe BlackBerry ile başlamayı uygun bulduk. BlackBerry”nin Bold serisine eklediği 9900, alışılagelmiş BlackBerry çizgisini korumakla birlikte dokunmatik ekran desteğini de bünyesinde barındırıyor. Evet, belki devasa bir ekran boyutu yok, fakat özellikle mail okumak ve cevaplamak için oldukça kullanışlı bir ekranı ve klavye bileşeni barındırıyor Bold 9900. 2.8 inç ekranı üzerinde mail okumak ve mail”lere cevap yazmak oldukça pratik. Ayrıca 5 MP fotoğraf çekebilen cihaz, 10.5 mm inceliği ve 130 gram ağırlığıyla gerçek bir cazibe merkezi. Beyaz yakalıların o kendilerine has ağır duruşunu katmerleyen Bold 9900, BlackBerry Maps, Document Viewer gibi kendisine has özelliklerle birlikte geliyor.

Aman dikkat!

Akıllı telefonunuzda işiniz ile ilgili son derece önemli dosyalar veya bilgiler barındırmak durumunda kalabilirsiniz. Bu, şirket açısından oldukça ciddi bir güvenlik açığıdır esasında. Bu güvenlik açığının başınızı ağrıtmaması için telefonunuzu güvence altına almalısınız. Tuş kilit şifresi ayarlamak, çeşitli dosya yedekleme servislerine başvurmak gibi çözümleri deneyebilirsiniz.
 

Düzenli olmaya bakın

Kimi kullanıcılar telefonlarındaki uygulamaların ana ekranın dört bir yanına saçılmasına izin verebilmektedir. Bu da zaman içerisinde karmakarışık bir telefona sahip olmanız anlamına gelmektedir. Siz siz olun, düzenli olun. Telefonunuz dağınık olacaksa bile işle ilgili araçlarınızı ve uygulamalarınızı tek bir noktada veya klasörde toplamaya gayret gösterin.
 

 

Uygulamalar
 
 

Fuze Meeting HD

Android ve iOS cihazlarında bizleri ücretsiz olarak karşılayan Fuze Meeting HD, 7.7 MB boyutuyla telefonlarımızda ufacık bir yer kaplayarak devasa işler başarmak için huzurumuza çıkıyor. 25 Ocak 2012″de yayınlanan ve FuzeBox tarafından geliştirilen telekonferans uygulaması, online dosya depolama, PowerPoint sunumlarını gösterme, PDF”leri ve fotoğrafları kayıpsız görüntüleme olanaklarını kullanıcılara sunuyor. ücretsiz kullanımda sınırlı sayıda özelliğini sunan uygulama, aylık 29 Dolar”dan başlayıp 69 Dolar”a kadar uzanan fiyatlandırma seçenekleriyle iş dünyası kullanıcılarına sınırsız sayıda içerik sunuyor.
 

PocketCloud Remote RDP/VNC

İş dünyasına kendisini kaptıranların sık sık başına gelen bir sorun var: Son derece önemli bir dosyayı ofisteki bilgisayarda unutmak. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için sıkıntıya girmek yerine bir adet PocketCloud Remote RDP/VNC adlı uygulamayı Android cihazınıza indirmeli, RDP (Remote Desktop Protocol) ve VNC (Virtual Network Computing) üzerinden ofisteki bilgisayarınıza bağlanarak dosyayı kendinize mail atabilirsiniz. ücretsiz bir uygulama olan ve Wyse Technology tarafından geliştirilen uygulama sadece 4.4 MB yer kaplıyor.
 

 

 

 

Speedy Checklist

BlackBerry ve BlackBerry PlayBook cihazları için geliştirilen Speedy Checklist, 0.99 Dolarlık fiyatıyla ve 533 KB”lık boyutuyla iş dünyasında akıllı telefon tercihini BlackBerry”den yana kullananlara oldukça pratik çözümler sunuyor. adından da anlaşılacağı üzere Speedy Checklist, hızlı ve pratik bir şekilde basit bir checklist (yapılacaklar listesi) oluşturmanızı ve bu listeyi veya listeleri tercihinize göre hızlı bir şekilde kategorileştirmenizi sağlıyor. Uygulama listeleri oluşturma dışında silme, düzenleme, mail atma gibi işlemleri de destekliyor.Speedy Checklist basit bir fikir gibi görünebilir fakat kullanıcılara sunduğu pratiklikle öne çıkmayı başarıyor.
 

Keynote

iOS kullanıcıları için Apple tarafından geliştirilen Keynote, iş dünyasında tercihini iPhone veya iPad”ten yana kullanan kullanıcılar için birbirinden başarılı ve görsel açıdan zengin sunumlar yapmaya olanak tanıyor. 9.99 Dolarlık fiyatı ilk başta kullanıcıları biraz korkutsa da, kesinlikle kuruşuna kadar değen bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Bir mobil sunuma göre oldukça kaliteli ve görsel açıdan zengin sunumlara imza atmanızı sağlayan Keynote, üç boyutlu çubuklara, çeşitli animasyonlara geçiş efektlerine ve benzeri birçok sunum bileşenine sınırsız destek veriyor.
 

 

Tavsiye
iBooks dünyası!

Eğer bir iOS cihazı sahibiyseniz, tüm yazılı eserleri cebinizde taşıyabilirsiniz! Bunun için tek yapmanız gereken, iBooks adlı elektronik kitap okuma uygulamasını cihazınıza edinmek. Bunun işinizle ne ilgisi var peki? Şöyle ki; İşiniz ile ilgili tüm PDF”leri, kaynak kitapları ve makaleleri iOS cihazınıza atıp, yolda, iş yerinde veya dilediğiniz her yerde iBooks ile bu dökümanlara ulaşarak kendinizi mevzubahis konuyla ilgili bilgilendirebilirsiniz!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here