Ana sayfa Haber İddiaya göre Rusya Microsoft”u yasaklayacak

İddiaya göre Rusya Microsoft”u yasaklayacak

0

Rusya hükümeti, yetkililerin açıklamalarına bakılırsa Microsoft Windows sistemlerini yasaklamak üzereler. Nedeni ise, Putin‘in Google ve Apple ile olan yakın ilişkileri ve bu iki dev firmanın Putin için ve devlet daireleri için özel işletim sistemleri ve kriptolama sistemleri geliştmekte olması, bu konunun ilk sebeplerinden. Aslında söz konusu Microsoft Windows sistemlerinin yasaklanması olsa da, Rusya‘nın son dönemde yüzleştiği hack saldırıları ve yürüttüğü askeri operasyonlar da bu teknoloji değişiminin nedenlerinden olsa gerek. Sonuç olarak Windows‘u yasaklamak, devlet dairelerinde fazlasıyla kullanılan Word, Excel gibi yazılımları da çöpe atmak anlamına gelebiliyor.

Ancak Bloomberg’ün dikkat çektiği konu başka. Bloomberg’ün aldığı ifadelere göre, hükümet diğer teknoloji şirketlerinden daha fazla vergi alabilmek adına ülkede ve hükümet dairelerinde ağır baskın olan şirketi yasaklayarak, Google veya Apple gibi şirketlerden daha fazla vergi alınması gündeme gelecek.

Bununla birlikte, Putin’in Rusya’dan çıkan teknolojilere de destek vermeye başlaması da, devlet dairelerinde Windows’u yasaklamak istemesinin nedenlerinden bir tanesi. Son dönemde gerçekten internet ve yazılım alanında Rus yazılımcıların sesi çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here