Ana sayfa Donanım Icon SX-Sub8A

Icon SX-Sub8A

0

Sizler için giriş seviyesi home stüdyo ekipmanlarını test etmeğe devam ediyoruz. Konuğumuz Icon”un yeni subwooferı SX-Sub8A.

 

İcon geçen sayılarda yapmış olduğumuz testlerde bizi hem şaşırtmıştı hem de ucuz ama kaliteli bir markanın da ülkemizde olmasından ötürü bizi mutlu etmişti.

ürünün incelemeğe ilk başladığımızda, subwoofer bizi malzeme kalitesi ile şaşırttı . Açıkçası bu fiyat seviyesinde bir subwoofer”dan beklenmeyecek bir kaliteye sahip. SX-Sub8A adından anlaşılacağı üzere 8″” lik bir woofera sahip . Bunun ön yüzünde Icon”un logosu ve on/off durumunu göstermesi için bir led ışık bulunuyor.

Cihazın arka tarafını incelemeğe başladığımızda en altta elektrik giriş, on/off düğmesi ve voltaj seçici bulunuyor. Yukarı doğru çıktığımızda subwoofer”ın kontrol panelini görüyoruz. Bu kontrollere bakacak olursak, en solda SAT/SUB adı verilmiş bölümü görüyoruz. Bu bölümde DAC”ımızdan çıkıp sub”ın input”una daha sonrada out”undan da speaker”larımıza giriş yapıyoruz . Bu şekilde subwoofer”ın crossover”ını kullanarak speaker”lara gidecek olan alt frekansları kesmiş oluyoruz. Hazır buna değinmişken arka ayarlardan ve subwoofer”ı nasıl ayarlamamız gerektiğinden de bahsedelim . İlk olara subwoofer”ımızın arkasında bulunan mode LFE/Slave switch”inden LFE konumuna getiriyoruz. Eğer birden fazla sub kullanmak isterseniz ise bu sefer bu switch”i slave konumuna alıyoruz. Birden fazla sub kullanmanız durumda sol taraftaki 2 adet bulunan input ve output”a ilave hemen yanında bir adet daha giriş ve çıkış bulunuyor. Bu sayede atlama yaparak birden fazla sub kullanmanız mümkün.
 

icon sx-sub8a
 
Bağlantı ayarlarında bir de crossover ayarından bahsetmek istiyorum. Sub”ın arkasında bulunan High Pass bölümünde iki adet switch var . Bunlardan ilki Flat/HP diğeri ise 80Hz/50Hz switch”i . Eğer subwoofer”ı 50Hz veya 80Hz” de kesmek istiyorsanız ilk switch”ten HP olanı seçiyoruz. Su sayede sub bizim 50Hz ya da 80Hz değerlerinden birini seçmemize olanak sağlıyor . Eğer crossover”ı kendiniz ayarlamak isterseniz ise bu durumda ilk switch”i flat konuma getiriyorsunuz. Bu sayede Low Pass filtreden istediğiniz oranda filtre uygulayabiliyorsunuz. Subwooferın Low Pass filtresinin hemen yanında gain knob”u bulunuyor. Bunların dışında bir adet de RCA çıkışı mevcut .

Evet , subwoofer”ın her şeyini anlattıktan sonra gelelim duyuma ve genel izlenimlerimize . ‹lk olarak Sub”ın bu kadar özelliği olması bizim için bir artı puandı. Kendi kategorisinde rakiplerinden çok daha fazla özelliğe sahip . Fiyat/performans oranı bizce çok iyi. Açıkçası Icon”un bir kaç cihazını test ettikten sonra giriş seviyesi için başarılı olduklarını belirtmiştim. Teste başlamadan önce iyi olabileceğini tahmin ediyordum ama bu kadar etmiyordum açıkçası.
Bizce fiyatını sonuna kadar hak eden bir cihaz. Eğer belli markalara takıntınız yoksa kesinlikle denemenizi öneriyorum. Giriş seviyesindeki birçok sub”dan daha başarı hatta büyük rakiplerini zorlayacak kadar ! Icon ülkemize AYS müzik tarafından getiriliyor . Fiyatı 337 Dolar + KDV

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here