Ana sayfa Donanım Icon ReoAmp

Icon ReoAmp

0

Giriş seviyesi ekipmanlardan Icon”un kulaklık preamp”ı olan Reoamp”ı test ediyoruz.
 

Icon Reoamp”in ön yüzünde 4 adet kulaklık çıkışı ve bir adet de master volume kontrol birimi bulunuyor. Master volume controller’ı gelen ses seviyesinin şiddetini ayarlamamıza olanak sağlıyor. Genel olarak genel sinyaldeki dengeyi tutturmak için bunun çok başarılı bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer göze çarpan özellik ise cihazın üzerinde kullanılan pan potansiyometresi. Bu kontrolü aktif etmek için yanında bulunan butona basmak yeterli. Buton kapalı durumdayken ise sağa veya sola yatırdığınızda sinyalin çıkışa hiçbir etkisi yok, gelen sinyal direkt çıkışlara iletilmekte .
 
icon reoamp
 
üzerinde bulunan diğer 4 adet potonsiyometre ile de her kulaklığın volume seviyesini ayarlamak mümkün .Bu ayarların yanında her cıkıç icin ayrıca bir adet de shape düğmesi bulunuyor. Shape, EQ mantığı ile çalışan bir buton aslında, dinlediğiniz şarkıda veya mix içinde “shape” düğmesini kullanarak sesi biraz daha dolgunlaştırmak veya etlendirmek mümkün oluyor. Aslında mix’ten daha çok kayıt esnasında enstrüman çalan kişinin duyduğu sesin daha etlendirmesine olanak sağlıyor ki bizce çok güzel düşünülmüş bir özellik. Kanallardaki shape”e ek olarak 4 kanalın her birinde ayrıca led çıkış göstergeleri bulunuyor, böylece sinyalin şiddetini de buradan görmek mümkün. Bunların dışında yine cihazın ön yüzünde bir adet de power düğmesi bulunuyor.

 

Bağlantılar

Cihazın arka tarafına baktığımızda, kaynaktan gelen sesi cihaza aktarmamızı sağlayan 3 adet giriş görüyoruz. Bunlardan ikisi left-right ile gönderdiğiniz sinyali cihaza girmenize olanak sağlarken, diğer giriş herhangi bir kulaklık çıkışından veya stereo olarak aldığınız sinyali doğrudan cihaza girmenize olanak sağlıyor. Bu arada cihazın arkasındaki left-right girişlere balanslı veya balanssız sinyal girmek mümkün. Fakat gerek duyum gerekse kayıp olmaması açısından bu girişlerde balanslı sinyal kullanmak çok daha iyi sonuç veriyor. Bu girişlerin hemen yanında link out olarak adlandırılan bir çift çıkış yer alıyor. Bu çıkış sayesinde istendiği takdirde birden fazla ReoAmp’i birbirine bağlamak mümkün, tabi ki link out”u sadece ReoAmpları birbirine bağlamak için değil, herhangi bir başka cihaza sinyal yollamak için de kullanmak mümkün. Link out çıkışın hemen yanında aslında preamp”ın 8 çıkış vermesini sağlayan 5, 6, 7 ve 8. çıkışlar bulunuyor. Fakat bu çıkışlar için ayrı bir kontrol bulunmuyor o yüzden bunları bulunan çıkışlar ile kontrol etmek mümkün. Yani 1. çıkış ile 5″i 2. çıkış ile de 6″yı kontrol edebiliyoruz. Aslında önde bulunan 4 çıkışın yanında cihazın arka tarafında ekstra olarak bulunan ve öndeki çıkışlara paralel olarak çalışan 4 adet daha çıkışı daha bulunuyor. Bu sayede cihaza 8 adet kulaklık bağlamak mümkün oluyor.

Test zamanı

Gelelim cihazın test aşamasına. Biz cihazı hem ses kartının kulaklık çıkışından direkt olarak stereo girişe hem de monitör yönetim biriminden left-right”a giriş yaparak test ettik. öncellikle girişler arasında herhangi bir fark bulunmuyor. ‹kinci olarak bahsetmek istediğim özellikle preamp”ın volume seviyesinin gerçekten çok fazla olduğu. Kulaklığınızın gücü ne kadarına el veriyorsa cihazdan o gücü almak hiç de zor değil. Aslında duyum açısından zararı olsa da yüksek sesle müzik dinlemek veya çalışmak isteyen arkadaşlar için çok başarılı. öte yandan hatırlatalım ki bu durum çok da sağlıklı değil. Cihaz ses kalitesi olarak rakiplerinden hiç de azımsanmayacak bir kaliteye sahip. Giriş seviyesi bir ev stüdyosu için bizce gerçekten başarılı ve yeterli bir ürün. Tabi ki A Class bir kulaklık preamp performansı beklememek de gerekiyor. Zira aralarındaki fiyat farkı da oldukça fazla. Eğer kısıtlı bir bütçeye sahipseniz bizce ReoAmp isteklerinize cevap verebilecek bir ürün olarak dikkat çekiyor. Birçok rakibi karşısında ise farklı ekstra özellikleri ile ön plana çıkan cihazın ses kalitesi olarak da giriş seviyesi bir ev stüdyo için yeterli olduğunu söylemek mümkün . Cihazın Türkiye distribütörü AYS Müzik’teki satış fiyatı ise 190USD+KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here