Ana sayfa Donanım ICON Firexon

ICON Firexon

0

Ev stüdyosu ekipmanı konseptindeki misafirimiz ICON Firexon . Icon audio camiasında kendine yeni yer edinmeye başlayan bir marka. ICON”nun ses kartını inceliyoruz .
 

Karta baktığınızda ilk dikkat çeken cihazın çok şık olması . Ses kartının beyaz renkli olması bir çok kullanıcı için artı puan. özellikle cihazın beyaz Macbook ile uyumu gerçekten çok güzel . Bunun dışında cihazın malzeme kalitesi de başarılı .

Gelelim cihazın özelliklerine. öncelikle cihaz, firewire bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlanıyor. Bu da gecikme açısından son derece sağlıklı . Cihazın ön yüzüne baktığınız zaman 2 adet mikrofon ve enstrüman girişi bulunuyor . Bu girişler, başlangıç seviyesi bir cihaz için yeterli seviyede, fakat başka bir preamp ile desteklerseniz daha iyi sonuç alacağınızda aşikar. Bunun dışında üzerinde condenser mikrofonlar için 48 Volt düğmesi de bulunuyor . Bunu haricinde gelen sinyalin seviyesini üstünde bulunun potansüyometre yardımı ile ayarlayabiliyorsunuz . Bu girişlerdeki en güzel özellik üzerinde bulunan clip led”i. Sinyal seviyesinin distorsyona uğramaması için de son derece faydalı . Bu girişlerin hemen yanında iki adet kulaklık çıkışı bulunuyor ve hemen yanında bulunan potanslar sayesinde kulaklık seviyesini rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz .
 

icon firexon
 
Cihazın arka tarafına baktığımız zaman 4 adet balanslı çıkış bulunuyor. özellikle DJ performansı için gerçekten çok önemli . Bunun dışında 2 adet de yine balanslı giriş bulunuyor. Toplamda cihazın 4×4 balanslı giriş ve çıkışı olduğunu söyleyebiliriz . Cihazın arkasında bir adet MIDI in ve bir adet de MIDI out bulunuyor. Cihazda bir adet de S/PDIF giriş çıkış bulunuyor. Bu arada cihazın desteklediği sampling rate 44.1hz ile 192hz arasında. Böyle kompakt bir cihaz için iyi bir çözünürlük . Birden fazla Firexon”u birbirine bağlayarak 32 giriş ve çıkış elde etmek mümkün. En fazla 8 cihaz birbirine bağlayarak bu 32 girişi elde edebilirsiniz . Cihazın bir diğer özelliği ise Mac’lerde yazılım kurmadan çalıştırabiliyor olmanız . Cd ile kontrol panelini istediğiniz yere sürükle bırak yapmanız yeterli .

 

Gelelim cihazın bizim üzerimizde bıraktığı etkiye. Açıkçası cihazı dinledikten sonra şaşırdığımızı söylemeden edemeyeceğim . ‹lk olarak ses kartı Dacing”i çok başarılı. Test sırasında biz bu kartla rock ,pop , jazz ve dance gibi birçok tarz dinledik. Ses kartının üst ve orta frekanslardaki performansı ise tatmin edecek seviyede . A class bir karttan beklediğiniz high defination”ı beklemek bu fiyat aralığı içinde zaten biraz hayal olur ama dediğim gibi kendi sınıfında tatminkar. Aynı zamanda kartı dinlediğiniz zaman sahneyi net olarak hissedebiliyorsunuz.
 
icon ses kartı
 
Ses kartındaki latency ise makul seviyelerde olup , aranje sırasında rahat çalışmanıza olanak sağlayacaktır . Ses kartını güç beslemesi ile çalıştırabildiğiniz gibi 6 pin firewire kablo ile beslemeye gerek kalmadan kullanmanız da mümkün. Testimiz sırasında biz güç beslemesi olmadan kullandık ve herhangi bir problem ile karşılaşmadık . Fiyat aralığındaki rakipleri karşında hiç aşağı kalan bir yanı olmamakla beraber , bazı noktalarda Firexon”u daha beğendiğimizi itiraf etmeliyim . Kısacası ev stüdyonuz için giriş seviyesi bir kart arıyorsanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederim .

ICON Fırexon”un fiyatı 380USD artı KDV .

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here