Ana sayfa Donanım ICON DT5 AIR

ICON DT5 AIR

0

Sizler için seçtiğimiz home stüdyo ekipmanlarını test etmeye devam edeceğiz. Misafirlerimizden ilki ICON DT5 Air modeli
 

Icon DT Air serisi, marka içerisindeki en üst seviye model olarak karşımıza çıkıyor. 5.5″ woofer”a sahip olan bizdeki modelin 6.5″ ve 8″ modelleri de bulunuyor. Icon Air serisinin en üst seviye hoparlör olmasının yanında en büyük özelliği kablosuz bağlantı ile kontrol edilebilmesi.

Hoparlörü incelemeye başladığımızda ilk olarak şunu belirtmek gerek. Diğer serilerden farklı olduğu malzeme kalitesinden belli ediyor. Hoparlörün kalitesi, işçiliği başarılı. Bizim dikkatimiz çeken bir kusuru olmadı .
 


 
Hoparlörün basları özel dizayn edilmiş. Nomex adı verilen güçlendirilmiş kağıttan yapılmış . Bu sayede daha canlı ve temiz bir duyum elde edilmeğe çalışılmış. Hoparlörün tizi ise yüksek kaliteli 1″ dome tweeter”a sahip (Bu arada tweeter”ı ünlü bir markanın tweeter’ına benzettim. Icon oradan mı temin etti bilmiyorum ama çok benzediği aşikar) . Bununla beraber distortion önlemek açısından tweeter”ın etrafı büyük bir çerçeveye sahip. Bu sayede daha uzun çalışma saatlerinde rahatsız olmadan çalışabilmek mümkün .

 

Cihazın arka tarafına baktığımızda, genel olarak bütün hoparlörlerde bulunan input, volume knob’u, voltage selector, on/off switch’i ve de power girişini görüyoruz. Bunlara ek olarak Air serisinde 4 adet ufak switch butonu bulunduran bir kontrol paneli de mevcut. Bunlardan ilki, high pass control. Hoparlörü isterseniz 60 , isterseniz 80 Hz civarında cutoff etmenize olanak sağlıyor . İsterseniz de hiçbir müdahale yapmadan flat olarak kullanmakta mümkün . Şunu belirtmeliyim ki 60 hz’ de kestiğiniz zaman hoparlör çok daha rahat çalışıp daha iyi bir orta gövde duyumu sağlıyor . özellikle altları cutoff ettiğinizde orta gövde fazlası ile başarılı .
 

 
Cihazın diğer kontrol kısmı ise; bass control , midrange control , treble control adı verilmiş 3 adet ufak switch butonundan oluşuyor . Bu butonlar sayesinde istediğiniz frekansta +/- 2 dB bir oynama yapabiliyorsunuz . Hiçbir şey yapmadığınız takdirde hoparlör flat olarak çalışıyor .
Hoparlör ile teste başladığımızda, ağzımız açık kaldı desek yeridir! Hoparlörün duyumu çok başarılı . Bizim test ettiğimiz modeli 5.25″ lik bir woofer”a sahip fakat boyundan büyük çalıyor desek yanlış olmaz . Açıkçası hoparlörün en önemli özelliği wireless’ını bile geride bırakıyor ses kalitesi . Hoparlörü bir çok tarzda müzik ile test ettik ve hepsinde başarılı sonuç verdiğini söyleyebilirim. özellikle hoparlörün orta gövde duyumu fazlası ile başarılı . Elektronik veya RnB tarzında çalışan arkadaşlar 6.5″ veya 8″ modelini tercih edebilirler fakat 5.25″ modeli altlarda birçok 5″ hoparlörden daha iyi çalıyor. Hoparlörün üstleri de çok temiz ve size rahatsız etmeden çalışma olanağı sağlıyor . Genel olarak duyumu çok başarılı olan bu hoparlör boyundan büyük işler yapıyor desek yanlış olmaz .

 

Gelelim ICON Air serisinin en önemli özelliğine . Cihaz wireless kumanda ile uzaktan kumanda edilebiliyor. Kumanda ayrı satıldığından monitörü elle ayarlamak da mümkün fakat kumandanın pahalı olmaması ve özellikle neredeyse gecikmesiz çalışması çok büyük avantaj. Eğer Air serisinden bir model seçecek olursanız mutlaka almanız gereken bir aksesuar. Kumanda ile hoparlörün kurulumu gerçekten çok basit. Tek tuş ile hoparlöre bağlanabilen Aircon kumanda, ortamda başka bir Aircon ile karışmamak için geniş bir frekans cevabında çalışıyor. Aircon kumandanın bizim hoşumuza gitmeyen kısmı görsel kalitesi oldu açıkçası . Volume knob’u ve hoparlörü seçmenize yardımcı olan switch’ler hafif kalitesiz duruyor. Bununda dışında ekran görsel olarak iyi ve anlaşılır . Bu arada Aircon 5+1 çalışmanıza da olanak sağlıyor. Her bir hoparlörü aktif ve inaktif etmek kumanda üstünden mümkün, yani 5+1 çalışırken , stereoya alıp dinlemek çok kolay .
 

 
Sonuç itibari ile ICON Air serisi kendi klasmanı içerisinde çok başarılı . Home stüdyonuz için monitör bakıyorsanız kesinlikle atlamamanız gereken bir model . ICON”u ülkemize AYS Müzik getiriyor. Fiyatı ise Icon Aircon kumanda 150$ + KDV, Hoparlör ise 1014$ + KDV

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here