Ana sayfa Donanım ICON”dan 2013 Yaz Sezonu Yenilikleri

ICON”dan 2013 Yaz Sezonu Yenilikleri

0

ülkemizde bir süredir satışta olan ve fiyat / performans olarak oldukça başarılı ürünleriyle dikkat çeken iCon markası, 2013 yaz dönemi içerisinde satışa sunulan ürüneri ile yine oldukça iddialı. Ev stüdyoları, aranje ve miks konularında hem bütçe olarak cep yakmayan hem de tasarım ve kullanım olarak endüstri standartlarını yakalayan bu markanın çeşitli modellerini sizler için derledik…
 

ICON SX 5A stüdyo monitörü
Kayıt stüdyosu ve multi-medya uygulamaları için taşınabilir olarak tasarlanmış 2 yollu aktif stüdyo referans monitörü olan SX 5A, 5.5 inçlik kopolimer woofer sürücüye sahip. Hoparlörde bir adet de 1” ipek dome tiz sürücü yer alıyor. Tweeter’da neodyum mıknatıs ve yüksek frekansları daha akıcı okuyabilmesi için ısı azaltma sistemiyle birlikte soğutma sistemi de bulunuyor. Monitörün yüksek frekans sürücüsü 30 W, düşük frekans sürücüleri 60 W güç üretiyor. Cihazda aynı zamanda çift amplifikatör sistemi de yer alıyor. Bi-Amp güç modülü ile en alt ve en üst frekans cevapları lineer olarak sağlayabilmek için multi-pole aktif crossover devresi bulunuyor. SX 5A’in teknik verileri ise şöyle özetlenebilir:
 

 
ICON Artemis LD2 Condenser Mikrofon
Kayıt ve aranje stüdyonuzda ekonomik ve alternatif bir çözüm olmasını planlıyorsanız doğru yerdesiniz. KDV dahil 400 $’lık fiyat etiketi ile Artemis son derece cezbedici bir ürün olarak dikkat çekiyor. Altın diyaframa sahip mikrofon gerek vokal, gerek enstrüman kayıtları için geniş bir kullanım aralığı sunuyor. 36-52 volt phantom aralığnda çalışma özelliğine sahip Artemis’de metal döküm gövde bulunuyor. Ahşap taşıma ve saklama çantası, shock-mount gibi aksesuarlara sahip cihazda seçilebilir high-pass filitresi ve 10 dB pad özelliği, Class A preamp devresi, distorsiyonsuz çalışabilen cross-over devresi ve kardioit yapı özellikleri bulunuyor. Artemis’in bir de Apollo isimli kardeşi var. Aynı mikrofonun siyah renk tercihini yaparsanız mikrofonun ismi Apollo olarak değişiyor. Her iki mikrofonun fiyatı KDV dahil 402 $.

 

ICON Upod-Nano Ses Kartı
Hem sahne hem de stüdyoda kullanmak için başarılı bir ses kartı olan Upod Nano, aynı zamanda DJ’ler için de barındırdığı özellikler ile dikkat çekici olmayı başarıyor. Cihazda 2×2 analog dengeli giriş-çıkış, aynı anda 2 kanal kayıt imkanı, 16-Bit- 48KHz 2 mikrofon-In / 1 gitar-2-Out, Icon yenilikçi mikrofon preampları, 1/4 ” TRS jak veya 3.5mm telefon bağlantısı stereo çıkış gibi özellikler bulunuyor. RCA girişi ve DSP işleme ile bir stand-alone cihaz olarak kullanabilmenin yanısıra, Dj performanslarında mikrofon sinyali için müziği fade out yapabilme seçeneği ve üst panelde master ses kontrolü de yer alıyor. 2 analog çıkışa sahip Upod Nano, her kanala ayrı ayrı 48 phantom gönderebilme yeteneğine de sahip. Kartın kendi DSP ünitesi de var ve cihazın üst kısmında konumlanmış bu ünite iki ayar düğmesi ile kontrol edilebiliyor.
 

 
i-Keyboard 37
Stüdyomuzda olsun sahnede olsun kullandığımız ekipmanların bize iyi hissettirmesi, cihazın işlevsel ve kaliteli olması kadar önemlidir. Icon’un i-Keyboard adını verdiği MIDI kontrol birimi ve klavyesi de işte tam bu sınıftaki cihazlardan. i-Keyboard, 37 adet hızlı çalışma prensibine sahip piyano hassasiyetinde tuşa sahip. Cihaz Mackie kontrol ve HUI protokolü ile donanımlı ve kolay kurulum özelliğine sahip. Cubase, Nuendo, Samplitude, Logic Pro ve Abelton Live gibi endüstri standartı yazılımları destekleyen i-Keyboard; modülasyon pitch ve volüm touchpad’lerine sahip. i-Keyboard üzerinde bağlantı noktaları şu şekilde: Sustain ve Expression pedalları için TRS ve MIDI Out bağlantı soketi ile USB 2.0 bilgisayar bağlantısı. Rec-enable,Play ,Solo ve Mute dahil olmak üzere, ışıklı kanal düğmeleri sayesinde bir çok fonksiyonu mouse kliklemesinden kurtularak yapmak da mümkün. 6 adet aydınlatmalı taşıma düğmesi; Durdur, Hızlı ileri, Hızlı geri, Rec, Geri ve Loop fonksiyonlarını kontrol edebilmemizi sağlıyor. Windows XP, Vista (32-bit), Windows 7 (32-bit/64-bit) ve Mac OS X ile tam uyumlu olarak çalışabilen kontrol birimi KDV dahil 178 $’lık bir fiyata sahip.

MicU Solo Ses Kartı

Icon’dan derlediğimiz bu makalemizdeki son ürün ise bir ses kartı. Kauçuk kaplaması ile şık bir tasarım sunan MicU, üst panelinde ana ses kontrolüne sahip. Icon’un kendi mic preamp’lerini içeren ses kartı 2×2 analog I / O full duplex kayıt ve oynatma özelliğine sahip. USB 2.0 bağlantısı ile bilgisaayrımıza tanıttığımız MicU, Mac OS (Intel Mac) ve Windows XP ile uyumlu, Vista (32-bit/64-bit) ve Windows 7 (32-bit/64-bit) desteğine sahip. Cihazın tüm bağlantıları ise arka ve ön kısımlarda konumlandırılmış durumda…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here