Ana sayfa Donanım iCloud ile yapabilecekleriniz

iCloud ile yapabilecekleriniz

0

Daha önce denediği Mobile Me isimli servisi başarısız olan Applebulut dosya paylaşımının peşini bırakmayarak iCloud“u yarattı ve gerek sosyal hayatımızda olsun gerek iş hayatında oldukça kolaylık sağlayan bir servisi sundu. Kullanmadan önce “Ne gerek var ki?” diye düşündüren ama kullandıktan sonra “Biz iCloud“tan önce ne yapıyorduk?” sorusunu akıllara getiren sistem hakkında kesinlikle bilmeniz gereken önemli noktaları ele aldık. öncelikle kullandığınız her cihazdan, uygulamalarınıza, fotoğraflarınıza, videolarınıza ve daha bir çok şeye zahmetsizce ulaşmanızı sağlıyor. Bunun için ayrıca da bir performans harcamanıza gerek yok. iCloud“u bir kere kullanmaya başladıktan sonra o her şeyi sizin için yapıyor. 

 

 

 

 

Adres Defteri, E-posta, Takvim

 

iCloud en basitinde size bir e-posta hesabı sağlıyor ve bu hesabın yanında sizin adres defterinizi ve takviminizi de bulutta saklıyor. Böylece isterseniz bilgisayarınızı almadan tatile çıkabilirsiniz. Boyut olarak çok daha küçük olan iPad ya da iPhone“unuzdan işinizi ve özel yaşamınızı kontrol edebilirsiniz. iOS  ya da OS X yüklü herhangi bir cihazın başına oturduğunuzda bilgileriniz orada güncel bir şekilde duruyor olacak. 

 

Yer İmleri, Notlar ve Hatırlatıcılar

 

iCloud aynı zamanda iOS cihazlarınızda not aldığınız not ya da hatırlatıcılar ile yer imlerinizi de cihazlarınız arasında kablosuz olarak eşleyebiliyor. Zaten iCloud, adı üzerinde. Kablo olmadan veri aktarımını sağlamak. Hatırlamanız gereken her şeyi, kafanızın üzerindeki buluta iliştirdiğinizi ve siz nereye giderseniz gidin o bulutun üzerinizden ayrılmadığını düşünün…

 

Uygulamalar, Kitaplar ve Yedeklemeler

 

iCloud”un oldukça başarılı bir uygulama olduğunu söylerken, ciddiydik. E- kitap teknolojisinin oldukça revaçta olduğu çağımızda, tatile çıkarken sadece iPad“inizi yanınıza almanız yeterli. Yine başınızın üzerindeki o sevimli bulutta bir kitaplık hayal edin ve istediğiniz kitabı oradan alıp okumaya başladığınızı düşünün. üstelik beğendiğiniz ve kesinlikle bu yazı okumadan bitirmek istemediğiniz kitabı, yoğun iş temponuzun arasında gördünüz ve o kadar vaktiniz yok ki, iPad“inizi alıp indiremiyorsunuz bile. Yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızda birkaç tıkla indirmek ve sonrasında ekstra bir şey yapmamak. Bütün cihazlarınıza indirmiş olduğunuzu unutmayın. 

 

 

 

iCloud yedeği;

  • satın almış olduğunuz uygulamalarınızı, videoları, kitapları ve müziklerinizi,
  • çekmiş olduğunuz fotoğrafları ve videoları,
  • cihaz ayarlarınızı,
  • uygulama bilgilerinizi,
  • uygulamalarınızın ana ekrandaki yerleşimini,
  • mesajlarınızı(iMessage, SMS ve MMS),
  • zil seslerinizi yedekler.

 

 

Dökümanlar

 

İş hayatında sıkça kullandığınız programlardan biri de iWork uygulamaları. Yaptığınız her şeyi, bir üst yöneticinize göstermek için önceleri disket kullanıyordunuz, sonra CD kullanmaya başladınız, sonra olay daha da mikrolaştı ve flash bellekler kullanmaya başladınız. Ve şimdi tüm bunların yerini alan, fiziksel olarak aslında olmayan ama varlığı kesinlikle inkar edilemeyecek bir şey! iCloud! Yazdığınız dökümanları, minik tatlı bulutunuz ile diğer iOS cihazlarınıza aktardığınızda, bütün belgeleriniz hem güvende, hem de yanınızda!

 

Photo Stream

 

Fotoğraf çekmek ve paylaşmak kadar, o fotoğrafları hızlı bir şekilde masa üstü ve diz üstü cihazlarımıza aktarma hızı da o kadar önemli bir hale geldi. Günümüz koşulları gereği artık hiç kimse kablolarla uğraşmak istemiyor. Zaten Mac”in de temel amaçlarından biri en az kablo ile çalışması değil mi? İşte tam bu noktada, sizi asla uğraştırmayacak ve en az çektiğiniz fotoğraf kadar hızlı olacak yerdeyiz. Fotoğraflarınız iCloud üzerinden iPadMaciPod ve daha bir çok iOS platformunda anında görebilirsiniz. Yalnız şöyle bir avantaj var bu noktada, Photo Stream yalnızca kablosuz ağ bağlantının olduğu anlarda dosya aktarımını gerçekleştiriyor. Buna siz avantaj olarak mı bakarsınız, dezavantaj mı bilemiyoruz…

 

 

iTunes

 

Müzik arşiviniz A”dan Z”ye doluysa ve hepsinde yüzlerce dosya olduysa, sizin de bir süre sonra yeriniz kalmayacak ve bir kısmını gözden çıkarmak zorunda kalacaksınız. Eğer 90″larda bu yazıyı okuyor olsaydınız, muhtemelen buna benzer bir şeyler yazıyor olacaktık ama artık yıl 2014. iCloud sayesinde sayın aldığınız müzikleri orada saklayabilirsiniz. Saklamak bir yana, bunun en güzel yanlarından biri de arşivinizin sürekli yanınızda olacak olması.

 

 

Find My Friends ile Find My iPhone

 

iCloud”un telefonunuzu bulma özelliğini söylemeye artık gerek bile yok zaten ancak bir diğer özelliğinden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Diyelim ki arkadaşınızla buluşacaksınız ama adresi tam olarak bilmiyorsunuz. iCloud kullanıcısı arkadaşınız eğer size izin verdiyse, onun nerede olduğunu harita üzerinden görebiliyorsunuz.  Find My Friends lie konumunuzu paylaşmanız tamamen size bağlı. Paylaştığınız zamansa tamamen güvenli. Hatta isterseniz konumunuzu bir süreliğine de paylaşabiliyorsunuz. Diyelim ki sadece arkadaşınızın evine giderken paylaşmayı seçebilirsiniz.

 

 

iCloud Keychain kullanın

 

iCloud Keychain, uğradığınız tüm web siteleri için güvenli şifreler yaratıyor ve depoluyor. Yani her seferinde farklı şifre girdiğiniz siteler için, unutkanlık oldukça olası. iCloud kendiliğinden boş alanları dolduruyor.

 

iClouDrive ile Mac”ler arası dosya ve doküman paylaşın

iCloud ile ilginç bir şekilde Mac“ler arası senkronizasyon yok. Bunun üstesinden gelmek oldukça basit ve ücretsiz. iClouDrive”ı Mac”inizde iCloud hesabınızla senkronize edin ve hem evde hem de işte iCloud kullanırken dosya transferini kolaylaştırın.

 

iCloud dosyalarınızı düzenlemek için Cloud Mate kullanın

Mac”lerde Finder aracılığı ile iCloud dosyalarınıza direkt olarak ulaşamıyorsunuz ne yazık ki. Bunun için kitaplık klasörünün içinde mobil belgeler dosyasını açarsanız, Mac ve iOS uygulamalarından kaydedilmiş karışık dosyalar dizini ile karşılaşacaksınız. Eğer 6.99 dolar karşılığında Cloud Mate indirirseniz rahat edersiniz. 

 

 

 

Kesintisiz entegrasyon için uyumlu iOS ve Mac uygulamaları kullanın

 

Dosya ve veri saklamak için iCloud“u kullanan yüzlerce iOS ve Mac ile ortak uyumlu uygulama var. örneğin iA Writer ile iPad“te bir yazıya başladınız, kaydedip aynı yazıya iPhone“da ve ya Mac”te kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Aynı şekilde Byword dosyalarını da hem iPhone hem Mac”te görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca sadece iOS”ta bulunan PlainText 2 uygulaması ile dosyalarınızı iCloud”a yükleyip Cloud Mate yardımıyla Mac”inizde başka bir program ile düzenlemeye devam edebilirsiniz.

 

 iWork ve iCloud.com işbirliği yapın

 

Apple tüm iWork uygulamalarını Mac kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. iCloud.com iWork deneyimini webe taşıyor. Yani sadece iCloud.com”a giriş yapıp belgelerinizi düzenleyebilir, yeni belgeler yaratıp, iş biriliği yapabilirsiniz. Hatta projelerinize iCloud hesabı olmayan kişileri bile davet edebilirsiniz, ki iCloud zaten ücretsiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here