Ana sayfa İnternet iCloud hesabınız hack’lenirse ne yapmanız gerekir?

iCloud hesabınız hack’lenirse ne yapmanız gerekir?

0

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye“de de maalesef gündemde kendine sağlam bir yer edinen, ünlü bayan manken, şarkıcı, aktris, sporcu vb. şahısların çıplak beden fotoğraflarının internete sızması (bir diğer adıyla internet aleminde ki argo ismiyle –the fappening– dalgası) ve akabinde yoğun bir şekilde hem sosyal medyada hem de torrentler aracılığıyla hacklenen bu fotoğrafların paylaşılması ve hatta en çok okunan internet gazeteleri ve dergilerinin aracılığıyla dahi manşetten yayımlanarak yayılması ile gündem bir şekilde ünlülerin çıplak fotoğrafları olmuştu. Ve maalesef bu durum iCloud, Google Drive, Dropbox, Skydrive  vb.  tanınmış ve yoğun taleple kullanılan programların dahi güvenilirliğinin tartışılabileceğini, kişisel verilerin aslında sandığımız kadar güvende olmadığını da göstermiş oldu. 

Şüphesiz ki internet korsanlığı yeni bir meslek değil, bundan önce de banka hesaplarından milyonların çekildiğine, ünlülerin akıllı cep telefonlarının ve bilgisayarlarının hacklendiğine ve özel hayatlarının deşifre edildiğine birçok kez şahit olduk. Ancak bu durumun bizim de başımıza gelmesi halinde ne yapacağımız sorusunun cevabı kimileri için hala muallak olabilir. Bu nedenle sizleri kısaca bilgilendirmek adını bu yazıyı hazırladık.


Hesaplarınızın hacklenmesine karşı alınabilecek basit ön tedbirler nelerdir ?

Yukarıda bahsedilen durumlarla karşılaşmamak için ne tür tedbirlerin alınabileceğini maddeler halinde sıralamak mümkün;

·      En büyük tedbir başkalarının görmesini istemediğiniz fotoğraf ve içerikleri telefonunuzda uzun süre saklamamanızdır. En azından bu tür bir fotoğraf veya video çekseniz bile bunu internet paylaşımına kapalı (ağa ve internete kapalı) bir ortamda saklamanız ve bu harici diski güvenilir ve güncel bir antivirüs programı ile düzenli olarak kontrol etmeniz, daha güvenli bir yöntem (harici disk vb.)

·      Programınızda kullanmak üzere şifre oluştururken öncelikle şifrelerin en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanında şifrenizin rakam ve sembolleri içermesi (5, 6, @, vb.) de oldukça önemli. Bu tür farklı harf/rakam/sembol kombinasyonunu şifrenizde kullandığınızda, şifrenizin güvenliğinin maksimum düzeye ulaşıyor.

·      Kendinize özel bir şifre oluşturamıyorsanız güvenli şifre oluşturabilen programlardan yardım alabilirsiniz

·      Bilgisayarınızda ve akıllı telefonlarınızda güncel ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmalısınız.

iCloud hacking bir suç mudur ? Türkiye” de bu konuyla ilgili hukuki düzenlemeler nelerdir ?

Evet tabi ki suçtur. Hesabınızın hacklenmesi ve fotoğraflarınızın paylaşılması durumunda aslında iki suç birden işlenmiş oluyor. İlki; şifrenizin kırılması dediğimiz “hacking” yöntemi ile ikincisi ise; “özel hayatın gizliliğini ihlal” dediğimiz, fotoğraflarınızın ifşa edilmesi ve paylaşılması ile işlenmiş oluyor.

Hacking yöntemiyle işlenen suç, TCK m. 243/1″de düzenlenen yetkisiz erişim suçudur. Türk Ceza Kanunu; “Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimse” nin bu suçu işlediğini belirtmektedir. Yani i cloud hacking olayında da şifreyi kırarak sisteme giren ve burada kalan şahıs ilk olarak TCK m. 243″ te düzenlenen yetkisiz erişim suçunu işlemiş olacak ve bu suçtan dolayı yargılanacaktır.

Türk Ceza Kanunu”nun 134. Maddesinde belirtilen “özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu” ise işlenen diğer suçtur. İlgili madde uyarınca; “görüntü ve ses kaydı yapmanın yanı sıra, özel hayatın gizliliğine ilişkin var olan görüntü ve ses kayıtlarının ifşa edilmesi, basın ve yayın yoluyla yayınlanması”  da cezayı gerektiren hallerdendir. Ancak burada değinilmesi gereken husus, özel hayata ilişkin görüntü ve seslerin “hukuka aykırı” olarak ifşa edilmesidir. özel hayatın gizliliğini ihlal suçu 3 şekilde gerçekleşebilir:

 

 1. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınmak suretiyle ihlali, 2. Başkalarının özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa etme. 3. İfşa edilen görüntü veya seslerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması… Fakat hukuka uygunluk durumu varsa ceza verilmemektedir. Hukuka uygunluk durumuna örnek olarak “kamu yararının olması” verilebilir. Dolayısıyla hesabınızı hackleyip, yayan kişinin işlediği ikinci suç “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçudur.

Ayrıca “Basın ve yayın yoluyla yayımlanma” kavramı içinde ilk akla gelen tüm basın yayın araçlarının haricinde internet blogları, sosyal medya araçları (Facebook, Twitter, YouTube vb.), kişisel web siteleri de girmektedir. Yani bu görüntüleri ifşa edenlerle yayınlayan internet sitelerinin yetkilileri de bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde bu suçu işlemektedir. Ancak bilindiği üzere ceza hukuku açısından kanunu bilmemek mazeret sayılamayacaktır. Dolayısıyla bilinçli yayan da bilinçsiz yayan da bu suçu işlemiş sayılmaktadır.

Peki -iCloud hacking- olayı ya da buna benzer bir durum sizin başınıza gelseydi neler yapabilirdiniz? Bu konuyla ilgili yasal haklarımız nelerdir ?

Maddeler halinde siber bir suça maruz kaldığınızda yapabilecekleriniz;

1- Şahsınız ile ilgili şikâyetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikâyetçi olabilirsiniz.

2- İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.

3- Şikâyetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir

4- Siber Suçları ile ilgili mağduriyetlerinizi ikamet ettiğiniz ilin Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile müracaat edebilir veya ikamet ettiğiniz ilin İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

Dolayısıyla yukarıda da değindiğimiz üzere, hacklendiğinizi ve özel hayatınızın gizliliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğiniz taktirde elinizdeki mevcut deliller ile kolluk birimlerine (polise) ya da savcılığa şikayet başvuruda bulunarak, suça konu görüntülerin yayınlanmasını engelleyebilir ve suçu işleyen kişilerin tespit edilerek cezalandırılmasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca bunu gerçekleştiren kişilerin yargı makamlarınca tespit edilerek, suçu işledikleri hükmün kesinleşmesi ile sabit olduğu halde tazminat da talep edebilirsiniz. Ancak yurtdışı kanalıyla hacklenmeniz halinde durum maalesef çözülmesi zor bir olaya dönüşecek ve muhtemelen mevcut hukuk sistemimiz yardımıyla size karşı bu suçu işleyenlerin tespit edilmesi ve cezalandırması yurtiçindekine kıyasla oldukça güçleşecektir.  

Yargıtay”a göre, “özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun oluşabilmesi için, bir özel hayat görüntüsünün ya da sesinin, ilgilisinin bilgisi olmaksızın elde edilmesi gerekmeyip,  taksirle (yanlışlıkla) ya da tamamen hukuka uygun elde edilmiş olsa dahi, bilerek, isteyerek ve ilgilisinin rızası dışında ifşa edilmesi, yani yayılması, açığa vurulması, afişe edilmesi, kamuoyuna duyurulması, aleniyet kazandırılması, özetle; içeriğini öğrenme yetkisi bulunmayan kişilerin bilgisine sunulması yeterlidir.

Bununla birlikte, ifşanın kabulü için, ses veya görüntüyle özel hayatı ihlale uğrayan kişinin anlaşılması, en azından anlaşılabilir olması ya da açıklanması gerekir. Ayrıca özel hayat görüntüsünün, yetkisi bulunmayan kişi veya kişiler tarafından içeriğinin öğrenilmesiyle suç tamamlanmış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here