Ana sayfa Makale iCloud Anahtar Zinciri Parolalarını Görüntüleme

iCloud Anahtar Zinciri Parolalarını Görüntüleme

iCloud anahtar zinciri parolalarını nasıl görüntülersiniz, unutmanız halinde ilgili hesaplarınıza nasıl giriş sağlarsınız? İşte yanıtı…

0

macOS ve iOS cihazlarında önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkan iCloud anahtar zinciri parola özelliği, kullanıcıların çeşitli internet sitelerinde bulunan şifrelerini ve kredi bilgilerini saklayarak ihtiyaç duyulan anda kullanılmasına olanak sağlıyor.

Bu şekilde kullanıcılar tekrar tekrar söz konusu bilgileri girmek zorunda kalmıyor. Haliyle bu durum kullanıcıların daha hızlı işlem yapmalarına olanak sağlıyor.

iCloud anahtar zinciri özelliği sayesinde kullanıcılar hesaplarına daha hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlama imkânı buluyor. Her ne kadar bu tip uygulamalar çoğu zaman kolay bir uygulama süreci sunuyor olsa da zamanla şifrelerin ve hesap bilgilerinin unutulması mümkün olabilir. Bu nedenle özelliğin imkanların faydalanırken gerekli bilgilerin unutulmaması konusunda uyarı da bulunmadan geçmek yanlış olur.

Şimdi unutmaya karşı önlem almak için bazı yöntemler bulunmakta. Şimdi sizlere iCloud anahtar zinciri parola özelliği içerisinde yer alan bilgilerinizi nasıl görüntüleyebileceğinizi ve bilgilerinizi unutmanız halinde zorluk yaşamdan bu bilgilere bakarak hesaplarınıza giriş yapabileceğinizi göstereceğiz.

1.Adım

İlk olarak yapmanız gereken Mac bilgisayarınızın ‘Spotlight araması’ kısmından ‘SpotLight anahtar zinciri uygulaması’nı aratmak. Aramadan uygulamanın yerini bilenler direkt olarak kendileri de açabilir elbette.

2.Adım

Bunun ardından sırada açılan ekranın hemen sol tarafında ‘iCloud’ sekmesine tıklayın. Bu sekmeye tıklandığında anahtar zincir üzerinde yer alan hesaplar listelenir.

Birden fazla hesap olması karmaşık görünmesine neden olabilir. Böyle bir durumda hangi hesabı görmek istiyorsanız üst bölmeden aratmanız yeterli.

Hangi şifreyi bulmak istiyorsanız, onu aratmalı ve karşınıza çıkan hesabın üzerine çift tıklamalısınız.

3.Adım

Çift tıklamanızın ardından hesaba ait bir pencere açılacak. Bu pencerenin hemen en alt kısmında “Parolayı Göster” kutucuğu yer alır.

Bu kutucuğun onaylı hale getirilmesi ile hesaba ait olan parola yine pencere içerisinde karşınıza çıkar. Ancak bu kutucuğu onaylarken sistem sizden Mac bilgisayarınızda kullandığınız şifrenizi girmenizi ister.

Bu şifrenizi unutmanız genel olarak zordur, ancak yine de her ihtimale karşı unutmamanızda fayda var.

iOS’ta iCloud Anahtar Zinciri Erişimi

  1. Adım

iOS cihazınızdan ilk olarak Ayarlar > Apple Kimliği > iCloud yolunu takip edin ve buradan “Anahtar Zinciri” özelliğini açın.

Daha sonra ise Ayarlar > Hesaplar ve Parolalar sekmesine giriş yapın.

  1. Adım

Ardından Uygulama ve Web Parolası sekmesine giriş yapın. Bu bölümde sizden cihazınızın şifresini girmenizi istenecek.

Bu şifreler Parola, Touch ID ya da Face ID’den herhangi biri olabilir. Cihaz şifrenizi girmenizin ardından hesaplarınızın olduğu ekrana geçiş yaparsınız.

  1. Adım

Karşınıza çıkan ekran istediğiniz hesabınızın şifre bilgilerini görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken seçtiğiniz bir hesabın üzerine dokunmak kadar basit.

iOS cihazınızda hesap bilgilerinizin şifresini görmek işte bu kadar kolay.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here