Ana sayfa Yazılım iCloud’a İlk Bakış

iCloud’a İlk Bakış

0

Bulut bilişime Apple katkısı…
 

Geçtiğimiz haftalarda yapılan WWDC toplantısında yeni işletim sistemi Mac OS X Lion haricinde en çok ilgiyi kuşkusuz iCloud gördü. Toplantının üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen iCloud hakkındaki söylentiler, yorumlar ve dedikodular hızlanarak devam ediyor. Söylentiler öylesine devasa boyutlara ulaştı ki Apple”ın sadece iCloud için dev bir veri merkezi inşa edeceği bile konuşulur oldu. Sözün özü, herkes iCloud”dan bir şeyler bekliyor fakat tam olarak ne beklememiz gerektiği biraz muğlak gibi. Derginiz MacLine”ın Ağustos ayı kapak konusuna hoş geldiniz; karşınızda iCloud!
 
apple
 
öncelikle şu ana kadar iCloud hakkında Apple”dan ne öğrendik onlara kısaca bir göz atalım. Bulut bilişim konusunda söz sahibi olmak isteyen Apple”ın 2011 yılı itibarıyla bu konuda yürüttüğü çalışmaları nihayete erdireceği ve sonucun “iCloud” adı altında kullanıcılara sunulacağı biliniyordu. Ayrıca iCloud”un 2011 yılının sonbaharından evvel piyasaya sürülmeyeceği de biliniyordu. Bu gecikmenin ana sebebi olarak da özellikle Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletlerindeki müzik telif haklarındaki gecikmeler gösteriliyor.

Ancak iCloud sadece dijital müzik arşivinize uzaktan erişimle sınırlı bir servis değil elbette. Sistem, dijital müzik dosyaları ile beraber fotoğraflarınızı, dokümanlarınızı, uygulamalarınızı, elektronik kitaplarınızı, tüm veri yedekleme dosyalarınızı, iletişim bilgilerinizi, takviminizi ve elektronik postalarınızı da online olarak kapsayacak bir yapıda tasarlandı. Aynı zamanda iCloud”un kabiliyetlerini değişik alanlarda genişletmek üzere üçüncü parti uygulama geliştiricilere de açılacağı söylenenler arasında.

 

Belirtmekte yarar var; iCloud bu yetilerini uzaktan bağlanılan bir internet sitesi üzerinden gerçekleştirmiyor. Sistemi bundan ziyade, tüm bu bilgilerinizi Mac, iOS tabanlı herhangi bir cihaz veya MS Windows tabanlı bir PC arasında adeta görünmez bir senkronizasyon aracı olarak düşünmek daha doğru olacak.

Genel kanının aksine, iCloud”un var oluş amacı lokal bir yedekleme ünitesi olmak değil. Bu yolla, örneğin bir cihazdaki müzik dosyalarını bir başka cihazla senkronize ettiğinizde bu dosyalar her iki cihazın da sabit disklerine kopyalanıyordu. Herhangi bir anda internet bağlantısının olmaması, bu cihazlardaki müzik dosyalarının çalınamayacağı anlamına gelmiyordu zira; bu dosyalar senkronize edilen tüm cihazların belleklerinde yer kaplıyorlardı. Bir başka değişle bu yöntem ile senkronize edilen hiçbir dosya ana sunucudan çalıştırılmıyordu. iCloud ile bu durum değişecek.
 

bulut bilişim
 
Apple”ın belirttiğine göre iCloud ile iTunes Store üzerinden yapılacak tüm alışverişlerle beraber ücretsiz olacak olan erişim, yıl bazında ödenecek bir tutarla toplamda 5 GB”lık bir alana kadar çıkabilecek. Daha evvel MobileMe hesabı olan kullanıcılar da bu hesaplardaki bilgilerini iCloud”a ücretsiz olarak aktarabilecekler. Ama bunun ne şekilde olacağı konusunda Apple henüz kesin bir açıklama yapmış değil.

MobileMe

MobileMe WWDC”nin yapılacağı gün, kullanıcılarına herhangi bir uyarı vermeksizin tamamıyla devre dışı bırakıldı. Büyük bir ihtimalle me.com uzantılı elektronik posta hesapları herhangi bir kesinti veya değişikliğe uğramadan kullanılmaya devam edecekler. iCloud üzerinden de aynı elektronik hesaplar kullanılacak fakat önemli bir nokta, iCloud, Mac OS X Lion üzerinde çalışmalı. Aynı zamanda mobil cihazlar üzerinde ise iOS 5″e ihtiyaç var. Şu anda bu Mac OS X Lion veya iOS 5 zorunluluklarının karşılanamadığı durumlarda nasıl bir yol izleneceği de açıklığa kavuşturulmuş değil. Aynı zamanda iDisk dosyalama istemi üzerindeki bilgilerin de iCloud üzerindeki akıbeti henüz kesinlik kazanmış değil.

 

Buluttaki iTunes

Beta versiyonu ile hali hazırda Amerika Birleşik Devletlerindeki kullanıcılara sunulmuş vaziyette olan iTunes in the Cloud özelliği, iTunes Store üzerinden satın alınan tüm müzik dosyalarının anında diğer cihazlarınızla da paylaşılabilmesini sağlıyor. Store üzerinden satın alınan müzikler “Automatic Downloads” sekmesi açık konumda ise otomatikman kullandığınız ve iCloud”a tanımladığınız tüm cihazlarla paylaşılacak. Bu paylaşımı iCloud 3G, kablosuz internet bağlantısı veya o an mevcut olan herhangi bir bağlantı ile gerçekleştirebilir.
 

buluttaki itunes
 
iTunes üzerinde iCloud”un daha da çok ilgi çeken bir başka kabiliyeti iTunes Match. Bu özellik, otomatik olarak iTunes kütüphanenizi tarayarak daha evvel bir ses CD”sinden sıkıştırdığınız veya daha önce satın aldığınız bir müzik dosyasını anında belirleyebiliyor. Böylece aynı müzik dosyasını birden fazla satın almanız engelleniyor. Eğer belirli bir albümde yer alan birkaç şarkı kütüphanenizde yer alıyorsa, mevcut durumda olan diğer şarkıları da görmek için oldukça kullanışlı bir yöntem bu. Eksik olan şarkılar da indirildiğinde iCloud otomatik olarak o albümü paylaşım içerisindeki herhangi başka bir cihazda da tamamlıyor. Böylece müzik arşiviniz her yerde çok daha eksiksiz bir hüviyet kazanıyor. Sadece eksik olan parçalar tamamlandığından iCloud güncellemesi için gereksiz veri akışı da önlenmiş oluyor. Tüm iTunes Match müzik dosyaları doyurucu bir kalite olan 256Kpbs değerinde sıkıştırılıyor. Bu oran aynı zamanda iTunes Store”un şu ana kadar desteklediği en yüksek ses kalitesine de tekabül etmekte.

iCloud”un kendisi ücretsiz fakat bilhassa da geniş müzik arşivine sahip kullanıcılar için tasarlanan iTunes Match, yıllık 25 USD gibi bir fiyatla ücretlendiriliyor.

 

Fotoğraflar

iCloud, müzik dosyalarına yaptığı otomatik senkronize işlemini fotoğraf dosyaları ve arşivlerine de yapıyor. iPad 2 veya iPhone vasıtasıyla çekilen fotoğraflar otomatik olarak diğer cihazlara, örneğin kullandığınız Mac”e senkronize oluyorlar. iCloud Photo Stream son 30 günde çektiğiniz 1000 fotoğrafı senkronize edebilme yetisine sahip. Bu fotoğrafları saklayabilmeniz için kullandığınız herhangi bir iOS bazlı cihazda kaydetmeniz gerekiyor. Aynı işlemi, yani Photo Stream özelliğini tanımladığınız herhangi bir PC veya Mac”te de aktive ettiğinizde bu sakladığınız fotoğraflar otomatik olarak o bilgisayara da senkronize ediliyor.
 


 
Apple henüz fotoğraf işleme uygulaması Aperture”un da bu zincire dahil edilip edilmeyeceği hakkında bir bilgi vermedi. Tahminimiz Photo Stream üzerinden çalışılan tüm resim dosyalarının iCloud sistemine kolaylıkla dahil edilebileceği yönünde. Bu da özellikle mobil olarak iPad 2 üzerinde çalışan bir görsel tasarımcının çalıştığı dosyayı anında evindeki MacBook Pro”da da görüntülemesini sağlayacak ki, bir kavram olarak mobilitenin içinin daha da doldurulması açısından oldukça önemli bir yenilik bu.

 

Dokümanlar

iCloud içerisindeki Documents özelliği farklı platformlarda saklı halde bulunan dokümanlarınızı senkronize etme amacı taşıyor. örneğin, iPad 2 üzerinde Keynote kullanarak hazırlanmış bir sunum dosyasını hem kullandığınız Mac”e hem de iPhone”unuza gönderebilirsiniz. Aynı zamanda bu sunum üzerinde herhangi bir cihazda yaptığınız değişiklik veya güncelleme diğer cihazlarda da anında görünecektir.
 

itunes
 
Belirtmek gerekir ki, bu özellik şu anda sadece iWork bileşenleri vasıtasıyla oluşturulmuş dosyalar için geçerli olacak gibi gözüküyor. Ancak Apple konu ile ilgili bir API (Application Programming Interface) yayınlayarak üçüncü parti uygulama geliştiricileri için de bu özelliğin entegre edilebilmesini sağlıyor.

 

Uygulamalar

Aslında iCloud içerisindeki Apps fonksiyonu hali hazırda birçok kullanıcının kullandığı iTunes”un 10.3 sürümünden beri var. özellik, App Store sekmesi içerisinde bir “Purchased” düğmesi oluşturuyor. Bu düğmeye tıklayınca sadece o cihaza değil ama iCloud bünyesinde tanımlı tüm cihazlara daha evvel indirilmiş tüm uygulamaları görebilirsiniz. Aynı zamanda iCloud”u tanımlı tüm cihazlarınızla uygun olabilecek ve sizin kullanım alışkanlıklarınıza uygun yeni uygulamaları bulması hususunda zorlayabilirsiniz.
 


 

Books kısmı da tam olarak aynı şeyi bu sefer iTunes Store”da yer alan elektronik kitaplar için yapıyor. Dilediğiniz elektronik kitapları tüm cihazlarınız vasıtasıyla indirebilirsiniz. Ayrıca bir cihazda, örneğin iPad”de okumaya başladığınız bir kitabı, başka bir cihazda, örneğin Mac”inizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece bu sanal kitap aralığı olarak adlandırılabilecek özellik bile iCloud”un küçük fakat gündelik rutine katkısı olan özelliklerinden biri.
 

iCloud”u genel olarak bir yedekleme ünitesi olarak da düşünmek mümkün. Şahsınıza ait tüm multimedya dosyalarını sanal bir alanda yedekleme imkanı olarak da bakılabilir iCloud sistemine. Hatta fotoğraf, müzik, kitap, video gibi bu tip dosyalara SMS ve MMS gibi GSM mesajlarınız da dahil olabilir. Bu yedekleme günlük bazda yapıldığından iCloud bir nevi sizi olabilecek bir veri kaybı durumunda da verilerinizin güvenliğini sağlıyor. Olası bir veri kaybı anında sadece bir tıklama ile kayıp öncesindeki hale dönebilirsiniz.

 

Mail, Calendars ve Contacts

iCloud”un son kısmı kişisel bilgilerinizi kullandığınız cihazlar arasında senkronize eden ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bunu yaparken de onları yedekleyen bir kısım. Posta kutunuza gelen mail”ler anında diğer cihazlarınızdaki posta kutularıyla senkronize olabiliyor. Aynı zamanda iletişim bilgileriniz de tüm cihazlarınızla senkronize ediliyor.
 


 
Calendar uygulaması, takvim ve ajanda bilgilerinizi senkronize etmekle kalmıyor; bu bilgileri diğer Calendar kullanıcılarıyla da paylaşmanıza olanak tanıyor. örneğin bir ajandanıza herhangi bir cihazı kullanarak işaretlediğiniz bir toplantı randevusunu, dilediğiniz Calendar kullanıcı ile paylaşabilir ve o randevunun onların kullandığı versiyonda da görünmesini sağlayabilirsiniz. üstelik herhangi ekstra bir ücret ödemeden.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here