Ana sayfa Haber İçerik yapımcılarının destekçisi Patreon genişliyor

İçerik yapımcılarının destekçisi Patreon genişliyor

0

Patreon, kullanıcıların, servisin ödeme platformunu doğrudan WordPress, MailChimp ve diğer servislerle ilişkilendirmelerine olanak sağlıyor. Bugün itibariyle servisin mevcut API”sine dayalı eklentilerinin uygulama klasörünü kullanıma açacak olan firma, aynı zamanda yeni araç yapımı hakkında bilgi içeren belgelerin bulunduğu bir geliştirici portalını da hizmete sokuyor. Bu adım, geçtiğimiz ay civarında sağlanan 60 milyon dolarlık mali destek sonrasında gelen Patreon”un genişlemeye yönelik önemli adımlarının bir parçası olma özelliğini taşıyor. Servis aynı zamanda sadece toplu fonlandırma sitesi olarak kalmanın ötesinde, tam kapasiteli bir ödeme sistemi olma yolunda da adım atmış oluyor.

Patreon”un iş geliştirme başkan yardımcısı Brent Horowitz, uygulamanın başlaması ile birlikte bir dizi eklentinin kullanıma sunulacağını, bir yıl içerisinde de 100″den fazla yeni eklentiyi sunmayı umduklarını söyledi. WordPress destekli sitelere sağlanan eklentiler gibi bazı eklentiler, temel Patreon işlevlerini Patreon.com dışında sunmuş olacaklar. Patronlar özel bir site üzerinden doğrudan üyelik işlemlerini gerçekleştirebilecek, site yapımcısı da Patreon sayfası yerine bu site üzerinde sadece patrona ait gönderileri sunabilecekler.

Diğer eklentiler patonların sadece üyelere özel mesaj alanlarına ya da sohbet kanallarına erişimini sağlayacak. Bu tip bir işlemi Patreon halihazırda oyun odaklı sohbet uygulaması Discord üzerinden gerçekleştiriyor. Forum platformu olan Discourse Patreon ile entegre oluyor. Slack desteği ise bu yıl içerisinde sağlanacak. Aynı zamanda patronlara büyük oranda görünmez olacak olan bazı kullanıcılar da var. Bir otomasyon hizmeti olan Zapier ile bağlantı sağlayarak yapımcıların, posta listelerine yeni patronları anlık olarak ekleyebilmek gibi şeyler yapmalarına olanak tanıyan bir bağlantıyı da içeriyor bu özellik.

Patreon”un edindiği son sermaye desteği, hızlı büyümesine rağmen Kickstarter gibi benzeri platformlara oranla çok daha küçük kalan firmanın daha da ön plana çıkmasını sağlayabilir. Bununla birlikte bazı ihtilaflar da söz konusu. Yapılan son kullanım politikası güncellemesi, çok sayıda erotik içerik sunan yapıların ve sanatçıların şaşırmasına neden olan katı kuralları da beraberinde getiriyor. Bir sözcünün belirttiğine göre Patreon”un yaptığı şey, mevcut kullanım sözleşmesinde bulunan belirsiz alanları netleştirmeye çalışmaktan ibaret. Fakat, platform büyüdükçe, tam olarak kimlere hitap ettiği konusunda açık olmak zorunda kalacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here