Ana sayfa Haber IBM Watson projesi Morgan isimli filmde ortaya çıktı

IBM Watson projesi Morgan isimli filmde ortaya çıktı

0

Şüphesiz ki bilgisayar sistemlerinin insan hayatını daha iyi yerlere götürebileceği umuduyla geliştirildiğini düşünüyoruz. Bunun üzerine bilgisayar sistemlerine kendi kararlarını alma yetkinliğini veridğimizde, kendi kendine öğrenme yetkinliğini verdiğimizde bu teknolojiler daha gelişmiş hale geliyor. Bununla ilgili George Orwell’den tutun, Christopher Nolan‘dan sayısız yönetmen bilgisayar sistemlerinin gelişimiyle ilgili bir ütopya tezi hazırlamış, bu filmlerde de genellikle neden ve sonuç ilişkisiyle seyirciye “gelecek kaygısını” yansıtmaya çalıştılar.

İnsanın tüylerini biraz daha ürperten proje, IBM Watson yapay zeka projesi duyurulsa da kapalı kapılar ardından, bilinmeyen yerlerde geliştiriliyor. Hangi ülkede, hangi enstütülerde geliştirildiği bilinmese de, uzay çalışmalarında finans sektörlerinde, güvenlik sistemlerine yönelik yavaş yavaş test edildiği biliniyor. üstelik IBM’in nöron prensipleriyle çalışan işlemcinin prototipini de ürettiği biliniyor. Sonuç olarak yapay zekada ileri seviye çalışmalar yürüten iki firma, IBM ve Watson’ın birleşmesiyle olağanüstü teknolojiler bekleniyor. 

Fox Entertainment, Morgan isiminde bir film duyurdu ve doğrudan IBM Watson’ın çalışmaları somut olarak gösteriliyor. Aslında filmde IBM Watson’ın vücut halini görüyoruz. Yine kadın vücuduyla karşımıza çıkan bir yapay zeka ve yine bir “gelecek kaygısı”. Bundan öte başarılı olacağını beklediğim oyuncu kadrosu epeyce heyecanlandırdı.

kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here