Ana sayfa Haber IBM Watson destekli kognitif bilişim yeteneğine sahip yeni Drone: Aerialtronics tarafından üretildi

IBM Watson destekli kognitif bilişim yeteneğine sahip yeni Drone: Aerialtronics tarafından üretildi

0

 IBM Watson Nesnelerin İnterneti (IoT) Platformu’nun kognitif bilişim yeteneklerine sahip, ilk ticari insansız hava aracı duyuruldu. 

Aerialtronics”in Watson özellikli droneları; şehir trafiği, rüzgar türbinleri, petrol kuyusu platformları ve baz istasyonu optimizasyonlarının izlenmesi ve incelenmesine kadar birçok sektöre ve uluslararası kuruluşa yüksek kalitede araştırma hizmeti sağlıyor. IBM Watson destekli dronelar, IBM Bulut”un kognitif bilişim yetenekleri ile öngörüler geliştiriyor ve manuel incelemeler için hazır veri sağlıyor.

Aerialtronics”in ticari drone’ları, talepkarlara ve kullanıcılara sunulan telekomünikasyon hizmeti kalitesini etkileyebilecek gevşek ya da yıpranmış kablolar ve hasar görmüş ekipman gibi bazı sorunlu donatıları belirlemek ve görüntüleri analiz etmek üzere IBM Watson IoT Platformu ve Görsel Tanıma API’lerinden yararlanma konusunda bir ilk olma özelliği taşıyor. Zaman içinde sürekli öğrenerek kendini geliştiren IBM Watson IoT çözümleri, bakımın gerekliliğini ve ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyebiliyor. Sonuç olarak işletmelerin günlük baz istasyonu inceleme miktarını ciddi ölçüde artıran sistem, olası insani hataları azaltarak, çalışanların güvenliğini üstlenecek.
Ticari amaçlarla geliştirilen yeni drone’ların özellikleri şunlar:

Toplum Güvenliği: Kentsel düzenlemenin uygulanmasıyla bireylerin akışı izlenerek ve endişe nedeni olabilecek olağandışı durumlar belirlenerek büyük etkinliklerde kalabalıkların havadan bir bütün olarak görünümü elde edilebilir. örneğin, çok büyük bir kalabalığın acil çıkışın yakınında toplanması durumunda ekipler kolay erişimin sağlanması bakımından bu alanın temizlenmesi noktasında uyarılabilir.
Hasar Tespiti: Acil Durum Ekipleri, insansız hava araçları için belirli bir uçuş planı hazırlayabilir ve kendi sorumluluklarında bulunan alanların görüntülerini çekebilirler. Bu görüntüler, olası hasar ve tehlikeleri saptamak ve anında ve uygun müdahalede bulunmak için analiz edilebilir.
Havacılık Araştırması: Bir uçak üreticisi, düzenli bakım ve değerlendirmenin bir parçası olarak sabit haldeki uçağın yüzeyini incelemek için bir drone kullanabilir. Daha sonra bu araç, uçakla aynı uçuş planını izleyecek şekilde programlanarak uçuş sırasında gövdeye ilişkin görüntüler alabilir. Böylece, olası tehlike alanlarını belirlemeleri ve anında uygun işlemi önermeleri için ekiplerin inceleyebileceği çok daha güvenilir öngörüler sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here