Ana sayfa Haber IBM laboratuvarına Türkiye’den 4 genç araştırmacı

IBM laboratuvarına Türkiye’den 4 genç araştırmacı

0

IBM”in dünyayı değiştiren teknolojileri geliştirirken en kritik çalışmalarını yürüttüğü laboratuvarlarından Hayfa ve Zürih”te 6 aylık staj kazanan 9 araştırmacıdan 4″ü Türkiye”deki üniversitelerden seçildi

Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika”daki çeşitli ülkelerden sınırlı sayıdaki genç araştırmacıya IBM”in en önemli iki araştırma merkezi olan Zürih ve Hayfa laboratuvarlarında 6 aya kadar staj imkânı sunan “The Great Minds” yarışmasını kazananlar belli oldu. Dünyanın önde gelen Ar-Ge şirketi IBM”in en iyi bilim insanlarıyla birebir çalışma olanağı tanıyan yarışmada sadece 9 genç araştırmacı staj hakkı kazandı. 14 ülkeden toplam 79 başvuru arasından kazanan 9 araştırmacının 4″ü Türkiye”deki üniversitelerden seçildi.
 

Dünyada 2007 yılında başlatılan “The Great Minds” girişimi her yıl Hayfa ve Zürih laboratuvarlarının hangi alanlarda stajyer aradıklarının belirlemelerinin ardından araştırmacı seçimi için bir yarışma düzenleniyor. Yarışma araştırmacıları çalışma alanları, araştırma ilgi alanları ve akademik başarılarına göre bir değerlendirmeden geçirerek yetkinliklerini belirliyor ve bir karara varıyor. IBM “The Great Minds” Staj Programı araştırmacıları daha önce öğrenim hayatları süresince aldığı notlara, çalıştığı projelere ve yayınladığı makalelere göre değerlendiriyor.
 

Türkiye”den IBM Zürih Laboratuvarı”nda staj kazanan araştırmacılar Boğaziçi üniversitesi”nden Derya çavdar, Anadolu üniversitesi”nden İsmail San olurken Hayfa Laboratuvarı”nda staj kazananlar ise Koç üniversitesi”nden Elif Bozkurt ve Ulaş Adıyan oldu.
 

IBM “The Great Minds” girişimi kapsamında staj kazanan diğer 5 araştırmacı ise Rusya, Ukrayna, Polonya, çek Cumhuriyeti ve Romanya”daki üniversitelerden seçildi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here