Ana sayfa Haber IBM”in disleksi çalışmaları

IBM”in disleksi çalışmaları

0

Editörün notu: Technotoday özel haberidir.

Oluşturulan bir topluluk içerisinde teknoloji firmaları yer alıyor ve bu firmalar, sağlık sektörünün bulamadığı veya “bulmak istemediği” çözümlere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu topluluğun içerisinde Google, IBM, Microsoft gibi yakından tanınan firmalarla birlikte yerel bazda çalışan teknoloji firmaları da bulunuyor. özellikle IBM‘in çalışmaları gözle görünür bir şekilde devam etmekte ve sonuca doğru ilerlemekte. IBM, bu çözümleri iki aşamalı olarak yürütüyor. Birinci aşama ve daha kolayı olan, bir uygulama aracılığı ile disleksi’ye yardımcı olabilmek üzerine kurulu. IBM’in yazılım ortaklarından Apple‘ın da bu uygulama üzerinde adı geçiyor ancak IBM bu yazılımı kullanıcıya sunarken firma ayırt etmeden buluşturmak istiyor. Böylece, sadece tek bir firmaya yönelik hazırlanmış bir çözüm olarak hazırlanmadı. IBM’in çalışmaların ilk aşaması olan bu uygulama bir tür kelime oyunu, bir tür kelime puzzle’ı olarak dikkat çekiyor. Böylece disleksi kişilerde görünen okuma zorlukları çözülmeye başlanacak. Aslında bu ilk aşama bir deneme sürüşü, IBM’in 2. aşaması için görülen bir çalışma. 

IBM, bu ilk aşamanın ardından disleksiye yönelik bilgisayar yazılımları duyurmayı planlıyor. Bu yazılımlar bir tür yapay zekaya sahip ve kendiliğinden öğrenebilme yeteneklerine sahipler. Bu bilgisayarların alanı ise okullar, hastaneler ve terapi evleri olarak belirlenmiş durumda. İlk etapya disleksinin en küçük yaş gruplarına bu bilgisayarlar sunulacak ve iyileşme aşamaları IBM‘e raporlanarak, firmanın bu konudaki diğer çalışmalarına ışık tutulacak.

Bu çalışmalar, ne zaman meyvesini verir, ne zaman son noktaya ulaşarak disleksi kişilerine aktarılır, henüz bilinmiyor fakat 4 yıldır bu firmaların bu konuda ciddi aşamalar kaydettiği de söyleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here