Ana sayfa Haber IBM’den dünyanın ilk 5 nanometrelik bilgisayar çipi

IBM’den dünyanın ilk 5 nanometrelik bilgisayar çipi

0

Teknoloji devi IBM”deki araştırmacılar, 30 milyar tane transistörü bir tırnak boyutundaki alana sığdıracak ve böylece ihtiyacımız olan işlemci gücüne ciddi bir destek sağlayacak bilgisayar çipi üretme yöntemi keşfetti.

Wired ve Popular Science”ın haberlerine göre, yeniliğin kilit noktası, mevcut çiplerde bulunan transistör kapılarının boyutlarını 10 nanometreden 5 nanometreye kadar yarıya indirmek. Böylece daha fazla kapı, daha fazla güç ve daha fazla verim anlamına gelecek. Bu durum, kendi kendine giden otomobillerden akıllı telefonlara kadar herşeyin geliştirilmesine yardım edecek. (1 nanometre = bir milimetrenin milyonda biri.) 

 

Fin Alan Etkisi Transistörü (FinFET) adı verilen bu yeni teknoloji sayesinde çipler aynı gücü çekseler de yüzde 40 daha hızlı olacaklar. Bugünün çipleriyle aynı hızda çalışırlarken yüzde 75 güç tasarrufu edecekler. Bu da bugün sahip olduklarımız kadar hızlı olan fakat bir günde aynı pil gücünün sadece çeyreğini tüketen bir telefon işlemcisi yapılabilir demek.

IBM”deki bilim insanları transistör başına 3 adet akım taşıyan kanal kullanan FinFET mimarisini geliştirmek ve verimli şekilde başka bir kanal tasarlamak için istiflenmiş silikon nanokatman tasarımı kullandı. Daha fazla kanal, transistörler açık olduğu zaman daha fazla akıma ve transistörler kapalı olduğu zaman daha hızlı sızıntıya olanak sağlıyor. Güç ile verim kazançları işte buradan geliyor. 

 

FinFET mimarisi kullanılarak yapılan 7 nanometrelik çiplerin üretimi 2018 yılında başlayacak. Yeni 5 nanometre çipler ise 2019″dan sonra hazır olacak. Şimdilik bu çipleri tüketici cihazlarında hemen görmek zor. Yine de IBM ve ortaklarının ortaya attığı bu yeni mimari, gelecek yıllarda bilgisayar çiplerinde büyük ilerlemeler göreceğimiz anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here