Ana sayfa Haber iBeacon ve Sensyble ile mağazacılığa teknolojik açılımlar

iBeacon ve Sensyble ile mağazacılığa teknolojik açılımlar

0

Teknolojik altyapısını kurumsal çözümlemelere ve nesnelerin interneti platformuna yönelten Apple teknolojileri, “Apple Premimum Reseller” Pupa tarafından geliştirlip uygulanıyor. Mağazalarda müşteri-mağaza ilişkilerini güçlendiren iBeacon teknolojisi ve iBeacon’ın arkasındaki teknoloji gücü Sensyble’ın gücü sadece mağazacılık olmayacak. iBeacon ve Sensyble, geleceğin IoT (nesnelerin interneti) platformunu şekillendiren teknolojiler olarak mağazalarda yerini alıyor.

Pupatech, Apple ürün ve çevre birimlerinin yanısıra iBeacon gibi önemli IoT teknolojisi olan Sensyble gibi teknolojilerin temsilciliğini de başarıyla yapıyor.  iBeacon’da özellikle pazarlama ve satış alanlarında “hayat kurtarma” potansiyeline sahip bir teknoloji. Apple Premium Reseller’ı Pupa (Pupatech) aynı zamanda bu teknolojiyi bizzat kendi mağazalarında da kullanıyor.

Apple iOS 7 lansmanı sırasında iBeacon adı verilen ve Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanan yeni bir protokolü tanıttı. iBeacon geliştirilmiş BLE (Bluetooth Low Energy) desteği sayesinde hem oldukça az güce ihtiyaç duyuyor hem de NFC’ye göre çok daha uzun bir menzile (yaklaşık 50 m) sahip olduğu için özellkle mağazalar tarafından daha fazla kabul görme potansiyeline sahip.

Beacon vericileri mağaza içine yerleştirildikten sonra mağazadan içeriye giren kullanıcıya bildirimler ya da kişiye özel fırsatlar gönderebiliyorlar. iOS 7 veya üstü yüklü olan iPhone ile – aynı zamanda Android uyumlu ve Android cihazlarla da kullanılabilir.- Pupa”ya girdiğiniz zaman Bluetooth”unuz açıksa, aynı zamanda Pupa Center uygulamanız yüklü ise, bir hoş geldiniz bildirimi alıyor ve ardından mağaza içerisinde dolaşırken ilgili ürünlerin yanından geçerken size özel fırsatlar sunuyor ardından yapmak istediğiniz alışverişe göre iPhone’unuz (Android cihazınız) üzerinden ilgili birime yönlendirilebiliyorsunuz. Beacon vericileri size görüş alanınızdaki ürünlerin resimleriniakıllı telefonunuza düşürüyor ve size özel indirimleri belirtiyor. Eğer istenirse mağazadan çıkarken telefonunuza küçük bir anket gönderilip, görüşleriniz alınabilir. Ayrıca PayPal gibi firmalar da iBeacon teknolojisini destekliyor.

 

 

Peki iBeacon çözümleri evlerde kullanılabilir mi?

Apple gelecekteki akıllı ev platformunu büyük ihtimalle Apple TV veya iPod’lar aracılığı ile kumanda ettirecek. iOS 8 kullanıcılarına 2014 baharında sunulan HomeKit yazılımları, yeni nesil Apple TV ve iPod’lar, büyük ihtimalle firmanın akıllı ev platformunda kendine yer bulacak. Fakat sadece Bluetooth teknolojisini ve bir takım yazılım teknolojilerini (uygulamalar, arayüzler) kullanan iBeacon kesinlikle akıllı ev platformlarına yönelik geliştirilmeli. Bazı iOS geliştiricileri de bu konuda aynı fikirdeler. Temeli oturtulmuş bir sistem, tamamen akıllı ofis çözümlerine yönelik oluşturulmuş bir teknoloji. Fakat akıllı ev sistemlerine daha rahat entegre edilebiliyor. Apple’ın gelecek dönemde sunacağı akıllı ev sistemleri kesinlikle iBeacon ile birlikte sunulabilir. Şu an için entegre uygulamalar sayesinde Nest ve Philips HUE gibi nesneleri kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte iBeacon’ın güç ortağı Sensyble hazır olarak mağazalarda kullanıldığı için, iBeacon ve Sensyble teknolojileri evlere ulaştığında eksiksiz, hazır teknoloji olarak ulaşacak. 

 

Diğer uygulama alanları neler?

iBeacon teknolojisinin kullanım alanı mağazalar ve evlerle sınırlı değil. Bu konuda çarpıcı örnekler vermek gerekirse:

– Havaalanlarında, iBeacon teknolojisi sayesinde check-in yapabileceksiniz. Uçağınızda rötar olduğunda Google Now gibi, Beacon da size bilgilendirme yapabilecek.

– Fuarlarda; salonlara girmeden standlar hakkında bilgi sahibi olup, görüşmek istediğiniz standları tüm salonu gezmeden ziyaret edebilirsiniz.

– Stadyumlarda, iBeacon sayesinde kaçırdığınız golü tekrar izleyebilir; golü atan futbolcunun formasının aynısını gol sevinciyle birlikte hemen satın alabilirsiniz.

– Okullarda yoklama sınıfa yerleştirilen iBeacon sayesinde alınabilir. Bu alanda geliştirilmekte olan BeHere adlı uygulama, çığır açmaya çok müsait.

– Müzelerde, istediğiniz sanat eserinin tarihini, iBeacon teknolojisi sayesinde cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. Hatta Google Glass gibi bir akıllı gözlüğü iBeacon teknolojisi ile entegre ettiğinizde, eserlerin tarihi direk kulağınıza okunabilir.

– Kütüphanelerde; aradığınız kitabı çalışana sormak yerine; kütüphanaeye Beacon entegre edilirse, kendiniz iBeacon teknolojisi sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here