Ana sayfa Makale I KISS YOU / Bitcoin nasıl oluştu, avantajları, dezavantajları

I KISS YOU / Bitcoin nasıl oluştu, avantajları, dezavantajları

0

Yzn: Sadık M. Yahşi / SeeSmart Kurucusu

Internet blog tarihinde 1999″lu yılların kullanıcıları Mahir çağrı”nın giriş sayfasındaki sloganı hatırlarlar. Mahir çağrı”nın “I KISS YOU” deyimi, ziyaretçileri ve ses getiren muazzam trafiği ile internette daha yolun çok başında olduğumuzu, yeni bir başlangıcı hissettirmişti bize.
 
Başarısının en temel özelliği ise içtenliği ve güvenilirliği idi. Buradan yola çıkarsak Blockchain ve bu blok zincirin üzerinde koşan para birimi Bitcoin için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Güvenli ve şeffaf oluşu, Blockchain başarısının altında yatan en önemli sebep… İşte bu yüzden 1999″daki gibi heyecan dolu bir yolun başındayız.

Nasıl Oluştu ?

Her şey 2008 yılında Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan bir kişinin kapalı bir mail grubuna 8 sayfalık bir whitepaper göndermesiyle başladı. Whitepaper dediğimiz şey bir sorunun çözümüne yönelik teknik analizlerin yer aldığı bir iş planıdır. Satoshi göndermiş olduğu bu whitepaper”da bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların sunduğu önerilerle çözülebileceğini belirtiyordu.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şuydu. Satoshi Nakomoto burada ben yeni bir şey icat ettim veya yeni bir şey buldum demiyordu. O güne kadar kullanılan teknolojilerden, bulunan algoritmalardan yararlanarak kompozit bir çözüm sunuyordu.

O dönem Satoshi”nin yollamış olduğu whitepaper küçük bir grubun ilgisini çekti. üzerinde tartışma grupları oluşturuldu. Tartışmalar yapıldı. Tartışmalar yapıldıkça konuya daha fazla insan ilgi gösterdi. Ortaya çıkan bu tartışma ortamı Satoshi”nin çözüm önerilerini bir üst noktaya taşıdı. Ve Satoshi Nakomoto gönderdiği maille kalmayıp bunu deneysel bir çalışma olarak hayata geçirdi. 2009 yılına geldiğimizde ise ilk Bitcoin ortaya çıkmış oldu.

Aradan bir yıl geçtikten sonra 2010 yılında Satoshi Nakomoto bilinmeyen bir nedenden ötürü ortadan kayboldu. Uzunca bir süre kendisinden haber alınamadı. Ta ki 2011 senesinde yayınladığı bir mesaja kadar.

Yayınladığı mesajda artık projeyle ilgilenmeyeceğini, farklı uğraşlara vaktini harcayacağını ve mevcut Bitcoin projesinin liderliğini en başından bu yana kendisiyle tartışma gruplarında tartışan yazılımcılara ve fikir önderlerine devrettiğini söyledi. Ve o günden sonra da bir daha kendisinden haber alınamadı.

 

Satoshi Nakomoto”nun sunduğu çözüm önerileri

Bugün bir arkadaşınıza para yollamak istediğinizde bir aracı kullanmak zorundasınız. Bu aracıda genellikle banka veya üçüncü parti bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Arkadaşınıza 1000 lira yolladığınızda banka bir gönderim ücreti alıyor. Artı göndermiş olduğunuz parayı da hemen arkadaşınıza teslim etmiyor, mesai saatleri içerisinde göndermeniz gerekiyor. Eğer ki yurtdışına yolluyorsanız gönderdiğiniz paranın arkadaşınıza ulaşması 4-5 günü bulabiliyor. Dünya tarafından bu denli kabul görmüş bir sistemin 17:00″den sonra ve hafta sonu işlem gerçekleştirememesi şahsen kabul edilebilir bir şey değil. Bir düşünsenize; hayat ve alışveriş devam ediyor ama para transferine izin yok.

Satoshi göndermiş olduğu whitepaper”da bizlere kısaca şunu soruyordu. Bir arkadaşınıza elden para verirken kimse sizden bir komisyon istemiyor. Peki bu parayı arkadaşınıza elden değil de internet üzerinden vermek istediğinizde neden komisyon ödüyorsunuz?

Satoshi, yollamış olduğu mailde bizlere internet üzerinden yapılan gönderimlerde komisyon oranlarını kaldırabileceğini ya da minimize edebileceğini belirtiyordu. Dahası zaman kavramını da ortadan kaldırabileceğini söylüyordu. Yani dakikalar içerisinde, mesai saati olsun olmasın dünyanın herhangi bir noktasından istenilen bir kişiye gönderim yapılabilirdi. Hatta bu gönderim sırasında bir aracı kullanmak zorunda da değildik. Yani gönderim esnasında bankaları devre dışı bırakabilirdik.

İşte bu öneriler tartışıldı. Mevcut önerilerin eksik yanları giderildi. üzerine yeni öneriler getirildi. Ve dünyayı kasıp kavuran Bitcoin çılgınlığı işte bu şekilde başlamış oldu.
 
Bitcoin, dünyada yarattığı heyecan ile beraber yükselişi de kısa süre içinde gerçekleşti. Aralarında büyük güçlerinde bulunduğu bir çok kişi tarafından yatırım aracı olarak kabul gördü. Her geçen gün daha da globalleşen ihtiyaçlar, Blockchain”in hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağladı. Bu gelişmeler bize, Blockchain”in dünyamızla daha fazla bütünleşeceğini ve ekonomide yepyeni bir düzen kurulacağına işaret ediyor.
 
Blockchain ile ilgili dünya üzerinde bir çok olumlu gelişme yaşanıyor. Bu sistemdeki en büyük temel ihtiyaç ise özgür ve hızlı şekilde minimum maliyetle para gönderebilmek. Bu ihtiyacın aslında kabul gördüğünün başka bir kanıtı da, Dünya üzerinde her gün 3 BTM (Bitcoin ATM ) kurulumunun gerçekleşmesi. 59 ülkede 1600″ün üzerinde BTM mevcut. Bu BTM”lerin yaklaşık 1000 tanesi ABD”de yer alıyor. Bu listeyi Kanada 300 ve Bileşik Krallık ise 110 adet ile takip ediyor. 

 

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

öncelikle Bitcoin”i ne amaçla kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Alışveriş yapmak için mi kullanacaksınız yoksa yatırım amaçlı mı? Eğer alışveriş amaçlı kullanmayı planlıyorsanız kendinize bir cüzdan oluşturmanız yerinde olacaktır. Cüzdan veya wallet olarak adlandırdığımız şey Bitcoin ve diğer kripto paraları depolayabilmek adına oluşturduğumuz sanal belleklere verilen isimdir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuza, bilgisayarınıza indireceğiniz küçük programlar ile oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. üstelik oluşturacağınız cüzdanlar için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alışveriş bile yapabilirsiniz.
 

 

Bitcoin”in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

•    Herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmez.
•    Bitcoin anonimdir. Bu nedenle hiç kimse ya da hiç bir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz. 
•    Bitcoin”de hesap kurulumu oldukça basittir. Bankada hesap açtırmaya kalktığınızda sayfalarca form doldurursunuz. Bitcoin”de bunların hiç birine gerek yoktur.
•    İnternet üzerinden birine para transferi yapmak istediğinizde bankalar aracı kurum vazifesi görür, Bitcoin gönderirken aracı kurum ortadan kalkar.
•    Bitcoin ile yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşır. Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi farketmez. Bu bakımdan Bitcoin en hızlı transfer aracıdır.
•    Bitcoin”i kaybetmesi kolaydır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak durumu anında kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoin”leri yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoin”lerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.
•    Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantaj olduğu kadar aynı zamanda dezavantajdır. çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de neden olabilir.

Neden kripto para ve Blockchain?
Blockchain teknolojisi ile dünyada gerçekleşen tüm işlemler algoritmalar tarafından onaylandıktan sonra anlık olarak dağıtılır. Dolayısı ile isteyen herkes bu işlemleri çok basitçe takip edebilir. Burada takip edilemeyen nokta, gönderici ve alıcılar anonim olduklarından dolayı bu kişi veya firmaların kim olduklarıdır. Bu çok önemli bir şeffaflık ve güvenliği beraberinde getirir. Herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, kişilerin bu sisteme güven duymasını sağladı. Bu sisteme bağlı milyonlarca bilgisayar yıkılamayan ve  aldatılamayan bir zincir olma özelliğini taşıyor. Kırılması imkansız olan ve bilinen en güvenli teknolojik sistem Blockchain ile ilgili gelişmelere hep beraber tanık olacağız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here