I KISS YOU / Bitcoin nasıl oluştu, avantajları, dezavantajları

1999‘lu yılların kullanıcıları Mahir Çağrı’nın blog sayfasının girişindeki bu sloganı hatırlarlar.

Yzn: Sadık M. Yahşi / SeeSmart Kurucusu

Internet blog tarihinde 1999‘lu yılların kullanıcıları Mahir Çağrı’nın giriş sayfasındaki sloganı hatırlarlar. Mahir Çağrı’nın ‘I KISS YOU’ deyimi, ziyaretçileri ve ses getiren muazzam trafiği ile internette daha yolun çok başında olduğumuzu, yeni bir başlangıcı hissettirmişti bize.
 
Başarısının en temel özelliği ise içtenliği ve güvenilirliği idi. Buradan yola çıkarsak Blockchain ve bu blok zincirin üzerinde koşan para birimi Bitcoin için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Güvenli ve şeffaf oluşu, Blockchain başarısının altında yatan en önemli sebep... İşte bu yüzden 1999’daki gibi heyecan dolu bir yolun başındayız.

Nasıl Oluştu ?

Her şey 2008 yılında Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan bir kişinin kapalı bir mail grubuna 8 sayfalık bir whitepaper göndermesiyle başladı. Whitepaper dediğimiz şey bir sorunun çözümüne yönelik teknik analizlerin yer aldığı bir iş planıdır. Satoshi göndermiş olduğu bu whitepaper’da bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların sunduğu önerilerle çözülebileceğini belirtiyordu.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şuydu. Satoshi Nakomoto burada ben yeni bir şey icat ettim veya yeni bir şey buldum demiyordu. O güne kadar kullanılan teknolojilerden, bulunan algoritmalardan yararlanarak kompozit bir çözüm sunuyordu.

O dönem Satoshi’nin yollamış olduğu whitepaper küçük bir grubun ilgisini çekti. Üzerinde tartışma grupları oluşturuldu. Tartışmalar yapıldı. Tartışmalar yapıldıkça konuya daha fazla insan ilgi gösterdi. Ortaya çıkan bu tartışma ortamı Satoshi’nin çözüm önerilerini bir üst noktaya taşıdı. Ve Satoshi Nakomoto gönderdiği maille kalmayıp bunu deneysel bir çalışma olarak hayata geçirdi. 2009 yılına geldiğimizde ise ilk Bitcoin ortaya çıkmış oldu.

Aradan bir yıl geçtikten sonra 2010 yılında Satoshi Nakomoto bilinmeyen bir nedenden ötürü ortadan kayboldu. Uzunca bir süre kendisinden haber alınamadı. Ta ki 2011 senesinde yayınladığı bir mesaja kadar.

Yayınladığı mesajda artık projeyle ilgilenmeyeceğini, farklı uğraşlara vaktini harcayacağını ve mevcut Bitcoin projesinin liderliğini en başından bu yana kendisiyle tartışma gruplarında tartışan yazılımcılara ve fikir önderlerine devrettiğini söyledi. Ve o günden sonra da bir daha kendisinden haber alınamadı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam